Grécko – márnotratný syn, ktorý neprišiel k pokániu

Grécko konečne pod váhou prázdnych bánk a bitiek dôchodcov pred nimi privolilo. Budú reformy, bude sa predávať štátny majetok, bude sa šetriť. Tí, čo ešte pred dvoma týždňami prisahali, že radšej smrť ako súhlas s bruselským molochom, dnes hlasujú za reformy, sľubujú šetrenie.

Na konci všetkého sú aj tak vždy len tie špinavé peniaze, hovorí sa. Aj v Aténach je to o tom. Grécko potrebovalo nové peniaze, a tak sľúbilo aj modré z neba a tvári sa, ako by to chcelo aj splniť. Veď fetu nedávajú zadarmo ani benzín do jachty a káva či metaxa tiež niečo stojí, takže treba prikývnuť na všetko.

Na niečo sa však v tej radosti nad záchranou márnotratného syna eurozóny zabúda. Dlhy nevznikli len tak, že sa Grécku stali. Krajina dlhé desaťročia žila neslušným spôsobom, rozhadzovala peniaze, ktoré jej nepatrili.

Prvá vec, ktorú Grécko potrebuje, nie sú nové peniaze alebo odpustenie dlhov. Potrebuje pokánie. Nemoderné slovo, ktoré by sebaistí ľudia 21. storočia najradšej vykynožili zo svojho slovníka, neznamená len priznať si svoje chyby v pokore a poprosiť o odpustenie.

"Grécko potrebuje pokánie. Veľmi, veľmi sa obávam, že toto sa nestalo. Nedokázalo prijať svoju vinu, hľadá horších, aby od seba odviedlo pozornosť."

Zdieľať

Práve grécke slovo pre pokánie „metanoia“ vyjadruje, čo tento výraz pôvodne znamenal a bez čoho ani dnes žiadne pokánie nemá zmysel – metanoia možno preložiť ako „zmena mysle“.

Toto urobil biblický márnotratný syn – nielen že prišiel a poprosil o odpustenie, ale ukázal, že zmenil svoj postoj z arogantného „daj mi, čo mi patrí“ na pokorné „nie som hodný byť Tvojím synom“.

Veľmi sa obávam, že toto sa v Grécku nestalo. Bez pokánia, uvedomenia si chyby a zlyhania celých generácií, bez zmeny postoja a myslenia sa v krajine nič nepohne.

Neposunie sa od bezstarostného míňania a predstierania úspor, ktorých účelom je iba presvedčiť svet, aby poslal ďalšie peniaze k zodpovednosti vyspelého národa, ktorý myslí na svoje deti dvadsať rokov dopredu.

Grécko si nedokázalo priznať chybu, hľadá ju vo všetkých okolo. Grécko nedokázalo prijať svoju vinu, hľadá horších, aby od seba odviedlo pozornosť.

Možno bude hromozvodom premiér Alexis Tsipras, možno kancelárka Angela Merkelová, možno imigranti alebo nepokojné more. Grécko tak nedokáže urobiť ani pokánie, ktoré by ho zmenilo. Nezakrývajme si pred tým oči, aby sme nedopadli rovnako.

Peter Kremský
Autor je projektový manažér Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS).

Ilustračné foto: flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo