Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
28. marec 2020

Z Ameriky sa stáva nové ohnisko korona nákazy

Spojené štáty americké aktuálne evidujú najviac potvrdených prípadov nákazy koronavírusu na svete. A číslo bude už len rásť.
Z Ameriky sa stáva nové ohnisko korona nákazy

Vo štvrtok večer došlo k zásadnému zvratu na prvých miestach v rebríčku krajín zasiahnutých koronavírusom. Dovtedajšieho lídra a pôvodcu nákazy – Čínu, ako aj doposiaľ najviac zasiahnutú krajinu Európy – Taliansko predbehli Spojené štáty americké. V piatok večer krajina dokonca prekonala už pomyselnú hranicu stotisíc nakazených.

Nehovoriac o tom, že nárast počtu evidovaných prípadov denne je už nad desiatimi tisícami (len zo štvrtka na piatok sa počet evidovaných prípadov nákazy koronavírusom zvýšil o bezmála 20-tisíc), reálne sa vírus môže šíriť ešte rýchlejšie.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa USA môžu stať novým centrom globálnej pandémie koronavírusu.

Zvýšenie testovania zo 100-tisíc až na 500-tisíc denne spôsobilo rýchly nárast potvrdených prípadov. Kým pred týždňom bol ich počet v USA na úrovni 17-tisíc, dnes už je to 105-tisíc. Zdieľať

Počet, ako aj pomer tých, ktorí ochoreniu Covid-19 podľahli, je však zatiaľ v porovnaní s Čínou (3 295) aj Talianskom (9 134) výrazne nižší (1 704). No kým pandémia v Číne už doznieva a Taliansko sa pomaly blíži k svojmu vrcholu, v USA sa dráma len začína.

Experti sa však na základe nových čísel nakazených domnievajú, že zomrie ešte omnoho viac Američanov. Zároveň tvrdia, že skutočný počet infikovaných môže byť oveľa vyšší než oficiálny, keďže v krajine je stále nedostatok testovacích súprav.

Práve zvýšenie testovania počas tohto týždňa zo 100-tisíc až na 500-tisíc denne spôsobilo pomerne rýchly nárast potvrdených prípadov aj v štatistikách. Kým pred týždňom bol počet potvrdených prípadov v USA na úrovni 17-tisíc, dnes už je to 105-tisíc a číslo ďalej exponenciálne rastie.

Denný nárast potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, ako aj počet tých, ktorý ochoreniu COVID-19 podľahli. Zdroj: Wikipedia.org

Zatiaľ najväčším epicentrom nákazy v krajine je štát New York, kde denne pribúda najviac prípadov a počet nakazených tvorí v štatistikách celkovo takmer polovicu. Neoficiálne sa však hovorí aj o tom, že nakazeným môže byť dokonca už každý tretí obyvateľ New Yorku.

Kritickými po meste New York sa stane pravdepodobne aj Chicago, Detroit či New Orleans, ktoré už dnes čelí nedostatku pľúcnych ventilátorov a ochranných pomôcok, nehovoriac o tom, že koronavírus už zasiahol aj miestne domovy dôchodcov.

Zatiaľ čo štáty New York, Washington a Kalifornia pútali pozornosť národa celé týždne, odborníci predpovedajú, že ďalšími epicentrami nákazy budú práve oblasti Michigan, Illinois a Louisiana. O štáte Washington ako o americkom Wu chane písal vo svojej analýze Tomas Pueyo už 10. marca (slovenský preklad tu) kedy naznačil, že situácia v Spojených štátoch amerických bude mať dramatický spád.

V rovnaký deň uverejnil rozsiahly text s názvom: "Už je to všade" aj denník The New York Times, v ktorom novinári podrobne približili, ako americké elity podcenili situáciu a odmietnutím včasného testovania v meste Seattle aj napriek apelu z radov expertov prispeli k rýchlemu rozšíreniu nákazy naprieč celou krajinou.

V nemocniciach ošetruje pacientov aj nakazený personál

Čoraz viac amerických nemocníc už teraz hlási preťaženosť v súvislosti s pacientmi hospitalizovanými s ochorením COVID-19.

O ich príbehoch vypovedá reportáž agentúry AP, ktorá približuje, v akej kritickej situácii sa nachádzajú Spojené štáty už dnes, a to minimálne zo zdravotníckej perspektívy .

Nejde len o nedostatočné zásoby testovacích zariadení, tvárových masiek, oblekov a štítov, ako aj nutnosť celodenného nosenia toho istého ochranného vybavenia. Nedostatok týchto prostriedkov už niektorí frustrovaní zdravotníci nahrádzajú vlastnoručne vyrobenými oblekmi z vriec na odpad či rúškami z kancelárskych obalov.

Zdravotník Benny Mathew z Montefiore Medical Center hovorí o tom, ako sa z ich pohotovosti stala prakticky „Petriho miska nákazy“, kde sa aj chorí zdravotníci vracajú do práce s tým, že môžu jednoducho infikovať ďalších aj doteraz negatívnych pacientov.

Najznepokojujúcejšie sú však zmeny v oficiálnom zdravotníckom usmernení, ktoré umožňuje pokračovať v práci nielen tým zdravotníckym pracovníkom, ktorí sa dostali do nechráneného kontaktu s pacientom nakazeným koronavírusom a zatiaľ nevykazujú žiadne príznaky ochorenia, ale dokonca aj pozitívne testovaným pracovníkom na koronavírus, a to pokiaľ sami nemajú symptómy. Práve o tom dnes vypovedá situácia v New Yorku.

Titulka časopisu New York Post. Zdroj: New York Post

„Musíme len dúfať, že sa neinfikujeme,“ povedal William da Silva, zdravotník v nemocnici sv. Vincenta na predmestí Westchester pre agentúru AP.

Nemocničný personál sa dnes podľa zdravotnej sestry a viceprezidentky odborovej organizácie Barbary Rosen z New Jersey doslova „bojí smrti“. Niektoré nemocnice sú už teraz tak zahltené umierajúcimi pacientmi, že niektoré z nich, ako napríklad Bellevue Hospital Center, vytvárajú provizórne márnice pomocou stanu a chladiarenských kamiónov.

„Plačem za svojich spolupracovníkov, pretože vieme, že sa to zhorší, hoci už teraz cítime, že je to neudržateľné. Plačem za rodičov, deti, súrodencov, manželov, ktorí nemôžu byť so svojimi blízkymi. Hoci ich príbuzní môžu zomrieť, nemôžu ich navštíviť, pretože to nie je povolené,“ dodala anonymná zdravotná sestra pre CNN.

Podľa 10. dodatku americkej ústavy majú právo vyhlásiť prísne opatrenia na svojom území len jednotlivé štáty únie. K tomu však prikročilo zatiaľ len 21 z 50. Zdieľať

V snahe riešiť zúfalú potrebu lekárskeho vybavenia štát New York schválil technológiu, ktorá umožňuje dvom pacientom zdieľať jeden pľúcny ventilátor. Newyorské nemocnice potrebujú asi 30-tisíc ventilátorov a počet osobných ochranných prostriedkov majú iba na ďalšie dva týždne.

Americký prezident 16. marca stanovil 15-dňové obdobie na spomalenie šírenia ochorenia COVID-19 tým, že naliehal na všetkých Američanov, aby obmedzili svoj pohyb na verejnosti, no usmernenia sú len dobrovoľné. Podľa 10. dodatku americkej ústavy má totiž federálna vláda obmedzené právomoci a prísne opatrenia majú právo vyhlásiť na svojom území len jednotlivé štáty únie. 

Rovnako zatiaľ len v 21 amerických štátoch, čo tvorí zhruba 40 percent americkej populácie, platí odporúčanie alebo príkaz, aby ľudia okrem nevyhnutných prípadov nevychádzali z domu a zabránili tak ďalšiemu šíreniu nákazy.

Štáty a regióny, v ktorých platí povinná domáca karanténa. Zdroj: Wikipedia.org

Ochromená krajina už v apríli

Odborníci z nezávislého výskumného inštitútu IHME (Institute for Health Metrics and Evaluation) pri Lekárskej fakulte Washingtonskej univerzity analyzovali najnovšie údaje o ochorení COVID-19 na miestnej, celoštátnej a celosvetovej úrovni.

Na základe viacerých faktorov počiatočnej fázy, ako počet hospitalizácií, čas medzi prvými úmrtiami a zatvorením škôl a podnikov, počet lôžok na JIS-kách v každom štáte USA či množstvo pľúcnych ventilátorov, zistili pomerne znepokojujúce závery.

Ochorenie COVID-19 môže podľa IMHE viesť v USA počas nasledujúcich štyroch mesiacov k vyše 81-tisíc úmrtiam a už začiatkom apríla má dôjsť k ochromeniu nemocníc v celej krajine. Zdieľať

Ochorenie COVID-19 môže viesť v Spojených štátoch počas nasledujúcich štyroch mesiacov k vyše 81-tisíc úmrtiam (odhady sa pohybujú v rozpätí 38-tisíc až 160-tisíc) a už začiatkom apríla, čo je takmer za dverami, má dôjsť k ochromeniu nemocníc v celej krajine.

Inzercia

Analýza totiž varuje, že na základe súčasných trendov potreba lôžok a ventilátorov pre pacientov s ochorením COVID-19 už druhý aprílový týždeň ďaleko prekročí kapacitu nemocníc.

Na vrchole pandémie – takisto predpovedanom niekedy v apríli – môže podľa modelov IHME zomrieť každý deň až 2300 pacientov. Najhorším zistením je však to, že tento scenár má nastať aj v prípade, že obyvateľstvo bude dôkladne dodržiavať prísne opatrenia.

Nárast počtu potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v USA za posledných 15 dní. Zdroj: Wikipedia.org

Štúdia vedcov z Imperial College London uverejnená v magazíne The Atlantic priblížila aj najhorší scenár, keď by bez vážnych opatrení na zmiernenie nákazy mohlo v USA koronavírusu podľahnúť až 2,2 milióna Američanov, nehovoriac o tých, ktorí zomrú na iné choroby, pretože z dôvodu nemocničného náporu nebudú môcť získať náležitú lekársku starostlivosť.

Pre Spojené štáty nevychádza priaznivo ani štúdia britských vedcov z Centra pre matematické modelovanie infekčných chorôb, ktorí sa pokúsili na základe viacerých faktorov v 30 krajinách (Slovensko medzi nimi zahrnuté nie je) odhadnúť, aké percento tvoria potvrdené prípady v porovnaní s realitou.

Hoci pri výpočtoch sledovali len tých, ktorí majú nejaké príznaky (pričom časť ľudí prejde ochorením aj bez nich) a vychádzali z čísel zo stredy, keď bol počet nakazených ešte len necelých 70-tisíc, už vtedy zistili, že ide len o počet v rozmedzí 13 až 18 percent.

Keby sme teda pracovali so stredovým číslom 15 percent, zo štúdie vyplýva, že skutočný počet prípadov je zatiaľ niekde na čísle 460-tisíc.

Skúmané krajiny, v ktorých sa britskí vedci pokúsili odhadnúť, aké percento tvoria potvrdené prípady v porovnaní s možným skutočným stavom. Zdroj: cmmid.github.io

Američanov zrejme nepotešili ani slová riaditeľa Harvard Global Health Institute doktora Ashisha Jhaha, ktorý povedal, že za priaznivých okolností bude krajina s koronavírusom bojovať nasledujúcich 12 až 18 mesiacov.

Záchranný balík pre ekonomiku

Podľa riaditeľa Harvard Global Health Institute doktora Ashisha Jhaha za priaznivých okolností budú USA bojovať s koronavírusom nasledujúcich 12 až 18 mesiacov. Zdieľať

Kým toto sú len možné scenáre vývoja situácie týkajúcej sa nákazy koronavírusom v krajine, USA už dnes pociťujú spomalenie ekonomiky. Rozsiahle odstavenie podnikov s cieľom kontrolovať ohniská nákazy viedlo k rekordnému počtu Američanov, ktorí sa uchádzali o podporu v nezamestnanosti.

Len minulý týždeň o ňu požiadalo bezprecedentných 3,3 milióna ľudí. Ide o historicky najvyšší počet žiadostí od roku 1967, odkedy ministerstvo práce sleduje podobné štatistiky. Predchádzajúce maximum bolo 695-tisíc žiadostí podaných v októbri roku 1982.

Niektorí Američania dúfajú, že stimulačný balík vo výške dva bilióny dolárov, ktorý v piatok odobrila Snemovňa reprezentantov amerického kongresu, pomôže tamojšej ekonomike zasiahnutej koronavírusovou krízou. Niektorí analytici však stále tvrdia, že to nestačí.

Balík federálnej pomoci poskytne priemernej štvorčlennej rodine príspevok 3400 dolárov. Približne 500 miliárd dolárov pôjde v podobe dotácií a pôžičiek menším firmám a kľúčovým priemyselným odvetviam. To zahŕňa i 50 miliárd pre letecké spoločnosti a ich zamestnancov.

Zhruba 100 miliárd dolárov je určených nemocniciam a iným zdravotníckym zariadeniam na nákup potrebného vybavenia. Záchranný plán zároveň výrazne rozšíri podporu v nezamestnanosti či v prípade ochorenia koronavírusom.

Zaujímavosťou v situácií kolabujúcej ekonomiky je, že po prepuknutí nákupnej hystérie z dôvodu šírenia koronavírusu si začali Američania hromadiť okrem zásob potravín a toaletného papiera aj zásoby marihuany, ktorej predaj v krajine momentálne trhá rekordy a v niektorých regiónoch sa zvýšil až o pätinu.

Jej predaj z päťdesiatky amerických štátov legalizovalo 33 a takmer všetky ju zaradili na zoznam nepostrádateľných produktov, ktoré ani pri obmedzeniach v obchode nepodliehajú žiadnemu zákazu. Obavy zdravotníkov, že fajčenie marihuany môže v čase šírenia závažnej pľúcnej infekcie poškodiť zdravie ľudí tak ustúpili rýchlo do úzadia.

Americký prezident Donald Trump podpisuje návrh zákona o mimoriadnom ekonomickom balíčku. FOTO TASR/AP

Hoci americký prezident Donald Trump už pred časom avizoval, že ekonomika krajiny nabehne späť do Veľkej noci, jeho silné slová o reštartovaní hospodárstva v najbližších týždňoch či spochybňovaní dĺžky krízy zmierňujú ako viceprezident, tak aj šéf Pentagonu.

Kým minister obrany Mark Esper už dnes hovorí, že epidémia môže trvať niekoľko mesiacov, viceprezident Mike Pence povedal, že cieľ znovu rozbehnúť ekonomiku do Veľkej noci, teda do 12. apríla, je „ambiciózny“ a jeho naplnenie bude závisieť od reálneho vývoja situácie.

Pracovná skupina, ktorá dohliada na postup vlády v súvislosti s koronavírusom, počas víkendu americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi predloží odporúčania v súvislosti s plánmi na „otvorenie krajiny“.

Viac k téme v článku Ako koronavírus ohrozuje (nielen) Donalda Trumpa Zdieľať

Trump vo svojom liste guvernérom jednotlivých štátov vo štvrtok napísal, že jeho tím plánuje vydať federálne usmernenia, ktoré môžu niektorým regiónom odporučiť, aby uvoľnili svoje obmedzenia. Je však namieste pripomenúť, že v drvivej väčšine štátov reštrikcie nie sú ani dnes v takej podobe, akú poznáme u nás či z viacerých európskych krajín.

Trump tvrdí, že zárukou uvoľnenia pomerov bude práve masívne testovanie, ktoré následne vráti život do normálu. Nečakanú podporu dostal aj od demokratického guvernéra Andrewa Cuoma, ktorý sa zavádzaním najstriktnejších opatrení v štáte New York stáva súčasným nepísaným lídrom krízového manažmentu v krajine. Ten rovnako tvrdí, že nariadenie celoštátnej karanténny možno nebolo najlepším postupom v boji s koronavírusom.

Lepšou cestou by podľa neho mohla byť „stratégia návratu do práce“ spolu so opatreniami v oblasti verejného zdravia.

Lekári a odborníci na zdravotníctvo však podľa CNBC upozorňujú, že príliš skoré zmiernenie obmedzení môže viesť k ďalšiemu šíreniu nákazy. Aj podľa riaditeľa IHME Christophera Murrayho, ktorý analyzoval údaje spojené s koronavírusom v krajine, sa „trajektória pandémie zmení – a to dramaticky k horšiemu – ak ľudia poľavia v dodržiavaní preventívnych opatrení“.

A v týchto slovách sa s ním zhodujú aj vedci z Imperial College London, podľa ktorých by neprijatím žiadnych reštriktívnych opatrení ochorenie COVID-19 v tomto roku zasiahlo celosvetovo 7 miliárd ľudí, teda takmer celú populáciu zeme, a spôsobilo 40 miliónov úmrtí. Práve správnou implementáciou jednotlivých stratégií však možno podľa tejto štúdie zachrániť až vyše 38,7 milióna ľudských životov.

Odporúčame

La primavera

La primavera

Situácia v Taliansku a vo svete nám nedovolila vychutnať si 111. ročník tejto parády. Dúfajme nielen v návrat La primavera, ale aj v návrat novej jari do našich životov a celej spoločnosti.