Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
22. október 2019

Bugár má na mále, ale ukázal, že je ešte hráč

Ako pôjdu naši Maďari do parlamentných volieb. Ďalší diel.
Bugár má na mále, ale ukázal, že je ešte hráč

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Žiaden príbeh predvolebnej spolupráce pred týmito voľbami nemá toľko zápletiek ako dohadovanie medzi našimi maďarskými stranami. Na ilustráciu malá rekapitulácia.

Koncom augusta krachli niekoľkotýždňové rokovania medzi Mostom a SMK. Strany to zdôvodnili tým, že sa nedohodli na kľúči, podľa ktorého by mala byť vytvorená spoločná kandidátka. SMK požadovala, aby boli miesta rozdelené medzi obidve strany v pomere 50 ku 50. Most navrhoval, aby to bolo 70 ku 30 v jeho prospech.

Od tej chvíle bežalo v prostredí maďarských strán niekoľko procesov. V SMK sa začalo uvažovať o spoločnom postupe s Matovičovým hnutím OĽaNO, Most sa pripravil na samostatný postup, ale na scéne sa objavil aj nový hráč – hnutie Spolupatričnosť.

V pozadí vzniku tohto hnutia je skupina aktivistov, ktorí sú známi aj organizáciou v maďarskej komunite populárneho Letného festivalu Gombasek. V krátkom čase troch týždňov sa im aj vďaka Csemadoku a ďalším maďarským spolkom podarilo koncom septembra zozbierať podpisy potrebné na zaregistrovanie strany. Zakladatelia Spolupatričnosti od začiatku deklarovali, že chcú pod svojou hlavičkou vytvoriť platformu na spájanie maďarských síl. Sympatie tomuto projektu vyjadrovali aj niektorí politici SMK, ale aj Mosta.

Kým v lete v Moste ešte verili v šancu dostať sa do parlamentu aj samostatne, s pribúdajúcimi týždňami a novými prieskumami verejnej mienky im bolo čoraz jasnejšie, že táto možnosť je na úrovni zázraku. Zdieľať

Kým v lete v Moste ešte verili v šancu dostať sa do parlamentu aj samostatne, s pribúdajúcimi týždňami a novými prieskumami verejnej mienky im bolo čoraz jasnejšie, že táto možnosť je na úrovni zázraku.

Problém si uvedomovali aj v SMK. Tomu, že by mohli vo voľbách uspieť samostatne, tam neveril nikto. Spoločný postup s OĽaNO mal síce v strane svojich zástancov, napríklad v osobe trnavského vicežupana Józsefa Berényiho, ale aj silnú opozíciu. Strana roky kritizovala Bélu Bugára za spoluprácu so Slovákmi, s tým, že takéto projekty ešte viac posilňujú asimiláciu a teraz sa mali aj oni do parlamentu vyviezť na chrbte slovenskej strany. Navyše, prieskumy ukazovali, že takýto model väčšinovo nepodporujú ani voliči SMK, ani OĽaNO.

Na scénu sa tak opäť vrátil spoločný postup maďarských strán. Tentokrát na pôdoryse, ktorý už nejaký čas ponúkala Spolupatričnosť. To znamená spoločná kandidátka, na ktorej by pod touto – zatiaľ nánosmi z minulosti nezaťaženou značkou – kandidovali ľudia z SMK, Mosta, ale aj nejakí kandidáti z maďarského občianskeho sveta.

Hoci sa to môže zdať na prvý pohľad nelogické, účasť tretej strany je v celom procese dôležitý prvok. Dvojkoalícia so sedempercentným prahom pre vstup do parlamentu by pre obidve strany bola riskantná, ale politici SMK by len ťažko prijali, že budú kandidovať na kandidátke Mosta. Rovnako to platí aj naopak.

Začalo sa teda rokovať. Lenže za krátky čas na seba narazili horkokrvný, ale skúsený Bugár a rýchlym vyzbieraním podpisov povzbudení zakladatelia Spolupatričnosti. Podľa informácií Postoja sa bodom zlomu stala požiadavka Spolupatričnosti, aby na spoločnej kandidátke neboli politici Mosta Béla Bugár, Elemér Jakab a Tibor Bastrnák.

Inzercia

Bugár to odmietol a prišiel s alternatívnym plánom. Most a SMK obídu Spolupatričnosť a vytvoria volebnú stranu s názvom Strana regiónov Most MK. Technicky táto strana vznikne premenovaním Maďarskej kresťanskodemokratickej aliancie, ktorá doteraz fungovala ako satelit Mosta s prakticky nulovým výtlakom.

Lídrom takejto volebnej strany by mal byť politik Mosta. V tejto súvislosti sa spomínajú najmä mená Ábela Ravasza a ministrov Árpáda Érseka a Laszlóa Sólymosa. Dvojkou by mal byť nominant SMK, pričom sa skloňuje meno šéfa Csemadoku Gyulu Bárdosa. Béla Bugár aj predseda SMK József Menyhárt budú tiež na kandidátke, ale nebudú jej lídrami.

SMK a Most nominujú na kandidátku po päťdesiat ľudí, ktorí sa budú striedať podľa „zipsovacieho“ princípu. Zvyšných päťdesiat miest je určených pre zástupcov Slovákov, Rusínov a ľudí z občianskeho sektora.

Lídri SMK na takúto dohodu kývli najmä z dvoch dôvodov. Okrem slušnej šance na vstup do parlamentu takýto výsledok oslabuje rozbiehajúcu Spolupatričnosť, ktorú viacerí v Menyhártovej strane vnímajú ako projekt, ktorý by ich v budúcnosti mohol vymazať z politickej mapy.

Dohodu ešte musia schváliť predsedníctva a republikové rady obidvoch strán. V prípade Mosta sa to považuje za formalitu. Nejaká opozícia sa môže objaviť na rokovaní republikovej SMK, kde môže mať časť radikálnejších členov so spoluprácou s Bugárom problém. Neočakáva sa však, že bude natoľko početná, aby dohodu potopila.

Jednou z vecí, ktorá z uvedeného vývoja vyplýva, je, že Bélu Bugára ešte stále nemožno odpisovať. Spájanie maďarských politických strán pred voľbami nebola ešte pred niekoľkými týždňami vôbec jeho agenda. Uprednostňoval samostatný postup Mosta a s témou spájania Maďarov vstúpila razantne do arény Spolupatričnosť. Nakoniec to však vyzerá tak, že spájať sa bude pod Bugárovou taktovkou a bez Spolupatričnosti.

Úspech spoločného volebného projektu Mosta a SMK však nemusí byť úplne automatický. Volebná kampaň pre nich bude celkom oriešok. Keďže Most bol vo vláde, voči Smeru a SNS sa táto volebná strana veľmi vymedzovať nebude môcť. Voličom tak bude môcť ponúknuť jedinú silnú emóciu. Voľte nás, aby Maďari nevypadli z parlamentu.

Uvidíme, či to bude stačiť.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame