Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
18. jún 2015

Korben Dallas: Stále dosť dôvodov na radosť

Čo vznikne, keď sa spoja architekt, vydavateľ novín a pracovník komerčného rádia? Na prvý pohľad sa zdá, že tieto povolania nemajú s produkciou hudby takmer nič spoločné. Nechať sa oklamať prvým dojmom je však ako opiť sa rožkom. Tretí album skupiny Korben Dallas v podaní Juraja Benetina, Lukáša Fi...

Korben Dallas: Stále dosť dôvodov na radosť

Čo vznikne, keď sa spoja architekt, vydavateľ novín a pracovník komerčného rádia? Na prvý pohľad sa zdá, že tieto povolania nemajú s produkciou hudby takmer nič spoločné. Nechať sa oklamať prvým dojmom je však ako opiť sa rožkom. Tretí album skupiny Korben Dallas v podaní Juraja Benetina, Lukáša Filu a Oza Guttlera znie nadpozemsky.

Viac ako záchodový názov

Ak by sa čitateľ tejto recenzie na dlhú dobu zamestnal len premýšľaním nad tým, čo alebo kto vlastne Korben Dallas je, ušla by mu podstata posolstva nového albumu Banská Bystrica. Meno si hudobníci vybrali podľa hrdinu, ktorého stvárnil vo filme Piaty element Bruce Willis. Vo chvíli, keď na WC v pohostinstve našiel spevák kapely papierik s týmto menom zastoknutý za zrkadlom, však ani netušili o koho ide, ale s nápadom volať sa tak súhlasili.

Album doslova odpáli skladba Za sklom, v ktorej sa textovo Fila vyhral aj spomienkou na pesničku skupiny Modus Ty, ja a môj brat. O kopírovaní nemôže byť pri Korben Dallas ani zmienka. Ich zvuk je originálny, Benetinov hlas síce porovnávajú s Müllerovým a Ursínyho zamatom, ale predsa ako celok tvoria konečne zmes niečoho slovenského, čo tu ešte nebolo a dlho na hudobnej scéne aj chýbalo. Lyrické emotívne texty, cit pre nástroj (gitara, bicie, elektrická gitara) a nutkanie vypočuť si skladbu aj viackrát sú ingredienciami úspešnosti interpreta. Plusom skupiny je aj fakt, že začali spolupracovať so symfonickým orchestrom, čo znamená ešte viac práce a vylepšovaní, ale výsledný efekt je nakoniec na nezaplatenie.

Jedenásť lahôdok

Banská Bystrica obsahuje jedenásť rôznožánrových skladieb. Od najpomalšej a pre Korbenov netypickej piesne Ľahká, cez satirickú Radosť až po folklórnu Sedí sokol na javori nám trojica Bratislavčanov dokazuje, že risk v zmysle pestrosti znamenal v ich prípade obrovský zisk, či už v podobe cien (Krištáľové krídlo v kategórii Rock Pop Jazz, tri víťazstvá na Radio_Head Awards 2013 – Album roka, Singel roka, Koncertná kapela roka), alebo množstva odohraných koncertov a ešte väčšieho počtu tých, ktoré ich čakajú.

Pieseň z pera Juraja Benetina Rob, čo ti hovorím je ukážkou odporúčaní starostlivého rodiča a z predchádzajúceho albumu Karnevalová vrana akoby nadväzovala na Filov najúspešnejší song Otec. Najväčším experimentom albumu je bláznivý úlet s názvom Radosť, ktorý podčiarkli zaujímavým klipom s využitím kociek lega. Aj členovia kapely sú stvárnení pomocou skladačky. Námety z domu vedia byť často tie najužitočnejšie.

Inzercia

Najprv rodina, potom kapela

Do viac ako štyridsaťminútového počinu sa zmestilo jedenásť kvalitných slovenských textov, spolupráca s Janou Kirshner, spisovateľkou Monikou Kompaníkovou, gitaristom Ľuboslavom Petruškom a autorom masteringu Markom Rakovickým. Keď sa spojí toľko talentovaných ľudí, potom manželkám nezostáva nič iné, len tolerovať a podporovať čoraz úspešnejšie hobby svojich polovičiek a byť na nich hrdé. „Kapelou si určite v rodine nič nežehlíme, pretože hrávame večer, keď má byť človek radšej s a deťmi. Máme zamestnanie, ktoré nás baví, ale popri tom sa vždy snažíme, aby rodina bola u nás na prvom mieste. Je to večný boj medzi povinnosťami a koníčkom.“

Pre tvorcu je dôležitá pokora a skromnosť, aby sa nezbláznil z popularity či úspechu a hlavne aby si neustále pripomínal, že je tu niekto vyšší. Počiatok všetkého. „Niekedy je to také zvláštne, že fanúšikovia vidia za textami väčší a dôležitejší príbeh, ako v skutočnosti za nimi je. Sme len obyčajná slovenská kapela,“ povedal v rozhovore pre Pulz rádio Benetin. Z Korbenov naozaj cítiť, že stoja nohami pevne na zemi a za slávu sú vďační, ale nezbláznia sa z nej.

Vidieť bratislavskú formáciu hrať naživo je nezabudnuteľný zážitok. Po vypočutí albumu, ktorého zlatý booklet zdobia fotografie holandskej umelkyne Illah van Oijen, si budete priať, aby formácia znela naživo rovnako dobre a niektoré sny sa naozaj plnia. Ozov výraz sústredeného pitbulla, Filov útek do krajiny harmonicky hravých gitarových akordov, ale hlavne výbornú alternatívnu hudbu si môžete vychutnať na ich tohtoročnom turné po Slovensku aj v Čechách.

Lívia Šimčeková

Fotografie: staromestske-slavnosti.sk/2015/program/

               

Odporúčame

Sedem zhavranelých bratov: Pravda vždy zvíťazí

Sedem zhavranelých bratov: Pravda vždy zvíťazí

Kde bolo, tam bolo, žila raz režisérka Alice Nellis, ktorá vedela, že v slovenských kinách je už priveľa adaptácií na zahraničnú nôtu, a preto stavila na dôverne známu ľudovú slovesnosť. A dobre urobila. 7.jpg Bohdanka je hlavnou hrdinkou snímky Sedem zhavranelých br...