Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
17. september 2019

Viviani, Démare či Kristoff. Na Slovensku budú jazdiť hviezdy cyklistiky

Na preteky Okolo Slovenska príde päť tímov „prvej ligy“, pre mnohých je to posledná príprava na boj o dúhový dres.
Viviani, Démare či Kristoff. Na Slovensku budú jazdiť hviezdy cyklistiky

Zľava Arnaud Demare, Elia Viviani a Alexander Kristoff. Foto – TASR/AP

Cyklistická sezóna sa nemilosrdne kráti, ale slovenskí fanúšikovia majú najprestížnejšie etapové preteky na domácej pôde stále pred sebou. Navyše s obsadením, aké tu ešte nebolo.

Nie, Peter Sagan opäť nepríde. Na rýchle koncovky si však v 63. ročníku brúsia zuby jeho známi konkurenti Elia Viviani a Arnaud Démare.

Pätica World Tour tímov vzbudzuje rešpekt

Bola to veľká senzácia, keď sme minulý rok pozorovali na slovenských cestách počínanie dvoch World Tour celkov. Quick-Step Floors a Bora-hansgrohe boli jednoznačnými magnetmi, ktoré pútali pozornosť aj menej zainteresovaných fanúšikov.

Organizátori zašli v tomto roku ešte ďalej. Po zverejnení tímového obsadenia s piatimi celkami s najvyššou licenciou padla mnohým sánka dole. Klobúk dole pred organizátormi, ktorí sa po minuloročnom vydarenom ročníku neuspokojili a posunuli kvalitu štartovej listiny ešte o stupienok vyššie.

Kto sa teda predstaví počas štyroch súťažných dní na Okolo Slovenska? Deceuninck – Quick-Step a Bora-hansgrohe idú takpovediac už do známeho prostredia. Novým artiklom sú tímy Groupama – FDJ a UAE Team Emirates. Poľský tím CCC sa na pretekoch Okolo Slovenska predstavil už viackrát, ale tentoraz to bude už s puncom World Tour kvality.

Vlčia svorka v plnej sile

Pamätáte si meno víťaza ostatného ročníka? Julian Alaphilippe, kto by si ho nepamätal. Francúzsky hrdina júlovej Tour de France tentoraz obhajobu titulu vynechá. Vlčia svorka, ako sa tím Deceuninck – Quick-Step prezýva, však nenecháva nič na náhodu. Na Slovensko posiela svoje klasikárske „áčko“, doplnené o hviezdneho šprintéra Eliu Vivianiho.

Klobúk dole pred organizátormi, ktorí sa po minuloročnom vydarenom ročníku neuspokojili a posunuli kvalitu štartovej listiny ešte o stupienok vyššie. Zdieľať

Víťaz etáp zo všetkých troch Grand Tour podujatí otvoril už aj lov na kvalifikačné body pre olympijské hry v Tokiu, kde ho čaká obhajoba zlata v omniu. Úradujúceho majstra Európy z Alkmaaru spoznáte jednoducho v majstrovskom bielom drese s hviezdičkami. V spoločnosti s Bobom Jungelsom, Yvesom Lampaertom, Iljom Keissem, Michaelom Mørkøvom, Fabiom Sabatinim a Petrom Vakočom musí modrá zostava pomýšľať na žltý dres.

Veľkým prísľubom pre organizátorov bol plánovaný štart Thibauta Pinota. Francúzsky jazdec prežil ohromujúci druhý týždeň tohtoročnej Tour, ale jeho odstúpenie znamenalo iba ďalšie domáce sklamanie. Ľudia okolo neho dlho avizovali štart na Slovensku. Očakávaná hviezda sa však na štartovej listine neobjaví, keďže pred pár dňami Pinot oznámil predčasné ukončenie sezóny.

Napriek tomu sa tím Groupama – FDJ pochlapil a Eliu Vivianiho príde v hromadných dojazdoch vyzvať na súboj Arnaud Démare. 28-ročný Francúz zažil mierny šok, keď sa prekvapivo neocitol v osemčlennej nominácii na Tour de France. Chuť si chce napraviť v našich končinách, ale proti rozbehnutému Vivianimu bude musieť byť extrémne rýchly.


Ilustračné foto – Facebook/Okolo Slovenska

Tretím šprintérom do partie bude Alexander Kristoff. Zdá sa, že nórsky viking má najlepšie roky za sebou a v priamych šprintérskych súbojoch už súperom nenaháňa taký strach ako pred štyrmi-piatimi rokmi. Kristoff však stále hľadá nové výzvy a premiérový štart na slovenskom etapáku by mohol byť motiváciou navyše.

Netreba zabúdať, že po skončení pretekov zaklopú ihneď na dvere majstrovstvá sveta. Okolo Slovenska sú pre mnohých poslednou prípravou na boj o dúhový dres. Niektorí jazdci sa takisto lúčia so svojimi tímami a absolvujú jedny z posledných súťažných kilometrov u terajších zamestnávateľov. Motivácia na štarte nebude chýbať.

Slovenské želiezka v ohni

Bratské duo Saganovcov bude mať predsa len zastúpenie v Jurajovi Saganovi. Úradujúci majster Slovenska bude zrejme opäť pracovať pre zvyšok tímu Bora – hansgrohe. Jeho spolujazdec Erik Baška by mohol dostať príležitosť v niektorej zo šprintérskych koncoviek. V konkurencii Viviani, Démare a Kristoff však netreba mať až príliš prehnané ambície.

Inzercia

Bratské duo Saganovcov bude mať predsa len zastúpenie v Jurajovi Saganovi.  Zdieľať

Na štarte nebude chýbať jediný slovenský kontinentálny celok Dukla Banská Bystrica. V maskáčovom drese bude absentovať jeden z jeho ťahúňov Patrik Tybor, ktorému sezónu ukončil pád na septembrových pretekoch v Turecku. Víťazstvá doma i v zahraničí oslavoval tento rok iba 23-ročný Ján Andrej Cully. K majstrovskému titulu v individuálnej časovke pridal etapové triumfy v Bulharsku a Srbsku. Je pravdepodobné, že Dukla sa zameria na súťaže mimo celkového poradia ako v ostatnom ročníku, pri víťazstve Martina Haringa v bodovacej súťaži.

Zaujímavým fenoménom u našich južných susedov je tím Pannon Cycling Team. Maďarský celok sa zameriava na výchovu mladých domácich talentov, ktoré napríklad úspešne reprezentovali maďarské farby na Tour de l'Avenir. Jediný Slovák v tíme Miklós Szabó figuruje aj v zostave na preteky Okolo Slovenska.

Štyri dni, päť etáp

Termín pretekov tesne pred začiatkom programu majstrovstiev sveta prinútil organizátorov k vtesnaniu piatich etáp do štyroch súťažných dní. Presnejšie, oficiálne sú na papieri štyri etapy, ale prvý deň v Bardejove bude rozdelený na rovinaté popoludnie, na ktoré nadviaže večerná individuálna časovka.

Tatry prehovoria do deja v druhej etape z Bardejova do Ružomberka. Cestu z Ružomberka do Hlohovca ozdobí v tretej etape zvlnený profil. V záverečnej etape z Hlohovca do Senice sa pelotón popasuje s nástrahami Kopaníc. Celkovú trasu pretekov si môžete pozrieť tu.

63. ročník pretekov Okolo Slovenska sa objaví aj na televíznych obrazovkách. Individuálnu časovku z Bardejova a poslednú etapu s finišom v Senici odvysiela RTVS v priamom prenose. Okrem toho plánuje RTVS odvysielať krátke reportáže po každej etape.

Program 63. ročníka pretekov Okolo Slovenska:

1a. 18.9. Bardejov – Bardejov 138 km,

1b. 18.9. Bardejov – Bardejov 7,4 km (individuálna časovka),

2.   19.9. Bardejov – Ružomberok 227 km,

3.   20.9. Ružomberok – Hlohovec 201 km,

4.   21.9. Hlohovec – Senica 142 km.Odporúčame