Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
19. 02. 2020, 22:40

Na scénu amerických demokratov vstupuje miliardár Bloomberg

Na dvojmesačnú kampaň minul už vyše 400 miliónov dolárov. Dokázal by však zjednotiť rozdelenú stranu?
Na scénu amerických demokratov vstupuje miliardár Bloomberg

Michael Bloomberg počas kampane v Kalifornii 3. februára 2020. Foto: TASR/AP

Medzi americkými demokratmi stúpa hviezda miliardára Micheala Bloomberga. V celoštátnych prieskumoch podľa Real Clear Politics sa so 16,1 percentami dostal už na tretie miesto tesne za Johna Bidena (17,8), prvým je Bernie Sanders (27,8).

Michael Bloomberg je bývalým starostom New Yorku (2002 – 2013), zakladateľom a majiteľom veľkej spoločnosti Bloomberg, ktorá poskytuje finančné služby a vlastní televíziu Bloomberg News. Vo vyše stovke krajín sveta má takmer 10-tisíc zamestnancov.

O jeho kandidatúre na úrad amerického prezidenta sa hovorilo už dlhšie. Spočiatku ju odmietal a vyjadroval sa, že plánuje podporiť niektorého z demokratických kandidátov, ktorý bude mať podľa neho najväčšiu šancu poraziť Donalda Trumpa. Vlastnú kandidatúru oznámil až koncom novembra 2019. Kampaň si plánuje platiť z vlastných peňazí.

Miliardový valec

Aby sme si urobili aspoň približnú predstavu, aká váha vstúpila do demokratického procesu, spomeňme si, aké články sa písali o majetku Donalda Trumpa, keď vstupoval do kampane, a v akej výhode vďaka tomu bol (resp. je, keďže opätovne kandiduje). Podľa časopisu Forbes je súčasná hodnota Trumpovho majetku na úrovni 3,1 miliardy dolárov, za posledné roky sa takmer nezmenila. No Bloombergov majetok sa naproti tomu pohybuje na úrovni 64,2 miliardy dolárov, čo ho robí deviatym najbohatším človekom na svete. Trump je na 715. mieste.

V kampani sa to už aj prejavuje. Hoci oproti ostatným kandidátom Demokratickej strany vstúpil Bloomberg do hry až v decembri minulého roka (kampaň bežala v podstate celý minulý rok), podľa údajov spoločnosti Kantar Media vynaložil do 16. februára tohto roku (teda za pár mesiacov) na svoju reklamu už 417,7 milióna dolárov (!), čo je 10-krát viac ako Sanders (41,8 milióna) či Buttigieg (40), takmer 20-krát viac ako Warrenová (21,4) a vyše 30-krát viac ako Biden (12,3).

Bloomberg sa aj pre svoje neskoršie rozhodnutie kandidovať pustil do súboja vlastnou cestou. Neuchádza sa o delegátov z prvých štyroch štátov, v ktorých sa konajú primárky (po Iowe a New Hampshire nasleduje v najbližšiu sobotu 22. februára Nevada a o týždeň neskôr Južná Karolína), kandiduje až 3. marca počas takzvaného superutorka. Vtedy sa primárky konajú až v deviatich štátoch naraz.

Pri pohľade na posledné prieskumy už Bloombergova obria kampaň začala fungovať a v niektorých superutorkových štátoch sa už dokonca doťahuje na prvého Sandersa. Do 3. marca zostávajú ešte približne dva týždne a je pravdepodobné, že jeho čísla ešte budú stúpať.

Z vývoja popularity je zjavné, že uberá voličov hlavne Bidenovi, ktorý za posledný mesiac spadol z 30-percentnej podpory na polovicu, pričom Bloomberg za rovnaký čas narástol o takmer 10 percent.

Pestúnka Bloomberg

Bloomberg bol dlhoročným demokratom. Republikánom sa stal až v roku 2001, keď kandidoval na starostu New Yorku. No v roku 2007 sa charakterizoval ako nezávislý, aby sa v roku 2018 opäť zaregistroval ako demokrat. Podporoval znovuzvolenie Georgea W. Busha, v 2012 Baracka Obamu a naposledy v roku 2016 Hillary Clintonovú.

Dlho patril medzi silných zástancov vojny v Iraku a kritizoval neskoršie návrhy Demokratickej strany na stiahnutie vojsk z tejto krajiny. Dnes hovorí, že vojna bola založená na nesprávnych informáciách a že to bola chyba, ktorá doviedla Blízky východ do chaotického stavu.

V spoločenských témach sa charakterizuje ako liberál. Podporuje homosexuálne manželstvá, „právo“ na potraty, proimigračnú politiku, zvýšenú kontrolu zbraní, boj proti klimatickým zmenám. Kritizoval Trumpov zákaz prijímania transsexuálov do armády. Postoj republikánov odmietajúci výskum robený na embryonálnych kmeňových bunkách (teda laboratórne testy na embryách) nazval bláznovstvom.

Má povesť schopného manažéra, no v niektorých kruhoch mu pre viaceré programy prischol názov „Nanny Bloomberg“ (Pestúnka Bloomberg). Ako starosta New Yorku sa totiž snažil regulovať rôzne oblasti života, napr. presadil zákaz fajčenia v reštauráciách, nútil podniky na zverejňovanie kalórií v jedálnych lístkoch, nabádal obyvateľov na používanie menšieho množstva soli, obmedzoval predaj sladených nápojov.

Keďže má za sebou dlhoročnú kariéru, na verejnosť sa postupne dostávajú viaceré jeho vyjadrenia, ktoré mu v primárkach demokratov určite nepomôžu. Černošské komunity ho kritizujú, že ako starosta New Yorku nariaďoval policajné kontroly predovšetkým v ich štvrtiach, pretože podľa jeho slov sa tam páchalo „95 percent všetkých zločinov“. Odrádzal zamestnancov bánk navštevovať menšinové štvrte, pretože podľa neho neboli schopné splácať pôžičky.

Problém môžu spôsobovať aj správy o jeho údajných sexistických vyjadreniach, či to, ako raz jednej tehotnej žene navrhol, aby dala svoje dieťa zabiť. Na jednom posedení v roku 2011 sa vyjadril, že podľa neho by spoločnosť už nemala preplácať zdravotnú starostlivosť 95-ročným ľuďom, u ktorých sa objaví rakovina, pretože sa to už neoplatí.

Zákopy medzi demokratmi

Dnes sa v nevadskom Las Vegas koná v celkovom poradí už 9. debata uchádzačov o prezidentskú nomináciu Demokratickej strany. Prvýkrát sa jej zúčastní aj Bloomberg, doteraz totiž nespĺňal kritériá strany. Medzi nutné podmienky okrem istej minimálnej podpory v prieskumoch patrilo aj to, že kandidát musel mať na svojom kampaňovom účte niekoľkotisíc dolárov od malých darcov, čo malo popri podpore v prieskumoch poukazovať na voličskú podporu. Keďže si Bloomberg kampaň financuje sám, toto kritérium nespĺňal. Demokratická strana však koncom januára toto pravidlo zrušila, čo Bloombergovi otvorilo cestu.

Na to, samozrejme, okamžite reagovali ľudia zo Sandersovho štábu. Jeho hlavný poradca Jeff Weaver povedal, že Bloomberg sa pokúša kúpiť si cestu k nominácii Demokratickej strany. „Je nesprávne meniť pravidlá hry v jej prostriedku len preto, aby sa mu vyšlo v ústrety,“ povedal a označil to za „ukážkový príklad zmanipulovaného systému“.

Na bohatstvo Bloomberga upozornila aj kandidátka Elisabeth Warrenová, podľa ktorej by bolo chybou, ak by demokrati proti miliardárovi Trumpovi postavili ešte bohatšieho človeka.

Čím viac však bude v primárkach úspešný Sanders, z ktorého je vedenie Demokratickej strany pre jeho krajne ľavicový program nervózne, tým viac sa bude hľadať silný protikandidát s „umierneným programom“, ktorý by ho mohol poraziť. Keďže Biden, ako sa zdá, to už zrejme nebude a Buttigieg je veľmi neistou voľbou, oči sa začínajú upierať na Bloomberga.

Demokratická strana je však v každom prípade v komplikovanej situácii. Ako upozornil napríklad komentátor Patrick Buchanan, po skončení primárok sa strana bude potrebovať zjednotiť, teda tí kandidáti a ich voliči, ktorí prehrajú, budú musieť podporiť víťaza. Medzi demokratmi však existujú veľké zákopy, zvlášť teraz pri porovnaní Sandersa a Bloomberga.

Sanders už v podstate od minulých primárok, keď kandidoval proti Hillary Clintonovej, zbiera voličskú podporu na odpore proti mocným elitám a bohatým vrstvám spoločnosti. Bude ochotný vzdať sa, ak ho porazí ukážkový príklad elitárskeho miliardára?

Ak vyhrá Sanders, je pravdepodobné, že väčšinou stredového amerického voliča si vo všeobecných novembrových voľbách získa Trump, teda do volieb pôjdu demokrati zrejme v nevýhode. No ak vyhrá Bloomberg, dokáže potiahnuť za sebou aj Sandersových voličov?

 

Bloomberg v prezidentskej debate v Nevade pohorel, zviditeľnila sa Warrenová

Deviata debata demokratických kandidátov na prezidenta podľa očakávania nedopadla pre Micheala Bloomberga dobre. Ostatní kandidáti využili príležitosť, keď sa s ním ocitli spolu po prvýkrát vo verejnej debate, k tvrdým útokom, na čo on nevedel primerane odpovedať.

Viacero komentátorov vyzdvihlo Elisabeth Warrenovú. Tá sa pustila do Bloomberga hneď na začiatku. „Rada by som povedala niečo o tom, s kým bojujeme. S miliardárom, ktorý nazýva ženy tlstými štetkami a lesbičkami s konskými tvárami, a to nehovorím o Donaldovi Trumpovi. Hovorím o starostovi Bloombergovi,“ povedala, čím spomenula niekoľko výrokov, ktoré sa Bloombergovi pripisujú. 

Pete Buttegieg sa vyhranil voči nemu aj voči Sandersovi, keď povedal: „Posuňme do volieb niekoho, kto je skutočným demokratom. (...) Nemali by sme si vyberať medzi jedným kandidátom, ktorý chce stranu spáliť, a druhým, ktorý si ju chce kúpiť.“

Joe Biden kritizoval, že Bloombergovo starostovanie zďaleka nebolo také úspešné, ako o ňom tvrdí. Warrenová sa pustila aj do Sandersa, ktorému vytkla, že jeho kampaň je stávka na revolúciu, ktorá nedokáže sformovať voličskú koalíciu na víťazstvo v novembrových voľbách.

Sanders si podľa komentátorov viedol celkom dobre. Hoci je lídrom v prieskumoch on, užíval si, že hlavným terčom útokov v debate nebol on, ale Bloomberg. Zdôrazňoval svoju ľavicovú agendu a na niekoľko útokov vedel odpovedať dostatočne na to, aby si svojich podporovateľov udržal.

Jedným zo svetlých momentov Bloomberga bolo, keď Sandersovi a ďalším kandidátom vytkol spôsob kampane: „Nenapadá mi lepšia cesta, ako uľahčiť znovuzvolenie Donalda Trumpa, než počúvanie tejto diskusie. Je to smiešne. Nemôžeme zrušiť kapitalizmus. Už sa o to pokúšali iné krajiny. Volalo sa to komunizmus a jednoducho to nefungovalo.“

Ďalšia debata bude v utorok 25. februára v Charlestone v Južnej Karolíne. Do nej už Bloomberg zrejme vstúpi s ostrejšími lakťami, hoci je otázne, nakoľko mu to pomôže.

Odporúčame