Univerzita obvinila rodinný podnik z rasizmu. Majiteľom teraz zaplatí milióny

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Univerzita obvinila rodinný podnik z rasizmu. Majiteľom teraz zaplatí milióny

Predajňa Gibson’s Bakery v meste Oberlin. Foto – Gibson’s Bakery/Facebook

Černošskí študenti kradli, polícia ich zatkla, ku skutku sa priznali. Americká vysoká škola však protestovala, že išlo voči nim o rasizmus.

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<
 

V novembri 2016 vošiel černošský študent americkej vysokej školy v mestečku Oberlin v štáte Ohio do tamojšieho rodinného obchodu s pekárňou. Gibson’s Bakery má v mestečku dlhú tradíciu a študenti z neďalekej Oberlin College sú jeho častými zákazníkmi. So školou mal tiež podpísanú zmluvu na dodávanie výrobkov.

Študent si chcel kúpiť fľašu alkoholu. Pri platení si predavač a vnuk majiteľa obchodu všimol, že jeho doklad je falošný a kupujúci v skutočnosti nemá 21 rokov, aby si mohol alkohol vziať. Zároveň zbadal, že pod bundou schováva ďalšie dve fľaše.

Študent sa dal na útek. Predavač zavolal políciu a vybehol za ním. Vonku čakali ďalší dvaja kamaráti, ktorí sa na predavača vrhli a zvalili ho na zem. Zastavila ich až privolaná polícia.

Krádeže v Gibson’s Bakery nie sú ničím nezvyčajným. V predošlých piatich rokoch ich hlásili majitelia podniku štyridsať. V tridsiatich troch prípadoch ich vykonali študenti. Medzi nimi bolo iba šesť černochov.

Aj preto polícia okamžite vylúčila, že by zo strany majiteľov a zamestnancov obchodu išlo o rasový motív.

Prípad ale nabral bizarné pokračovanie.

Už na druhý deň po krádeži protestovala pred Gibson’s Bakery približne stovka študentov, ale aj profesori a zástupcovia z vysokej školy Oberlin College. Ich majiteľov obviňovali z rasizmu.

Škola proti podniku spustila ďalšie protestné akcie a dočasne s ním prerušila obchodnú zmluvu.

„Nenakupujte tu. Ide o rasistický podnik s dlhou tradíciou rasového profilovania a diskriminácie,“ písalo sa na letákoch, ktoré protestujúci rozdávali ľuďom a médiám. Zároveň na ňom vymenovali konkurenčné obchody s výzvou, aby nakupovali radšej v nich.

„Ak vás chytia pri krádeži, ste zatknutý,“ bránil sa jeden zo zamestnancov Gibson’s Bakery, ktorý bol černoch. „Keď kradnete z obchodu, nezáleží, akej farby ste. Môžete byť fialový, modrý či zelený. Ak kradnete, chytia vás a zatknú.“

S týmto tvrdením navyše súhlasili všetci traja študenti, ktorí sa krádeže dopustili. K činu sa zhruba o rok priznali, podpísali dohodu o vine a treste a zároveň odmietli, že by predavač konal z rasových pohnútok, ale snažil sa iba zabrániť nelegálnemu predaju alkoholu.

 

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Medzitým sa však reputácia podniku v mestečku Oberlin kvôli protestom univerzity a pozastaveniu obchodnej zmluvy výrazne pokazila. Pre obchod to bola tvrdá rana, pretože väčšinu jej zákazníkov tvorili práve študenti. Viacerých zamestnancov museli majitelia prepustiť.

„Je nesprávne kradnúť, aj keď ste študentom Oberlin College, dokonca aj keď ste príslušníkom historicky utláčanej skupiny obyvateľstva. Ale svetonázor univerzity je proti tejto pravde a študenti okamžite začali protestovať na základe teórie, že ak podnik zastavil mladíkov čiernej pleti, musí byť rasistický,“ napísal publicista Rich Lowry z National Review.


Budova Oberlin College. Foto – Facebook/Oberlin College

Jeden z majiteľov obchodu, David Gibson, opakovane žiadal univerzitu, aby vydala stanovisko, v ktorom odvolá, že podnik je rasistický. Celú vec by tým uzavreli. Univerzita to však odmietla.

Zhruba po roku sa rozhodla Gibson’s Bakery podať na školu žalobu za ohováranie. Tá sa však bránila, že za aktivity svojich študentov a zamestnancov neručí a obvinenie z rasizmu bol len názor, a nie ohováranie.

Pred pár týždňami súd v štáte Ohio rozhodol, že univerzita sa snažila podnik neprávom zdiskreditovať. Spôsobili mu tým veľké straty.

„Kombinácia očierňovania, bojkotov, demonštrácií a odmietania obchodovať mala na podnik i rodinu Gibsonových zničujúci vplyv,“ konštatovala porota sudcov.

Univerzita musí podľa rozhodnutia súdu zaplatiť dvadsaťpäť miliónov dolárov ako odškodné.

Ako píše portál Echo24.cz, majiteľovi prisúdili 1,8 milióna dolárov ako náhradu škôd a ďalších 11,6 milióna má získať ako sankcie za zlú vôľu zo strany univerzity. K tomu dostane 600-tisíc dolárov za nemajetkovú ujmu.

„Ľudia si nevedia predstaviť, aký tlak to vytváralo na našu rodinu a náš podnik po celé takmer tri roky,“ povedal majiteľ David Gibson. „Od začiatku sme vôbec nerozumeli, prečo nás trestajú za niečo, s čím sme nemali nič spoločné.“

„Táto skúsenosť ma naučila, že reputácia je krehká vec. Budovať ju zaberie množstvo času, ale jej zničenie trvá iba chvíľu,“ napísal v článku pre USA Today Gibson, podľa ktorého jeho meno súd očistil, ale napravenie reputácie si bude vyžadovať dlhší čas.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo