Mnohotvárnosť planéty Zem – okom objektívu

V predposledný októbrový deň sa v Slovenskom národnom múzeu (SNM) na Vajanského nábreží v Bratislave skončila dvojmesačná výstava 80 fotografií s názvom „Mnohotvárnosť planéty Zem – Svet GEO.“ SNM ju organizovalo v spolupráci s magazínom GEO a pre verejnosť bola prístupná od 7. septembra tohoto roku.

Časopis GEO vychádza v náklade 24 000 kusov a na slovenskej scéne sa objavil koncom októbra 2005. Mnohým dostal do povedomia najmä kvôli úvodnej bilbordovej kampani detailne zobrazujúcej ženu a muža pri pohlavnom styku. Časopis je známy predovšetkým v Nemecku, kde prvýkrát vyšiel v roku 1976. Okrem Slovenska vychádza GEO aj v Českej republike, Maďarsku, Rumunsku, Chorvátsku a Turecku. Aj preto výstava poputuje z Bratislavy práve do hlavných miest týchto krajín.

Otvoreniu samotnej výstavy predchádzala 6. septembra vernisáž pre vybraných hostí. Po krátkom kultúrnom úvode sa vyše stovka zúčastnených mohla zahĺbiť do krás naše modrej planéty, ktorú zachytilo spolu tridsaťštyri ocenených autorov. Fotografie boli prezentované v nezvyčajných veľkostiach (s rozmerom na šírku viac ako jeden meter). Umelecké diela boli rozvešané v pravom krídle SNM v troch miestnostiach, rozdelené do kategórií – Človek; Zvieratá; Veda a technika a Krajiny.

Čo vlastne výstava ponúkla? Unikátne pohľady prostredníctvom fotografického objektív, vďaka ktorému ste sa dostali napríklad s Ami Vitale do Srinagaru (indická strana Kašmíru), aby ste videli moslimskú nevestu, ktorej ruky a nohy sú pomaľované hennou - ako súčasť svadobnej ceremónie. Francúzsky fotograf Pascal Maitre návštevníkom umožnil pohľad priamo do očí Tuarégov (viď fotografia) a pripomenul tak svetu, prečo títo púštni obyvatelia dostali prezývku „modrí ľudia“. Látka, ktorú nosia Tuarégovia na hlave, má atramentovomodrú farbu a je zafarbená najstaršou rastlinnou farbou v histórii ľudstva, vyrobenou z osobitného druhu rastliny rodu stavikrv, ktorá pôvodne pochádza z Indie. Jej vedľajším účinkom sú však škvrny na koži. Vďaka fotoaparátu Georga Steinmetza sa obyčajný človek môže pokochať jednou z najväčších púští na svete v origináli الربع الخالي teda „Rub al-Khali“ v Saudskej Arábii. Na fotografii vidieť ako skoro ráno ustupuje hmla cez údolie medzi veľkými pieskovými dunami. To je len niekoľko perličiek z celej umeleckej plejády, ktorá naše hlavné mesto opúšťa.

Mnohotvárnosť planéty Zem – Svet GEO. Slovenské národné múzeum, Bratislava. 7. september – 30. október 2007

Mariana Šarpatakyová

Ako to v deň vernisáže a slávnostného otvorenia v SNM vyzeralo si môžete pozrieť na fotografiách z archívu redakcie GEO ako aj na stránke televízie TA3.

Foto: autorka

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo