Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tac Politika
17. september 2019

Kto nahradí Johna Boltona?

Bude to jastrab, stredná voľba alebo zahraničnopolitický realista ako Doug Macgregor, ktorý by nadchol Trumpových najbližších priaznivcov?
Kto nahradí Johna Boltona?

Richard Grenell, bývalý hovorca Johna Boltona v OSN a súčasný veľvyslanec USA v Nemecku. Foto: flickr.com (BM für Verkehr und digitale Infrastruktur)

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Po náhlom prepustení bezpečnostného poradcu Johna Boltona sa rozpútal horúčkovitý zápas o miesto jeho nasledovníka. Republikánski zástancovia umiernenej zahraničnej politiky zacítili jedinečnú príležitosť, zatiaľ čo jastrabi zostali zaskočení.

Prezident Donald Trump v stredu poskytol pre médiá viacero vyhlásení, v ktorých kritizoval kľúčové názory svojho exporadcu.

„John je známy ako tvrdý chlapík,“ povedal prezident. „Je taký tvrdý, že nás dostal do Iraku.“

Uštipačnosť takýchto poznámok zvýraznila špekulácie, že Trump a Bolton si nielen osobne nesadli, ako to bolo v prípade predchádzajúcich odchodov z vlády – pri bývalom ministrovi spravodlivosti Jeffovi Sessionsovi a ministrovi zahraničných vecí Rexovi Tillersonovi. V Trumpovi zrejme narástla frustrácia zo sklerotickej politiky jeho vlastnej vlády. To by mohlo dláždiť cestu k ukončeniu boltonizmu v záležitostiach národnej bezpečnosti.

Problém pre tých, ktorí dúfajú vo víťazstvo umiernenej zahraničnej politiky, je v tom, že traja uchádzači o miesto bezpečnostného poradcu sú v podstate Boltonovými dedičmi. Zdieľať

Problém pre tých, ktorí dúfajú vo víťazstvo umiernenej zahraničnej politiky, je v tom, že traja uchádzači o toto miesto sú v podstate Boltonovými dedičmi.

V posledných mesiacoch sa vo vláde výrazne zvýšili vyhliadky Trumpovmu vyjednávačovi Robertovi O’Brianovi. Podľa jedného zdroja, ktorý ho pozná niekoľko rokov, je O’Brian „malý Bolton“.  

Frederick Fleitz, prezident Centra pre bezpečnostnú politiku (skupina okolo Franka Gaffneyho) a bývalý šéf Boltonovho štábu, sa v utorok stretol s Trumpom v Oválnej pracovni. Načasovanie bolo zrejme náhodné, no jeho šance tlačí do popredia spoločnosť Newsmax, ktorú vlastní Trumpov blízky známy Christipher Ruddy. Fleitzovo meno sa predtým spomínalo pri voľbe riaditeľa národnej spravodajskej služby.

Hlavnou osobou je však Richard Grenell, Boltonov bývalý hovorca v OSN a dnes americký veľvyslanec v Nemecku, o ktorom sa vo vládnych kruhoch hovorí ako o „Trumpovom kľúčovom človeku v Európe“. Mediálne príťažlivý a tvrdý Grenell je favoritom kliky okolo prezidentovho syna Donalda Trumpa juniora, podporuje ho aj konzervatívny vyjednávač Arthur Schwarz, bývalý konzultant Stephena Bannona a Anthonyho Scaramucciho.

Grenell je Boltonov chránenec, no tento žiak sa od svojho učiteľa zrejme odvrátil, keďže sa teraz takmer otvorene uchádza o túto prácu a v uplynulých mesiacoch sa od kritizovaného Boltona dištancoval. Grenell je tvrdý protiiránsky jastrab. Môže byť populárnou voľbou pre Trumpovo okolie a pre časti prezidentovej voličskej základne.

Hoci Boltonova reputácia počas leta upadala, Grenell bol začiatkom minulého týždňa údajne podľa pozorovateľov Bieleho domu favoritom. Ak by bol Grenell vybratý, zrejme by nasledoval trajektóriu iných Trumpových nominantov – podobne ako Tillerson, ktorý bol nablýskanou osobnosťou vybranou na poslednú chvíľu po tom, čo sa vyčerpali iné možnosti.

Niekoľko zdrojov však pre The American Conservative uviedlo, že Grenell nepožíva dôveru ministra zahraničných vecí Mikea Pompea, ktorý je teraz po víťazstve nad Boltonom najhlavnejším predstaviteľom zahraničnej politiky v Trumpovej vláde. V hre o post bezpečnostného poradcu sú aj dvaja Pompeovi zástupcovia – vyslanci v Iráne Brian Hook a v Kórei Stephen Biegun. Víťazný Pompeo by určite rád privítal niekoho, koho pozná. Ak uspeje Grenell, ktorý cez víkend obedoval s prezidentom, Pompeo, ktorý stále zvažuje kandidatúru do Senátu, sa dostane z dažďa pod odkvap.

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

Inzercia

 

Pre úradný Washington je najbezpečnejšou voľbou Biegun. Predtým skončil druhý tesne za Boltonom a v poslednom čase sa obratne zaoberal záležitosťami okolo Severnej Kórey kľúčovými pre prezidenta. Biegun mal však aj široké väzby na senátora Johna McCaina a jeho rodinu a jeho kandidatúru v roku 2018 pôvodne podporovali neokonzervatívci. Ľudové médiá ako Breibart News by sa pravdepodobne sťažovali, že Biegun je duchovným dedičom H. R. McMastera, zapudeného Boltonovho predchodcu. Breitbart a vplyvný komentátor Fox News Tucker Carlson sa už zamerali na Hooka, ktorý zostáva v hre.

Podľa mojich informácií ďalšiemu v rade za Boltonom z predošlého výberu bezpečnostného poradcu – Keithovi Kelloggovi, bývalému šéfovi McMasterovho štábu – neslúži dobre zdravie a vážne sa o ňom neuvažuje, hoci sa jeho meno spomína v médiách.

Douglas Macgregor, plukovník americkej armády vo výslužbe, počas prednášky vo Fort Leavenworth v Kansase 28. februára 2018. Foto: facebook.com (U.S. Army Command and General Staff College)

V centre súčasného zmätku zostáva ústredná otázka: chystá Trump urobiť radikálny posun vo svojej zahraničnej politike? Ak nie, potom súčasný kurz zachová každý z vyššie menovaných. Senátor Marco Rubio vo štvrtok na Twitteri napísal, že prezident ho ubezpečil, že na hlavných svetových javiskách, konkrétne vo Venezuele, bude v skutočnosti tvrdší a Trump doplnil, že bude tvrdší ako Bolton. Bolo to chvastanie sa alebo politika? Uvidíme.

Jastrabi sú však veľmi nervózni. Trump na naliehanie Carlsona, senátora Randa Paula a skupiny kongresmanov z House Freedom Caucus zvažuje Douglasa Macgregora, plukovníka vo výslužbe a hviezdu Fox News. Zdieľať

Jastrabi sú však veľmi nervózni. Trump na naliehanie Carlsona, senátora Randa Paula a skupiny kongresmanov z House Freedom Caucus zvažuje aj podnikavejšieho nominanta. Navrchu takýchto úvah je Douglas Macgregor, obľúbený plukovník vo výslužbe a hviezda Fox News.

Macgregor by naliehal na ukončenie vojny v Afganistane, diplomatické riešenie kórejskej nukleárnej krízy, uvoľnenie napätia s Ruskom a na hru na zlého policajta v rámci NATO. Výber Macgregora by nadchol jadro prezidentových podporovateľov a zastrešil koalíciu zahraničnopolitických realistov, ktorí žiadajú výraznú zmenu.

Ak by Trump chcel radikálnu zmenu, popri Macgregorovi sú ešte dve ďalšie alternatívy: Rob Blair, asistent šéfa personálu Bieleho domu Micka Mulvaneyho, ktorý sa sporil s Boltonom, a Matt Pottinger, bývalý novinár a mariňák, ktorý je tiež Mulvaneyho asistentom.

Tieto mená sa spomínajú najčastejšie. Na rozdiel od minulosti, keď Trump prepustil McMastera a Tillersona, následník nie je určený. Uchádzajú sa preto ľudia zvonku. K. T. McFarland, kontroverzný bývalý zástupca Michaela Flynna, je dnes vo Fox News každý deň. Trumpova vláda tlačí ženy na vyššie pozície. A čo je bizarné, Trump dnes dokonca telefonuje McMasterovi, čím vyvoláva špekulácie o nanajvýš nepravdepodobnom comebacku.

No nakoniec, ako často hovoril George W. Bush, prezident je ten, kto rozhoduje.

Copyright: The American Conservative, pôvodný text: Inside the Wide Open Race to Succeed John Bolton​. Uverejnené so súhlasom redakcie, preložil L. Obšitník.

Viac článkov z The American Conservative nájdete tu.

Odporúčame