Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
27. júl 2015

Grécko – márnotratný syn, ktorý neprišiel k pokániu

Grécko konečne pod váhou prázdnych bánk a bitiek dôchodcov pred nimi privolilo. Budú reformy, bude sa predávať štátny majetok, bude sa šetriť. Tí, čo ešte pred dvoma týždňami prisahali, že radšej smrť ako súhlas s bruselským molochom, dnes hlasujú za reformy, sľubujú šetrenie. 5891956_98df...

Grécko – márnotratný syn, ktorý neprišiel k pokániu

Grécko konečne pod váhou prázdnych bánk a bitiek dôchodcov pred nimi privolilo. Budú reformy, bude sa predávať štátny majetok, bude sa šetriť. Tí, čo ešte pred dvoma týždňami prisahali, že radšej smrť ako súhlas s bruselským molochom, dnes hlasujú za reformy, sľubujú šetrenie.

Na konci všetkého sú aj tak vždy len tie špinavé peniaze, hovorí sa. Aj v Aténach je to o tom. Grécko potrebovalo nové peniaze, a tak sľúbilo aj modré z neba a tvári sa, ako by to chcelo aj splniť. Veď fetu nedávajú zadarmo ani benzín do jachty a káva či metaxa tiež niečo stojí, takže treba prikývnuť na všetko.

Na niečo sa však v tej radosti nad záchranou márnotratného syna eurozóny zabúda. Dlhy nevznikli len tak, že sa Grécku stali. Krajina dlhé desaťročia žila neslušným spôsobom, rozhadzovala peniaze, ktoré jej nepatrili.

Prvá vec, ktorú Grécko potrebuje, nie sú nové peniaze alebo odpustenie dlhov. Potrebuje pokánie. Nemoderné slovo, ktoré by sebaistí ľudia 21. storočia najradšej vykynožili zo svojho slovníka, neznamená len priznať si svoje chyby v pokore a poprosiť o odpustenie.

"Grécko potrebuje pokánie. Veľmi, veľmi sa obávam, že toto sa nestalo. Nedokázalo prijať svoju vinu, hľadá horších, aby od seba odviedlo pozornosť."

Zdieľať

Práve grécke slovo pre pokánie „metanoia“ vyjadruje, čo tento výraz pôvodne znamenal a bez čoho ani dnes žiadne pokánie nemá zmysel – metanoia možno preložiť ako „zmena mysle“.

Toto urobil biblický márnotratný syn – nielen že prišiel a poprosil o odpustenie, ale ukázal, že zmenil svoj postoj z arogantného „daj mi, čo mi patrí“ na pokorné „nie som hodný byť Tvojím synom“.

Inzercia

Veľmi sa obávam, že toto sa v Grécku nestalo. Bez pokánia, uvedomenia si chyby a zlyhania celých generácií, bez zmeny postoja a myslenia sa v krajine nič nepohne.

Neposunie sa od bezstarostného míňania a predstierania úspor, ktorých účelom je iba presvedčiť svet, aby poslal ďalšie peniaze k zodpovednosti vyspelého národa, ktorý myslí na svoje deti dvadsať rokov dopredu.

Grécko si nedokázalo priznať chybu, hľadá ju vo všetkých okolo. Grécko nedokázalo prijať svoju vinu, hľadá horších, aby od seba odviedlo pozornosť.

Možno bude hromozvodom premiér Alexis Tsipras, možno kancelárka Angela Merkelová, možno imigranti alebo nepokojné more. Grécko tak nedokáže urobiť ani pokánie, ktoré by ho zmenilo. Nezakrývajme si pred tým oči, aby sme nedopadli rovnako.

Peter Kremský
Autor je projektový manažér Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS).

Ilustračné foto: flickr.com

Odporúčame

Mladí už nepozerajú iba na peniaze, chcú aj pomôcť

Mladí už nepozerajú iba na peniaze, chcú aj pomôcť

Rozhodli sme sa podnikať bez úplatkov. Korupcia je ako rakovina, čo ničí všetko vo firme, dlhodobo sa tak nedá úspešne podnikať. Podnikanie si vyžaduje veľkú mieru dôvery, hovorí Allan Bussard. Kanaďan, ktorý prišiel na Slovensko radiť podnikateľom a ostal tu vyše 24 rokov. Allan Bussard žije na Slo...

Ako sme sa dostali do tohto kultúrneho zmätku?

Ako sme sa dostali do tohto kultúrneho zmätku?

Keď katolíci v Amerike prehrali najnovšiu veľkú bitku, pýtal som sa sám seba, ako sme sa do tohto zmätku dostali? Čo spôsobilo, že sa príliv obrátil proti nám? dawson21-a.jpg Christopher Dawson Znova som sa začítal do knihy Porozumieť Európe, ktorú som prvýkrát otvori...

Prezident Kiska robí chybu: vybral si človeka Smeru

Prezident Kiska robí chybu: vybral si človeka Smeru

V prezidentskom paláci nefunguje všetko tak, ako by malo. Príkladom je personálne rozhodnutie prezidenta – menovanie člena Správnej rady Ústavu pamäti národa. kiska.jpg Napriek tomu, že Kiska dostal list od Antona Srholca a Konfederácie politických väzňov, podporený a...