Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. marec 2020, 11:31

Koronavírus na Slovensku: Krízový štáb po polnoci prijal 40 opatrení

Koronavírus na Slovensku: Krízový štáb po polnoci prijal 40 opatrení

Zľava manažér pôsobiaci v oblasti IT a telekomunikácií Peter Škodný, odborník na biochémiu Robert Mistrík, predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský a infektológ Vladimír Krčméry. FOTO TASR – Jaroslav Novák

(Aktualizujeme) Vláda odvolala Kajetána Kičuru z pozície šéfa Správy štátnych hmotných rezerv.

0:06 Premiér Igor Matovič a vicepremiérka Veronika Remišová na sociálnej sieti oznámili, že zasadnutie vlády a krízového štábu sa skončilo až po polnoci. Prijatých bolo 40 opatrení, o ktorých bude verejnosť inofmovaná v utorok ráno. Zároveň došlo k avizovanému odvolaniu Kajetána Kičuru z pozície šéfa Správy štátnych hmotných rezerv. Jej vedením bola dočasne poverená podpredsedníčka správy Lucia Gocníková.

18:53 U troch lekárov a štyroch sestier z Národného onkologického ústavu sa nový koronavírus nepotvrdil. Tí sa 19. marca dostali do kontaktu s pacientom s touto diagnózou. Pre TASR to potvrdila špecialistka pre styk s verejnosťou NOÚ Patrícia Kubicová.

„Negatívne výsledky sú tiež u spolupacienta, ktorý bol krátky čas hospitalizovaný na izbe v NOÚ s pacientom s diagnózou nového koronavírusu,“ priblížila Kubicová. Všetci naďalej ostávajú v karanténe. NOÚ opakovane vyzýva všetkých, ktorí musia navštíviť NOÚ, aby vo vstupnom filtri nič nezamlčali, pretože tým ohrozujú ostatných.

18:34 Predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR Kajetán Kičura odmieta obvinenia súvisiace s uzavretím zmlúv SŠHR, ale aj podozrenia spojené s dvomi bytmi, ktoré kúpil jeho syn. Na pondelkovej tlačovej konferencii tiež potvrdil, že niekoľko hodín vypovedal na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA). Do justície sa vrátiť v blízkej dobe neplánuje. Viac si prečítajte TU.

17:54 Súčasťou ústredného krízového štábu bude užší tím odborníkov, ktorých úlohou bude permanentne vyhodnocovať informácie a koordinovať činnosť v rámci zabezpečovania rozhodnutí a prijímania opatrení, ktoré majú zamedziť šíreniu nového koronavírusu. Po zasadnutí ústredného krízového štábu to uviedol predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO).

V tejto skupine bude pôsobiť infektológ profesor Vladimír Krčméry, odborník na biochémiu Robert Mistrík, manažér pôsobiaci v oblasti IT a telekomunikácií Peter Škodný i predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.

„Títo ľudia budú jadrom tímu, ktorého úlohou je zosúladiť procesy medzi jednotlivými rezortmi a všetkými inštitúciami participujúcimi v procese aktivít proti šíreniu nového koronavírusu,“ uviedol Matovič.

Doteraz podľa neho chýbala koordinácia. „Jedna ruka nevedela, čo robí ľavá, ak sa aj niečo vybavilo, nie vždy sa o tom dozvedeli tí, ktorých sa to týkalo,“ opísal Matovič predchádzajúci stav pri komunikácii o aktivitách a zabezpečovaní opatrení proti šíreniu nového koronavírusu.

Matovič informoval, že na rokovaní ústredného krízového štábu prešli vyše 60 návrhov opatrení. O tom, ktoré prijmú, rokuje vláda.

17:28 U pracovníčky Centra sociálnych služieb v Likavke neďaleko Ružomberka potvrdili nákazu novým koronavírusom. V karanténe je 45 pracovníkov zariadenia. Podľa predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej so starostlivosťou o klientov, pokiaľ sú zamestnanci v karanténe, pomáhajú dobrovoľníci spomedzi medikov z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine.

„Zamestnankyňa CSS Likava nepociťovala žiadne príznaky ochorenia COVID-19 a momentálne je v domácej karanténe. K jej testovaniu pristúpil regionálny úrad verejného zdravotníctva, keďže bola na oslave s inou osobou, u ktorej bol neskôr potvrdený nový koronavírus,“ vysvetlila hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

16:50 O repatriáciu požiadalo doteraz 3 009 občanov SR v zahraničí. Do krajiny sa prostredníctvom organizovanej pomoci už vrátilo 1 059 občanov SR, ďalších vyše 400 sa vrátilo individuálne. Na pondelkovom tlačovom brífingu po rokovaní ústredného krízového štábu to uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS).

Najbližší prílet Slovákov je naplánovaný zo Spojených štátov amerických. Očakáva sa, že späť príde 300 občanov SR, ale aj štátnych príslušníkov niektorých ďalších európskych krajín. „Zatiaľ tento let je naplnený na 70 percent,“ spresnil štátny tajomník.

Povinná karanténa pre Slovákov, ktorí pricestovali zo zahraničia, sa stáva podľa Klusa niekedy problémom. „Bohužiaľ, stali sa nám prípady ako nedávno v Česku, keď niektorí občania odmietli nastúpiť do karantény. Dokonca sa stratili v Prahe. Potom hrozia diplomatické problémy, že nám možno česká strana neumožní takéto možnosti repatriácie. Aktívne to riešime a museli sme požiadať o pomoc aj slovenskú, aj českú políciu,“ spresnil Klus.

V prípade dovozu zdravotníckeho materiálu podľa štátneho tajomníka slovenskí veľvyslanci oslovujú vládne i súkromné firmy a rezort diplomacie informuje všetky ministerské krízové štáby o disponibilných ponukách.

16:01 Bývalý premiér Pellegrini vyzval Kičuru, aby sa nevrátil do talára, kým sa nevyvrátia podozrenia o jeho zlyhaniach vo funkcii. Vláda má na svojom pondelkovom zasadnutí odvolať Kičuru z funkcie šéfa SŠHR za pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19.

Kičura je aktuálne sudcom s pozastaveným výkonom funkcie. „Vyzývam ho, aby sa za žiadnych okolností nevrátil do talára, kým tieto podozrenia nevyvráti. Ja osobne som spravil zásadné kroky pre očistu súdnictva a prokuratúry. Je neprípustné, aby ľudia nemali istotu, že o ich vlastnom osude rozhoduje bezúhonný človek,“ uviedol Pellegrini na sociálnej sieti. Dodal, že ak sa potvrdí, že Kičura pochybil, nemal by sa už nikdy do sudcovskej funkcie vrátiť.

Bývalý premiér vysvetlil, že očakával zodpovedný prístup od každého člena krízového štábu v súvislosti s riešením situácie s novým koronavírusom. Tvrdí, že nemal kapacitu všetkých kontrolovať. „Keď riadite krízový štáb s desiatkami ľudí, musíte sa spoľahnúť na ich odbornosť, skúsenosti a morálku. Veril som, že tak, ako ja cítim zodpovednosť za Slovensko, tak ju každý člen štábu cíti za svoj úrad. Na preverovanie postupov jednotlivcov v krízových chvíľach skrátka nie je čas, ten príde až neskôr,“ dodal Pellegrini.

Pellegrini si myslí, že podozrenia o konaní Kičuru treba dôsledne preveriť. „Pretože v mimoriadnych časoch patrí za zlyhanie aj mimoriadny trest,“ pripomenul. Skonštatoval tiež, že ak Kičura nepochybil a ide len „o obvyklé politické divadlo“, má právo žiadať ospravedlnenie.

15:47 Národná kriminálna agentúra (NAKA) v súvislosti s medializovanými informáciami o nákupoch Správy štátnych hmotných rezerv SR a kúpe bytov na Konventnej ulici v Bratislave začala „ex offo“ trestné konanie. TASR to potvrdil hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

„Vzhľadom na to, že v súčasnom štádiu sa vykonávajú procesné úkony pre náležité objasnenie skutkového stavu, bližšie informácie o prebiehajúcom konaní nie je možné poskytnúť,“ poznamenal Slivka.

15:05 Generálny prokurátor Jaromír Čižnár v pondelok požiadal listom predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) SR Miroslava Hliváka o bezodkladné preverenie informácií okolo nákupu zdravotníckeho materiálu Správou štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR. 

Generálny prokurátor SR zároveň v liste požiadal predsedu ÚVO, aby mu v čo najkratšom čase oznámil výsledok.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) v nedeľu po kontrole na SŠHR poznamenal, že predseda SŠHR SR Kajetán Kičura nemá dôveru vlády. Na pondelkovom rokovaní vlády by mal minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) podať návrh na jeho odvolanie. Kičura podľa neho konal nehospodárne, ohrozujúc verejný záujem aj zdravie obyvateľov. Viac v minúte 12:38.

Zľava minister zdravotníctva Marek Krajčí, predseda vlády Igor Matovič (obaja OĽaNO) a hlavný hygienik Ján Mikas pred zasadnutím krízového štábu. FOTO TASR – Jaroslav Novák

14:38 Vo väzení v Bratislave potvrdili prvý prípad koronavírusu u odsúdeného. Ústavný lekár zabezpečil protiepidemické opatrenia a okamžité izolovanie na zdravotnícke oddelenie v ústave. Odsúdený bol prevezený do väzenskej nemocnice v Trenčíne.

„V piatok bol odsúdený vyšetrený ústavným lekárom, pretože sa začali u neho vyskytovať prejavy ochorenia, ako zvýšená telesná teplota. Po pozitívnom potvrdení výsledku u odsúdeného boli okamžite prijaté ďalšie osobitné opatrenia, ktoré súvisia s výskytom ochorenia,“ objasnila hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská. Stav odsúdeného je podľa hovorkyne stabilizovaný s miernym priebehom ochorenia. Pôvod možnej nákazy nie je jednoznačne určený.

„Keďže ide o odsúdeného, ktorý je zaradený v minimálnom stupni stráženia a umiestnený v samostatnom objekte ústavu, boli do preventívnej karantény umiestnení aj ostatní odsúdení spolu s väzenským personálom. V domácej karanténe bol ponechaný ostatný väzenský personál, ktorý mohol prísť do priameho kontaktu s odsúdeným,“ dodala hovorkyňa.

V súčasnosti sa v slovenských väzenských ústavoch ZVJS nachádza 1 627 obvinených a 9 073 odsúdených. Z celkového počtu väznených osôb je 813 žien, 83 mladistvých a 219 cudzincov.

14:25 Muž sa v domácej karanténe mal vyhrážať matke aj bratovi zabitím. Obvineniu z prečinu nebezpečného vyhrážania a prečinu útoku na verejného činiteľa čelí 24-ročný muž z okresu Prievidza. Po tom, ako sa vrátil zo zahraničia a bol v domácej karanténe, sa mal po požití alkoholu vyhrážať svojej matke a bratovi zabitím. Informovala o tom v pondelok trenčianska krajská polícia na svojej stránke na sociálnej sieti. Počas zásahu mal pľuvať na oboch policajtov, matku i brata so slovami, aby sa všetci nakazili novým koronavírusom, uviedli policajti.

Po vykonaní služobného zákroku podstúpili všetci zúčastnení vyšetrenie v zdravotníckom zariadení, na základe ktorého nebolo nutné nariadiť policajtom karanténne opatrenie. Obvinený muž si na súd počká vo väzbe, rozhodol o tom sudca Okresného súdu v Prievidzi.

13:46 Volkswagen Slovakia predlžuje dočasnú odstávku výroby vo všetkých troch závodoch. V Bratislave, Martine a Stupave tak bude odstávka trvať do tohtoročného 5. apríla vrátane.

O predĺžení bolo rozhodnuté v súvislosti s pretrvávajúcim znížením dopytu na trhoch a koordináciou opätovného nábehu dodávateľských vzťahov spolu s ostatnými koncernovými závodmi, a to s jasným zámerom naďalej prispievať k spomaleniu šírenia epidémie nového koronavírusu a ochorenia COVID-19. O tejto skutočnosti boli informovaní všetci zamestnanci.

13:29 Prezident Únie miest Slovenska (ÚMS) a primátor Trenčína Richard Rybníček žiada ministra vnútra, aby prizval zástupcov ÚMS do krízového štábu. Rybníček tiež žiada premiéra a ministrov financií a hospodárstva, aby mali zástupcovia miest možnosť podieľať sa na tvorbe opatrení na zmiernenie ekonomických dosahov krízy a aby boli pri ich tvorbe zohľadnené dosahy na samosprávu.

„Každodenne riešime zložité situácie v sociálnej a ľudskej oblasti, keďže každý z nás je v dennodennom kontakte s občanmi, obyvateľmi našich miest. Sme si vedomí aj toho, že táto situácia bude mať aj zásadné ekonomické dôsledky. Ako volení predstavitelia našich miest sme si plne vedomí našej spoluzodpovednosti za zvládnutie situácie, ale aj za riešenie jej následkov,“ uviedol Rybníček.

Prezident ÚMS zároveň upozorňuje, že úlohou primátorov miest je zabezpečenie riadneho výkonu samosprávnych kompetencií, čo zahŕňa realizáciu zasadnutí mestských zastupiteľstiev. Problémom je zákon o obecnom zriadení, ktorý neumožňuje inú ako prezenčnú a verejnú formu zasadnutí mestských zastupiteľstiev. Rybníček preto žiada ministra vnútra o zaujatie stanoviska k riešeniu tohto problému, aby sa našla možnosť na odblokovanie rokovaní zastupiteľstiev.

Inzercia

12:38 Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) v pondelok na zasadnutí vlády navrhne odvolanie predsedu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetána Kičuru za pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19. Odvolanie Kičuru a podanie trestného oznámenia avizoval už v nedeľu premiér Igor Matovič (OĽaNO) po kontrole na tomto úrade. Kto podá trestné oznámenie, zatiaľ podľa Sulíka nie je dohodnuté.

Sulík už má pripravený návrh na nového šéfa štátnych hmotných rezerv, ale nomináciu chce zverejniť až po dohode s premiérom.

Matovič po kontrole na SŠHR poukázal na to, že Kičura uzavrel napríklad dve zmluvy spolu za 35 miliónov eur s firmou, ktorá mala dovtedy obrat 74 000 eur. Skonštatoval, že sa pýtali na spôsob, akým vybrali firmy, ktoré oslovili, keďže predtým napríklad táto firma v podobnej oblasti nepôsobila. Nazdáva sa, že im správa úmyselne zatajila dve zápisnice.

Po ich preštudovaní konštatoval, že komisia uchádzača o objednávku neodporučila ako vhodného, napriek tomu Kičura zmluvy podpísal. Zdôraznil tiež, že SŠHR zabezpečila nákup testov, na ktoré ministerstvo zdravotníctva nedalo objednávku a ktoré nepotrebuje.

Minister hospodárstva a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS). FOTO TASR – Jaroslav Novák

Podľa Sulíka budú riešiť aj údajné predraženie dodávok. „Aj tomuto sa budeme venovať, ako to teda bolo. Tá kúpa desiatich miliónov rúšok po 1,1 eura od firmy, ktorá existuje mesiac, keď mohli byť zakúpené za 25 centov v rovnakom množstve,“ dodal Sulík.

11:53 Dvaja lekári z Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) v bratislavskom Ružinove majú negatívne výsledky testov na ochorenie COVID-19. Pred zasadnutím krízového štábu o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) s tým, že klinika pokračuje v poskytovaní zdravotnej starostlivosti a nie je potrebná karanténa lekárov, zdravotníckeho personálu a ani pacientov.

Krajčí informoval aj o prípade všeobecného lekára z Púchova, ktorému bol potvrdený COVID-19, kvôli ktorému sú v karanténe ďalší šiesti lekári, i o dvoch nakazených pacientoch v Národnom onkologickom ústave. V karanténe sú preto ďalší dvaja lekári, tri sestry a jeden sanitár, ktorí s nimi boli v kontakte. 

V prípade všeobecných lekárov na Slovensku je podľa Krajčího väčšina v staršom veku, a teda patria medzi rizikovú skupinu. Takíto lekári poskytujú svojim pacientom služby len telefonicky. V prípade, že pacient bude musieť navštíviť lekára, všeobecní lekári si podľa ministra spomedzi seba určili mladších kolegov, ktorí takýchto pacientov vyšetria.

11:49 V pondelok zatiaľ testovali na koronavírus 29 vzoriek, jedna bola pozitívna. Pred rokovaním ústredného krízového štábu to uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. 

11:46 Premiér Igor Matovič avizuje možnosť nákupu 200-tisíc testov. Jeho cieľom je 10-násobne zvýšiť testovanie, teda na približne 3 000 denne.

Hlavný hygienik Ján Mikas pripomenul, že Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) i jeho regionálne úrady v Banskej Bystrici a Košiciach už zabezpečujú testovanie, v priebehu týždňa by malo pribudnúť testovanie aj na Regionálnom úrade hygienikov v Trenčíne.

V súvislosti so zvýšením kapacít testovania sa v pondelok na ÚVZ uskutočnilo stretnutie, na ktorom sa preberali možnosti zabezpečenia testov. „Hľadáme, ako zvýšiť naše možnosti, ale aj ako nájsť externé zdroje prostredníctvom medzinárodnej spolupráce či využitia súkromných laboratórií,“ povedal Matovič.

Štát chce ísť podľa neho predbežne aj druhou líniou, a to zabezpečiť testovanie podľa protokolu, ktorý používa WHO a tiež česká virologička Soňa Peková, s ktorou, podobne ako s ďalšími odborníkmi, viedli na ÚVZ v pondelok ráno videokonferenciu.

Matovič zároveň oznámil, že štát má aktuálne k dispozícii 13-tisíc testov a objednáva ďalších 19-tisíc, ktoré by mali prísť v priebehu pár dní. Premiér takisto spomenul, že by minister zdravotníctva mal zriadiť centrálny koordinačný tím pri zabezpečovaní zvýšenia testovacích kapacít.

11:22 Minister vnútra Roman Mikulec: Výmena informácií medzi rezortmi nefunguje, ako by mala. Povedal to nový minister vnútra pred rokovaním ústredného krízového štábu. „Musíme to zlepšiť,“ zdôraznil, pričom v náznakoch spomenul zriadenie určitého centra, ktoré by okamžite vyhodnocovalo a poskytovalo informácie jednotlivým rezortom i ústrednému krízovému štábu.

Mikulec uviedol, že o vyhlásení núdzového stavu pre celú krajinu sa zatiaľ neuvažuje. Ďalšie reštriktívne opatrenia ako napríklad povinnosť nosiť rúška pri pohybe vonku, je jednou z možností, o ktorých musí ale rozhodnúť ústredný krízový štáb a následne vláda.

„Momentálne majú prioritu veci súvisiace s novým koronavírusom,“ uviedol šéf rezortu vnútra v súvislosti s otázkami, ktoré sa týkali možných personálnych zmien vo vedení polície.

10:22 Pellegrini odmieta, že si krízu nevšímal, Raši pripomína Matovičove cesty. Expremiér Peter Pellegrini (Smer-SD) je naďalej pripravený pomáhať Slovensku s koronakrízou. Pripomína to na sociálnej sieti, kde zároveň odmieta kritiku súčasného predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) a hovorí o potrebe spolupráce.

Matovič okrem iného tvrdí, že Smer-SD a jeho vláda začali konať neskoro. Kým bola predvolebná kampaň, si Smer-SD podľa Matoviča krízu nevšímal. Premiér tvrdí, že bývalá vláda nemala plán, ako postupovať pri zvyšovaní chorobnosti, a nezačala s nákupom ochranných pomôcok skôr.

Pellegrini hovorí, že konali už v januári. Podporil ho aj bývalý vicepremiér Richard Raši. Na sociálnej sieti pripomína Matovičove cesty na Francúzsku riviéru a na Cyprus počas kampane, kde točil videá. Raši píše, že odborníci a vláda v čase kampane otázku nového koronavírusu riešili, hoci vtedy neprichádzali ani z Talianska desivé správy.

Novovymenovaný predseda vlády Igor Matovič a expremiér Peter Pellegrini. FOTO TASR – Jaroslav Novák

Razantné protiepidemiologické opatrenia vláda podľa neho prijala veľmi rýchlo aj vďaka zodpovednej príprave. Tie podľa Rašiho pomohli, aby dramaticky nerástol počet nakazených. Matovičovi tiež vyčíta, že zatiaľ nepovedal žiadne z ním sľubovaných opatrení. Pellegrini na premiérovu kritiku reaguje aj tým, že politikárčenie dnes ľudí nezaujíma. „Chcú vidieť schopnosť spolupracovať,“ uviedol.

Premiér Matovič kritizoval bývalú vládu aj v nedeľu po návšteve Správy štátnych hmotných rezerv. Hovoril, že sklad je prázdny, a avizoval odvolanie šéfa Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetána Kičuru. Ten totiž podľa premiéra konal nehospodárne, ohrozujúc verejný záujem aj zdravie obyvateľov. Kičura reči o prázdnom sklade odmietol a trvá na tom, že postupoval zákonne.

09:50 V Bardejovských Kúpeľoch je v karanténe 119 ľudí z Veľkej Británie. Absolvujú tam dvojtýždňovú karanténu v súvislosti s výskytom nového koronavírusu. Ako informuje mesto Bardejov na svojej webstránke, priviezli ich tri autobusy a pochádzajú z celého Slovenska. Väčšinou sú to ženy a dievčatá, mnohí z nich sú študenti, ktorí boli vo Veľkej Británii v rámci vzdelávacieho projektu Erasmus, ale sú medzi nimi aj opatrovateľky.

„Čo je najdôležitejšie, zabezpečené je vylúčenie akéhokoľvek kontaktu týchto klientov, či už s personálom ústavu alebo obyvateľstvom Bardejovských Kúpeľov či Bardejova, ba dokonca by nemalo prísť ku kontaktom ani medzi klientmi navzájom,“ uviedol riaditeľ KLÚ Družba Martin Tarcala.

Personál ústavu, ktorý bude zabezpečovať obslužné činnosti, by s nimi nemal prísť do styku ani počas vydávania stravy. Podľa slov riaditeľa by sa u týchto klientov na piaty deň karantény malo začať s odoberaním vzoriek na prítomnosť nového koronavírusu.

KLÚ Družba patrí medzi zariadenia Ministerstva vnútra SR a podľa jeho slov je dostatočne personálne i technicky zabezpečené na to, aby túto situáciu zvládlo.

09:16 Všeobecní lekári žiadajú novú vládu o ochranné pomôcky do ambulancií. Aliancia všeobecných lekárov Slovenska (AVLS)/Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) žiada novú slovenskú vládu, aby bezodkladne zabezpečila dodanie osobných ochranných prostriedkov a dostatočného množstva dezinfekčných prostriedkov do ambulancií všeobecných lekárov pre dospelých pre situáciu s novým koronavírusom. 

