Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. novembec 2019, 21:36

Ministerstvo školstva má problém s filmom Kto je ďalší?

Ministerstvo školstva má problém s filmom Kto je ďalší?

Foto – ktojedalsi.sk

Film kritizuje Lucia Ďuriš Nicholsonová z SaS aj Renáta Ocilková z KDH.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR nesúhlasilo, aby sa vo filme s názvom „Kto je ďalší?“ uvádzal názov a logo rezortu. Ich použitie v súvislosti s označením ako partnera filmu považuje za „neoprávnené“.

Ministerstvo to uviedlo pre TASR v reakcii na list europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS). Tá sa na ministerku školstva Martinu Lubyovú (SNS) obrátila na podnet psychológov a učiteľov, ktorí sú pohoršení tým, že film určený vekovej skupine slovenských žiakov starších ako 12 rokov má slúžiť ako prevencia voči šikanovaniu a samovraždám.

„Film sa nepochybne venuje dôležitým témam. Forma, akou sa zhostil šikanovania, sebapoškodzovania, negatívnych vplyvov sociálnych sietí a samovrážd medzi mladistvými, je však odbornou verejnosťou čoraz viac kritizovaná. Existuje oprávnené riziko, že namiesto preventívneho bude mať film na deti opačný účinok,“ uviedla v liste europoslankyňa.

Blog Renáty Ocilkovej
Rodičia POZOR! Školy chodia na film nevhodný pre deti! Zdieľať

Rezort školstva skonštatoval, že vo filme absentuje tzv. pozitívny jazyk, čiže empatické formulácie, podporné vety reflektujúce stav osôb, ktoré vo filme vystupujú. „Film nenapĺňa základný edukatívny rozmer – edukáciu pozitívnym prístupom,“ zdôraznil v stanovisku.

Lubyová preto vyzvala organizáciu eSlovensko, ktorá sa podieľala na tvorbe filmu, aby názov a logo ministerstva zo stránok projektu odstránila. Spoločnosť reagovala s tým, že požiadavku rezortu akceptuje.

Europoslankyňa a tiež rezort školstva sa odvolávajú aj na to, že v medzinárodných dokumentoch sa všeobecne uvádza, že film ako umelecké dielo nemá preventívny charakter, keďže nemá vplyv na dlhodobú zmenu správania mladých.

Viac k téme si prečítajte v texte Čoraz viac mladých si siaha na život. Problémom sú aj vysoké očakávania Zdieľať

Ministerstvo tiež dodalo, že film je v priamom rozpore s odporúčaním o aktívnom zapájaní sa detí a žiakov do aktivít a programov podporujúcich výchovu k zdraviu a zdravému životnému štýlu, keďže nevyzdvihuje zdravý životný štýl, respektíve priamo či sprostredkovane vyzdvihuje negatívne rizikové správanie sa detí a žiakov.

Rovnako, okrem iného, zdôraznilo, že hromadné školské návštevy filmu v kinách nedávajú možnosť jednotlivcovi mať informácie a slobodne sa rozhodnúť, či film uvidí alebo nie.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Minister obrany Jaroslav Naď si nechce nechať ujsť ponuku využiť 50 miliónov dolárov od USA na nákup techniky, ktorá nahradí vybavenie bývalej Varšavskej zmluvy s podmienkou financovania jedna k jednej. Povedal to v pondelok v Prešove, kde navštívil priestory vrtuľníkového krídla. „Výber toho, čo potrebujú ozbrojené sily, ponechávame, samozrejme, na vojakoch,“ dodal. (TASR)

pred hodinou

Fico chce navrhnúť odvolávanie Borisa Kollára z funkcie šéfa parlamentu. Uviedol to na pondelkovej tlačovej konferencii po medializovaní informácií o reklamnej zmluve medzi štátnym Tiposom a firmou vlastniacou Fun rádio spojenou s Kollárom.

pred 3 hodinami

Bieloruský prezident Lukašenko označil opozičných stúpencov za „ovce“ ovládané zo zahraničia. Tvrdí, že zaznamenali telefonáty z Poľska, Británie a Česka. Na protestoch sa podľa neho snažili zúčastniť aj ruskí občania. Zásah polície označil za primeranú odpoveď na vzniknuté nepokoje. Rovnako povedal, že sa v Bielorusku žiadny majdan konať nebude.