Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. marec 2020, 09:40

Koronavírus na Slovensku: Pribudlo 19 prípadov, vláda oznámila nové opatrenia

Koronavírus na Slovensku: Pribudlo 19 prípadov, vláda oznámila nové opatrenia

Predseda vlády Igor Matovič a minister financií Eduard Heger počas tlačovej konferencie k výsledkom rokovania vlády 24. marca 2020 v Bratislave. Foto TASR – Jakub Kotian

Na Slovensko dorazilo 2,5 milióna kusov jednorazových ochranných rúšok, 50-tisíc kusov testerov, 20-tisíc kusov ochranného oblečenia a 25-tisíc kusov ochranných okuliarov.

Prehľad diania v pondelok na Slovensku nájdete na tomto mieste

Aktuálny prehľad diania vo svete nájdete na tomto mieste.

13:41 - Na Slovensko v utorok dorazilo 2,5 milióna kusov jednorazových ochranných rúšok, 50-tisíc kusov testerov, 20-tisíc kusov ochranného oblečenia a 25-tisíc kusov ochranných okuliarov. Časť bola darom od súkromných spoločností. TASR o tom informoval hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.

"Na Slovensko do skladov Ministerstva vnútra SR a skladov štátnych hmotných rezerv v Slovenskej Ľupči v kamiónoch v najbližších chvíľach dorazí potrebný zdravotnícky materiál, ktorý bude následne distribuovaný tam, kde je to najviac treba," povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Vďaka pomoci Českej republiky, ktorá poskytla a bude poskytovať Slovensku svoje zazmluvnené letecké kapacity čínskeho leteckého prepravcu, v utorňajších skorých ranných hodinách pristálo na pražskom letisku lietadlo z Číny so zdravotníckym materiálom.

Konkrétne ide o slovenským rezortom vnútra zakúpené dva milióny jednorazových ochranných rúšok. Rovnako sa na palube lietadla nachádzal dar od súkromných spoločností J&T a Energetický a průmyslový holding (EPH) v podobe ďalšieho pol milióna rúšok, 50-tisíc kusov testerov, 20-tisíc kusov ochranného oblečenia a 25-tisíc kusov ochranných okuliarov.

Firmy pripravujú dodávku aj respirátorov potrebných najmä pre zdravotnícky personál v prvej línii. Na pomoc v boji proti novému koronavírusu pre Slovensko a Česko vyčlenili tieto spoločnosti spolu osem miliónov eur.

12:54 - Medzinárodná asociácia lekárov na Slovensku (MALnS) chce pomôcť v boji s novým koronavírusom. Vyhlásila preto iniciatívu s názvom "Spojme sa a pomôžme Slovensku". Doposiaľ sa do nej zapojila tridsiatka dobrovoľníkov ochotných vykonávať špecializované lekárske či zdravotnícke úkony. TASR o tom informovala koordinátorka projektu Alona Kurotová.

"Je veľmi pravdepodobné, že počet ľudí nakazených chorobou COVID-19 sa na Slovensku výrazne zvýši. Dnes nikto nemôže predpovedať, aký scenár nás čaká. Možno, a dúfajme, nebude naša pomoc potrebná, ale nestrácajme čas a organizujme sa," vyzval Manuchechr Burchanov z MALnS zahraničných lekárov žijúcich na Slovensku.

Mieni, že v situácii, v akej sa Slovensko môže ocitnúť o niekoľko týždňov, by mohli zahraniční lekári veľmi pomôcť. "Majú kvalitné vzdelanie, mnoho z nich hovorí dobre po slovensky a sú pripravení pomôcť. Hoci dúfame, že to nebude potrebné, ak sa tak stane, sme tu. Stačí nás kontaktovať," doplnil.

Svoju ponuku adresovala asociácia aj priamo Ministerstvu zdravotníctva SR, hlavnému hygienikovi SR Jánovi Mikasovi a Asociácii nemocníc Slovenska. Ako Burchanov uzavrel, lekárom bez uznaného vzdelania by musela ich aktivitu povoliť slovenská vláda.


Predseda vlády Igor Matovič a minister vnútra Roman Mikulec (obidvaja OĽaNO) počas zasadnutia vlády 24. marca 2020 v Bratislave. Foto TASR – Jakub Kotian

12:26 - Viacerí slovenskí občania sa rozhodli, že možnosť repatriácie, ktorú ponúka rezort diplomacie, nevyužijú. TASR o tom informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

"Možno povedať, že dôvody sú viaceré. Po prvé, boja sa cestovať autobusom, napríklad majú strach z nakazenia v takejto forme dopravy. Ďalším dôvodom odmietnutia repatriácie je umiestnenie do povinnej dvojtýždňovej karantény alebo to môžu byť aj také dôvody, že neboli uzmierení s tým, že by nemohli repatriovať aj domáce zvieratá," povedal štátny tajomník MZVaEZ SR Martin Klus.

Klus tiež informoval o tom, že sa stali aj také prípady, keď sa ľudia nahlásili medzi záujemcov o repatriáciu, no nakoniec si to rozmysleli. "Takým príkladom je napríklad Holandsko, kde sa to stalo u 46 ľudí," spresnil Klus.

K dnešnému dňu bolo podľa Klusa repatriovaných 1059 občanov SR prostredníctvom MZVaEZ SR a 409 občanov SR sa vrátilo na Slovensko individuálne. "Títo sú však potom povinní dodržiavať takzvanú domácu karanténu a pevne veríme, že ju vo vlastnom záujme a aj v záujme svojich blízkych v maximálnej možnej miere dodržiavajú," povedal Klus. Dodal, že celkovo sa rezortu diplomacie teda podarilo repatriovať 1468 slovenských občanov.

Nové vládne opatrenia

Vláda vyhlásila núdzový stav v zariadeniach sociálnych služieb, ako sú domovy dôchodcov,
denné stacionáre uzavrú svoju činnosť,
Úrad verejného zdravotníctva SR vydá hygienické pokyny pre sociálne zariadenia,
nosenie ochranného rúška mimo svojho domu či bytu bude povinné,
potraviny, drogérie, trafiky či obchody s predajom krmív pre zvieratá budú vždy v nedeľu zatvorené na účel sanitárneho dňa,
obchody budú mať špeciálne otváracie hodiny pre seniorov – od 9. do 12. hod.,
dodržiavanie dvojmetrového rozostupu v rade,
meranie telesnej teploty pri vstupe do nemocníc, obchodov či iných miest, kde sa hromadia ľudia, od konca marca,
zrušenie bezplatného cestovania vlakmi pre študentov počas uzavretia škôl,
policajti i vojaci budú prítomní v zdravotných zariadeniach, kde vznikajú problémy,
pred každou nemocnicou sa zriadia odberné miesta, kam môže pacient prísť autom,
zákaz vývozu potrebných liekov mimo SR,
posunutie povinných preventívnych prehliadok pre zamestnancov,
vyčlenenie troch nemocníc na liečbu ochorenia COVID-19, spôsobeného novým koronavírusom, majú byť v Bratislave, na strednom a východnom Slovensku,
v čase krízy by mohli štátne inštitúcie v záujme ochrany verejného zdravia využívať lokalizačné služby mobilných operátorov,
dôchodcovia by mali vychádzať z domu či bytu len v nevyhnutých prípadoch,
vláda vyzvala mestá a obce, aby zriadili telefónne linky pre seniorov s cieľom objednania si donášky potravín,
štát seniorom odporúča, aby radšej požiadali o pomoc iných, eliminovali sociálny kontakt s druhými ľuďmi, a to aj s rodinnými príslušníkmi,
štátne inštitúcie by v čase krízy mohli v záujme ochrany verejného zdravia využívať lokalizačné služby mobilných operátorov,
vláda nakúpi 200 000 testov na ochorenie COVID-19, nepôjde o rýchlotesty,
výnimka na poskytovanie služieb notárov a advokátov, nebudú plynúť zákonné lehoty, a to od 12. marca do 30. apríla,
exekúcie ani dražby sa nemajú realizovať do 30. apríla,
RTVS má každý deň o 18. hod. vysielať bohoslužby a tiež má vysielať vyučovacie sloty pre deti,
bezplatné a cielené SMS správy pre vybrané skupiny ohrozených obyvateľov,
zákaz organizovať spoločenské, hromadné a kultúrne zhromaždenia platí do odvolania.


11:10 - Ministerstvo obrany (MO) SR v rámci svojho rezortu zaznamenalo dva prípady nakazenia ochorením COVID-19. Ide o profesionálneho vojaka, ktorý pracuje na ministerstve obrany v Bratislave, a civilného zamestnanca z vrtuľníkového krídla v Prešove. TASR o tom informovala hovorkyňa MO SR Danka Capáková.

"V oboch prípadoch je známy pôvod ich nákazy. V súčasnosti sú obaja v domácej karanténe, ich stav si nevyžaduje hospitalizáciu. Prvý spomínaný neprišiel po návrate zo zahraničia do styku so žiadnym kolegom, preventívne zostal hneď v domácej karanténe. Druhý sa nakazil od brata a rovnako neprišiel do styku s kolegami na útvare," uviedla Capáková.

11:03 - Rezort slovenskej diplomacie má za úlohu spracovať sumár opatrení z krajín, kde je nový koronavírus. "Vybrali sme krajiny, kde to zvládajú, ale aj tie, kde to nezvládajú. Chceme si zobrať príklady dobrej praxe k srdcu," povedal premiér.

Ministerstvo obrany bude musieť identifikovať tých príslušníkov armády, ktorých budú môcť predbežne zaškoliť do pozície sanitárov, keby to bolo potrebné.

10:43 - Bezplatné cestovanie vlakmi pre študentov bude zrušené, a to počas uzavretia škôl. Vyhlásil to v utorok premiér Igor Matovič (OĽaNO). Zaviazané k tomuto opatreniu, ktoré súvisí s výskytom nového koronavírusu, bude Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR. Študenti podľa Matoviča majú byť v súčasnej situácii doma, nie cestovať bezplatne vlakmi na výlety.

Matovič podotkol, že toto opatrenie je svojím spôsobom v rozpore s tým, čo sľúbil pred voľbami, teda, že sa nebudú rušiť sociálne opatrenia. "Ale toto sociálne opatrenie sa dnes využíva tak, že ohrozuje verejné zdravie," upozornil.

Predseda vlády skonštatoval, že sa tým nezakazuje študentom cestovať. Ak ale budú cestovať, budú si to musieť zaplatiť. "Študenti majú byť doma a nemajú čo cestovať bezplatne vlakom po Slovensku a ohrozovať zdravie druhých ľudí. Musíme minimalizovať počet ľudí aj v prostriedkoch hromadnej dopravy a akúkoľvek nezmysluplnú dopravu len preto, lebo idem na výlet, musíme vylúčiť von," poznamenal Matovič.

Vláda, ústredný krízový štáb aj úrad verejného zdravotníctva zároveň dôrazne vyzýva dôchodcov, aby necestovali hromadnou dopravou, respektíve aby využívali hromadnú dopravu len v absolútne nevyhnutných prípadoch.

"Veľmi veľa dôchodcov totiž využíva naďalej bezplatnú železničnú dopravu evidentne nie z nevyhnutných dôvodov," dodal premiér s tým, že ak táto prosba nezaberie, urobí podobný krok ako v prípade študentov, teda zruší sa bezplatné cestovanie vlakmi aj pre túto skupinu obyvateľov.

Inzercia

10:07 - Na Slovensku by mali byť tri nemocnice vyčlenené na liečbu ochorenia COVID-19 spôsobenej novým koronavírusom. Ministerstvo zdravotníctva má pripraviť reprofilizáciu nemocníc tak, aby bola jedna na západe, východe a strede krajiny. V ostatných nemocniciach majú byť samostatné pavilóny.

Vláda nakúpi v najbližších hodinách 200-tisíc testov na ochorenie COVID-19. Nepôjde však o rýchlotesty. Policajti i vojaci budú prítomní v tých zdravotných zariadeniach, kde vznikajú problémy. Štát pred každou nemocnicou, kde sa realizujú odbery, zriadi odberné miesta, kde môže prísť pacient autom. Priamo odtiaľ mu spravia zdravotníci stery. Štát zároveň zakázal vývoz potrebných liekov mimo SR.


Minister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto - TASR/Jakub Kotian

Nosiť ochranné rúška, ktoré zakrývajú nos a ústa, mimo svojho domu či bytu bude povinnosťou. Ľudia, ktorí sa dostanú do radu, budú musieť dodržiavať dvojmetrový rozostup. Od konca marca sa bude pri vstupe do nemocníc, obchodov či iných miest, kde sa hromadia ľudia, merať ľuďom telesná teplota.

09:48 - Potraviny, drogérie, trafiky či obchody s predajom krmív pre zvieratá budú vždy v nedeľu zatvorené. Pôjde o sanitárny deň a deň, keď si majú oddýchnuť zamestnanci. Pre seniorov nad 65 rokov sa zároveň určia špeciálne otváracie hodiny v obchodoch, a to od 9. do 12. hodiny.

"Tieto prevádzky Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR uzatvorí vždy v nedeľu, s tým, aby sa vytvoril priestor na sanitárne opatrenia a zároveň priestor na oddych zamestnancov spomínaných prevádzok, ktorí sú počas krízy v prvej línii, v plnom nasadení," spresnil Matovič.

"Zároveň vyzývame dôchodcov, aby vychádzali z domu len v nevyhnutných prípadoch, najmä v čase od 9. do 12. hodiny," povedal premiér s tým, že štát odporúča seniorom, aby požiadali o pomoc iných. Zároveň ale majú eliminovať osobný kontakt s inými ľuďmi, aj s rodinou.

Na vstupe do obchodov sa má podľa slov predsedu vlády kontrolovať telesná teplota vchádzajúcich zákazníkov na čele. "Ak sa však nebudú v obchodoch dodržiavať vyhlásené hygienické a organizačné opatrenia, tak je možné, že prevádzku štát uzatvorí, a to až do konca karantény," dodal.

9:43 - Vláda vyhlásila núdzový stav v zariadeniach sociálnych služieb, ako sú domovy dôchodcov. Matovič zdôraznil, že štát chce týmto chrániť seniorov, ktorí sú v prípade pandémie nového koronavírusu najzraniteľnejšou skupinou.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR zároveň uzavrie činnosť denných stacionárov a pre sociálne zariadenia vydá hygienické pokyny.

9:32 - Na Slovensku pribudlo počas pondelka 19 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, celkový počet evidovaných prípadov ochorenia COVID-19 teda stúpol na 204. Na utorkovom tlačovom brífingu to oznámil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

"V pondelok bolo vyšetrených 432 negatívnych vzoriek a 19 pozitívnych. Máme 19 pozitívnych nových prípadov. Celkový počet vyšetrených vzoriek je 3736 negatívnych a 204 pozitívnych," spresnil Mikas. Priblížil tiež, že od utorka bude štát počet nových prípadoch nakazených zbierať vždy do polnoci a následne bude o tom informovať nasledujúci deň ráno.

Vzorky začína vyšetrovať aj ďalšie laboratórium v Trenčíne a v budúcnosti chce Úrad verejného zdravotníctva SR spolupracovať aj s komerčnými laboratóriami. "Máme kapacitu do 1000 vzoriek denne. Celkový počet vyšetrených závisí od toho, koľko vzoriek do laboratórií príde," podotkol Mikas.


Hlavný hygienik SR Ján Mikas. Foto - TASR/Jakub Kotian

Ministerstvo zdravotníctva na svojom webe spresnilo, že medzi 19 novými pozitívne testovanými prípadmi sú žena z okresu Topoľčany, žena z okresu Malacky, žena vyšetrená na bratislavských Kramároch, muž z okresu Nitra, žena z okresu Topoľčany.

Taktiež medzi týmito prípadmi sú žena z okresu Čadca, muž z okresu Dunajská Streda, žena z okresu Senec, muž z okresu Zvolen, muž z okresu Bratislava, muž z okresu Bratislava, muž z okresu Bratislava, muž z okresu Senec, žena z okresu Bratislava, žena z okresu Piešťany.

Rovnako aj žena s trvalým bydliskom v Španielsku a prechodným pobytom v Bratislave, žena z okresu Malacky, žena z okresu Čadca a žena z okresu Liptovský Mikuláš.

08:37 - Po zavedení preventívnych opatrení proti šíreniu nového koronavírusu prudko klesol v Nitrianskom kraji aj počet ochorení na bežnú chrípku. Podľa údajov Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Nitre bolo v uplynulom týždni v kraji evidovaných celkovo 4411 akútnych respiračných ochorení. Z tohto počtu šlo o chrípku a chrípke podobné ochorenia v 296 prípadoch.

„Predstavuje to pokles chrípky o 65,2 percenta oproti minulému kalendárnemu týždňu,“ informoval RÚVZ v Nitre.

Najviac chorých bolo medzi deťmi do piatich rokov. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 92 osôb. Z celkového počtu hlásených ochorení bolo 46,7 percenta zápalov prínosových dutín, 25 percent zápalov pľúc a 28,3 percenta zápalov stredného ucha. Ochorenia hlásilo 46 percent praktických  lekárov pre deti a dorast a 48 percent lekárov pre dospelých.

07:44 - Laboratórne vyšetrenie vzoriek na nový koronavírus v Trenčianskom samosprávnom kraji budú robiť v mikrobiologickom laboratóriu Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne.

Ako informovala trenčianska regionálna hygienička Ľudmila Bučková, s detekciou vírusovej nukleovej kyseliny v prvých vzorkách začali v pondelok. Po validácii vzoriek plánujú od stredy vyšetriť postupne približne 100 vzoriek denne.

„Rozšírenie plánovanej činnosti musíme zvládnuť so súčasnými pracovníkmi presunom zamestnancov v rámci našich laboratórnych pracovísk, najmä na pomocnú činnosť,“ doplnila Bučková.

Po Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach bude Trenčín štvrtým slovenským mestom, kde sa budú robiť testy na ochorenie COVID-19.

Dnes treba vedieť

pred hodinou
pred 4 hodinami

SaS reaguje na Matovičovu tlačovku stanoviskom, kde ju označila za zavádzajúcu. Liberáli označujú za klamstvo, že nechcú zaplatiť spoločnosti Pfizer. „Mrzí nás však, že Igor Matovič nepočúval naše argumenty a vytiahol verejne len niektoré čísla. Každé okresania jednotlivých položiek vieme poctivo vysvetliť a vydokladovať. Ak je v tabuľke mínus milión eur, neznamená to, že milión eur nemôžeme nájsť inde. Bohužiaľ, toto minister financií zjavne nechápe."