Ochranu chce aliancia a spoločnosť zabezpečiť pre všeobecných lekárov pre dospelých a sestry v ambulanciách po celom Slovensku. „Denne každého z nás kontaktujú desiatky pacientov, pričom nevieme, ktorý z nich je nositeľom vírusu,“ uviedla prezidentka AVLS/SVLS Monika Palušková, podľa ktorej je povinnosťou štátu zabezpečiť pre týchto pracovníkov osobné ochranné prostriedky, aby počas svojej práce neboli ohrození.

AVLS žiada respirátory FFP3, jednorazové rúška, obleky, rukavice, návleky či okuliare. Tiež poukázala na to, že ambulancie a ich vybavenie sa musia neustále dezinfikovať, dekontaminovať a čistiť. Prostriedky však podľa Paluškovej chýbajú. Dodanie osobných ochranných prostriedkov chce AVLS priamo do každej ambulancie tak, ako sú a boli dodávané do nemocníc.

09:04 Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí nedisponuje údajmi o tom, koľko občanov SR je infikovaných ochorením COVID-19 mimo územia Slovenska. Pre TASR to uviedol hovorca rezortu Juraj Tomaga.

„Štatistika úradov hovorí o počte nakazených. Nerozlišuje medzi štátnou príslušnosťou infikovanej osoby,“ vysvetlil Tomaga.

Mimo Slovenska bol nový koronavírus potvrdený u štyroch Slovákov, dvoch detí a dvoch dospelých, v rakúskom Kittsee. Rezort diplomacie tiež eviduje jeden prípad v Spojených arabských emirátoch. „O ďalších zatiaľ nemáme vedomosť,“ uzavrel Tomaga. Médiá informovali aj o ďalších prípadoch v zahraničí.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Liberálne elity Západu Angelu Merkelovú pre jej postoje velebili, bola pre nich antipódom Donalda Trumpa a ešte dlho im bude chýbať. Ale paradoxom je, že na konci jej éry je liberálna demokracia značne slabšia než v roku 2005, keď východonemecká politička získala jedinečnú moc. Komentuje Martin Hanus.

pred 9 hodinami

„Nepríjemných otázok zažívame dosť. Po treťom dieťati mi niektorí ľudia vraveli: ‚Tak už hádam stačí, nie?‘ Ale rozumiem im. Pre mňa je neprirodzené nemať veľa súrodencov.“ Rozhovor s manželmi Mikulovcami o ich mnohopočetnej rodine.

pred 9 hodinami
pred 10 hodinami

Na budove mrakodrapu v hlavnom meste Taiwanu sa rozsvietilo poďakovanie Slovensku za dodávku 160-tisíc dávok vakcín proti koronavírusu. Informovalo o tom na sociálnej sieti ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí. (tasr)

Gesto vďaky pre #Slovensko 🙂 Na ikonickom mrakodrape Taipei 101 sa včera večer rozosvietilo poďakovanie Slovensku 🇸🇰 za...

Uverejnil používateľ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Nedeľa 26. septembra 2021
pred 11 hodinami

Pri ideálnom vývoji by historická budova Slovenského národného divadla (SND) mohla byť pre umelcov a divákov opäť prístupná v roku 2028. Odhaduje to generálny riaditeľ SND Matej Drlička, ktorý pri prezentácii novej divadelnej sezóny a odpočte doterajšej činnosti nového manažmentu informoval aj o situácii, ktorá sa týka objektu na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí. (tasr)
 

pred 11 hodinami

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika aj Technická univerzita v Košiciach začali výučbu v novom akademickom roku kombinovanou formou. Študenti sa tak budú vzdelávať prezenčne aj dištančne. (tasr)

pred 11 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva eviduje 11 prihlášok do výberového konania na obsadenie miesta generálneho riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií. Informovala o tom hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva