Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
09. marec 2020

Aká bude naša škola pre nerozbitné deti

V Bratislave sa spúšťa nový vzdelávací projekt pre žiakov prvého stupňa s názvom Citadela. Chce ponúkať kvalitné vzdelávanie založené na kresťanských hodnotách.
Aká bude naša škola pre nerozbitné deti

Foto - Autorka

Najprv som si myslela, že to len napíšem a tým to skončí. No bolo to presne naopak. Vydaním Klubu nerozbitných detíKrotiteľov displejov to len začalo: kolotoč prednášok, mediálnych vystúpení a diskusií.

Zo strany rodičov na nich zaznievala jedna podstatná námietka: ak sa držíme princípov opísaných vo vašich knihách, sú z našich detí outsajderi. Prídu do školy a tam je všetko ináč.

Tejto námietke rozumiem, lebo je to aj moja vlastná skúsenosť. Ja by som si tiež pre deti predstavovala prostredie, v ktorom namiesto počítačových hier a Pokemonov, fičí Dante s Beethovenom. Najlepšie, aby to bola škola s komunitou rodičov, ktorí zdieľajú tie isté hodnoty. A tiež s kvalitným pedagogickým prístupom, ktorý v deťoch neničí ich vrodenú túžbu po poznaní, ale dokáže ju využiť a napĺňať.

Veľké oči, veľké otázky

Lebo o tom, že deti potrebujú lásku, sa dnes už nepochybuje. Rodičovské trendy sa od studeného odchovu posunuli k väčšej blízkosti medzi deťmi a rodičmi. A to je dobre, no bolo by fajn, keby sa trendy posunuli ešte o kus ďalej.

Deti, totiž, okrem lásky potrebujú aj pravdu.

Deti to cítia. Pozerajú na svet veľkými očami a kladú samé dôležité otázky. Chcú vedieť „ako to je naozaj“. Aký je tento svet, odkiaľ sa vzal a ako funguje. Ako vlastne v ňom máme žiť a prečo. Aký je príbeh dejín a aké miesto v tomto príbehu má to konkrétne dieťa.

Veľké otázky detí si zaslúžia dobré odpovede.

Tretí diel trilógie je škola

Nad týmto všetkým som uvažovala a odpoveď sa začala pomaly vynárať: Nerozbitné deti potrebujú školu! Tento nápad však nebol len v mojej hlave. Martin Luterán, rektor Kolégia Antona Neuwirtha, uvažoval veľmi podobne. Začali sme sa veľa rozprávať a rozhodli sme sa takú školu založiť.

Od tých úvodných rozhovorov prešiel skoro rok a dnes je to tu. Vzniká Citadela, základoškolská skupina a prví žiaci sa v nej budú učiť už tento september.

Pre mňa je Citadela tretím dielom trilógie o nerozbitných deťoch. Je jej zavŕšením, hoci nie v textovej forme, ale vo forme ideí z kníh pretavených do života. Pre Martina Luterána a Kolégium Antona Neuwirtha je to logickým pokračovaním misie o vzdelávaní mladých ľudí na Slovensku.

Team pracujúci na založení školy, zľava: Barbora Belišová, Slávka Kubíková a Martin Luterán.

Inzercia

Dávalo to celé zmysel, ale v praktickej rovine bolo potrebné vyriešiť množstvo otázok. Najmä tú najdôležitejšiu: ako konkrétne má naše vzdelávanie vyzerať? Na akých princípoch ho máme vystavať?

Skúmali sme všeličo, no keď sme bližšie spoznali model katolíckych klasických základných škôl, došlo nám, že to je tá správna odpoveď. Je to presne ten typ školy, v ktorom sa všetko prepája: láska, pravda, hodnoty, komunita.

Čo to je klasická škola

Keď sa povie klasické vzdelávanie, človek si pod tým predstaví bežnú školu. Základná škola, ako vždy bola, od čias komunizmu až po dnes. Lepšia, či horšia v závislosti od faktoru, ktorý sa ľudovo nazýva „osvietenosť“ riaditeľa.

Klasická škola, ako ju chápeme a budujeme my, je všetko, len nie toto. Citadela má ponúknuť „katolícke klasické vzdelanie“, čo je terminus technicus. Skrýva sa za ním koncept vzdelávania, v ktorom si študent pomocou štúdia veľkých mysliteľov, spoznávania umenia, nácviku gramatiky, logiky a rétoriky, cibrí svoju schopnosť myslieť, a tiež zopár ďalších do života užitočných vlastností.

V tomto modeli má dieťa možnosť učiť sa priamo od tých najlepších. Lebo nepracuje s ukážkami v čítankách, či útržkovitými zhrnutiami v učebniciach, ale priamo so zdrojmi. Neučí sa naspamäť, čo chcel autor povedať, ale prečíta si, čo autor povedal a vytvorí si na to svoj názor v debate s ostatnými deťmi a učiteľom.

„Klasické vzdelanie, ktoré som ja nikdy žiaľ v úplnosti nedostal, je ten najlepší typ vzdelania, aký môžeme deťom dať. Je to preto, lebo klasické vzdelávanie rešpektuje prirodzený vývoj dieťaťa a ponúka mu to najlepšie, čo západná civilizácia vytvorila. Robí to postupne a premyslene,“ konštatuje Martin Luterán.

Už aj v Bratislave

Naše nadšenie pre klasické vzdelávanie budeme realizovať v spolupráci so Spojenou školou svätej Uršule v Bratislave. Citadela bude fungovať ako vzdelávacia skupina na kmeňovej škole sv. Uršule.

V nasledujúcich týždňoch bude prebiehať zápis, aby sme už od septembra mohli začať. Ak máte doma budúceho prváka, ale aj dieťa v inom ročníku na 1-4, pozývame vás na informačné stretnutie v Citadele. Bude sa konať 16.3 cez webinár (prihlásiť sa môžete na našom webe) a 1.4. v Ivanke pri Dunaji.

Viac informácií o dňoch otvorených dverí, zápise a klasickom vzdelávaní nájdete na našej webstránke.

Odporúčame