Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
28. máj 2019

Kňaz vyšiel v ústrety rómskej rodine, čelí obvineniam z diskriminácie

Medializovaný prípad prvého svätého prijímania v Trnave rieši protiteroristická jednotka NAKA.
Kňaz vyšiel v ústrety rómskej rodine, čelí obvineniam z diskriminácie

Bazilika sv. Mikuláša v Trnave známa aj ako „hrubý kostol“. Foto – flickr.com/Terra Libera

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

V týchto týždňoch pristupujú katolícke deti k prvému svätému prijímaniu. V mestách a väčších obciach sa slávnosť koná vo viacerých turnusoch.

Skupina 23 detí z jednej z trnavských základných škôl mala dostať prvé sväté prijímanie uplynulú sobotu v Bazilike svätého Mikuláša. Zo dňa na deň sa z lokálnej cirkevnej slávnosti stal prípad, ktorý rieši celé Slovensko, padajú obvinenia, že Cirkev diskriminuje a segreguje. Oprávnene?

Jedni na druhých

Týždeň pred slávnostnou udalosťou, na ktorú sa prvoprijímajúce deti a ich rodičia pripravovali celý školský rok, prišla na Rímskokatolícky farský úrad sv. Mikuláša v Trnave rómska matka, ktorá žiadala, aby jej dcéra Lucia mohla ísť na prijímanie s touto skupinou.

„Dievčatko pochádza z inej farnosti a navštevuje inú školu, ale keďže matka vystupovala veľmi slušne, sľúbil som jej, že oslovím kňaza a katechétu, ktorý ju vyučuje náboženstvo, či ju považuje za pripravenú na prijatie sviatosti. Keďže jeho reakcia bola pozitívna, informoval som matku, že jej dcéra môže ísť na prvé sväté prijímanie v našom kostole,“ povedal pre Postoj farár Farnosti sv. Mikuláša a zároveň trnavský dekan Stanislav Vojtko.

Deň pred prijímaním prišli deti s rodičmi do kostola na spoveď. Po jej skončení si na dekana Vojtka počkala skupina šiestich-siedmich rodičov, ktorí povedali, že nesúhlasia s tým, aby dievčatko išlo na prijímanie s ich deťmi.

„V žiadnom prípade sa nik z rodičov nevyjadril k pôvodu dievčatka. Veď iné rómske dievčatko bolo medzi našimi deťmi, nebol žiadny problém, žiadne narážky, nič podobné. No táto sa pravidelne zúčastňovala spoločne s rodičmi na všetkých aktivitách,“ povedal pre MY Trnava Marián Praženka, jeden z nespokojných rodičov, ktorým prekážalo, že dievčatko sa nezúčastňovalo na dlhodobej príprave na prijatie sviatosti, nebolo na nácvikoch a jej rodina sa žiadnym spôsobom nezapojila do prípravy slávnosti.

„Ak by bol zo strany matky záujem, aký uviedla, všetko by bolo inak a prijímanie mohla absolvovať ona i jej rodina s patričnou slávnostnosťou. Napriek všetkým okolnostiam sme sa spoločne dohodli, že by bolo seriózne, aby prispela aspoň čiastkou 30 eur s tým, že zabezpečíme pre dievčatko darček, pamätný list i fotografie. No matka dievčatka odmietla s nami komunikovať a odišla preč,“ uviedol Praženka.

„Aj keby sme nechodili na prípravu, ak by sme aj finančne neprispeli, nikto nemá právo v Božom chráme a pred Bohom, pred ktorým sme si všetci rovní, určovať, kde budeme sedieť a kde bude sedieť malá Lucia,“ vyhlásila pre MY Trnava matka dievčatka.

„Jednoznačne to bolo kvôli farbe pokožky. Lucku nechceli ani len natočiť na spoločné video. Neklamem, pokojne môžem ísť aj na detektor lži. Ja mám svedomie čisté. Všetko je o normálnej komunikácii, všetko mohlo dopadnúť úplne inak,“ dodala matka.


Trnavský dekan a farár Farnosti sv. Mikuláša Stanislav Vojtko. Foto – abu.sk

Dekan Vojtko sa pokúsil situáciu vyriešiť komunikáciou s oboma stranami. „Nespokojným rodičom, ktorí za mnou prišli, som povedal, že nie je dôvod, aby dieťa nešlo na prvé sväté prijímanie s ostatnými. Vtedy sa medzi nimi zdvihla vlna odporu, kriku a negatívnych poznámok na adresu rómskeho dievčatka a jeho rodiny. Vyše hodiny sme o tom spolu hovorili. Nakoniec som nadobudol pocit, že aj keď sa im to nepáčilo, moje argumenty prijali,“ uviedol dekan, ktorý zároveň požiadal katechétku, aby sa telefonicky skontaktovala s matkou dievčatka.

„Katechétka jej vysvetlila zložitosť situácie a pokúšala sa navrhnúť nejaké kompromisné riešenia. Keďže matka trvala na svojom, katechétka jej povedala, že v spolupráci so mnou a s kaplánom sa to v sobotu ráno určite v pokoji dorieši,“ povedal dekan.

Inzercia

Do kostola s bulvárom

Ráno pred slávnosťou išiel dekan do kostola, aby zistil, či je miesto pre Luciu pripravené pri ostatných deťoch. Keď videl, že pred kostolom už postáva Luciina rodina, vybral sa k nim. Na mieste už bola aj novinárka z Nového Času, ktorú si zavolala matka.

„Opätovne som im vysvetlil, že čeliť nespokojným rodičom nie je ľahké. Rovnako som povedal, že napriek tomu, že sa dievčatko nezúčastnilo na prípravách a nácvikoch, do kostola pôjde v slávnostnom sprievode so všetkými deťmi a bude sedieť priamo medzi ostatnými, čo bolo už vopred dohodnuté,“ uviedol dekan.

Aj keď Nový Čas opakovane písal o tom, že dievčatko malo sedieť odstrčené a samo v zadnej lavici, trnavský župan Jozef Viskupič, ktorý sa ako otec jedného z prvoprijímajúcich detí vložil do riešenia spornej situácie, nám potvrdil, že celá vec sa mala ináč.

„Dievčatko malo sedieť vedľa katechétky hneď za ostatnými deťmi,“ povedal Viskupič pre Postoj s tým, že zašiel za kaplánom do sakristie, či by nebolo možné, aby sa upravil dohodnutý zasadací poriadok, deti na lavičke pred dievčatkom sa potlačili a ona mohla sedieť vedľa nich.

„Kaplán s tým bez problémov súhlasil, za čo som sa mu na konci slávnosti verejne poďakoval. Rovnako si vážim aj to, že dekan prijal Luciu medzi ostatné deti a umožnil jej ísť na prijímanie,“ dodal Viskupič. 

Časť vyhlásenia Farnosti sv. Mikuláša v Trnave

Vyjadrujeme poľutovanie nad správaním rodičov, ktorí si v predvečer tohto významného dňa neželali, aby išlo dieťa z inej školy, z inej farnosti spolu s ich deťmi na prvé sväté prijímanie, a že spomedzi nich zazneli pravdepodobne aj nemiestne poznámky, ktoré sa protivia kresťanskému prikázaniu lásky.

Kňazi aj katechéti farnosti sv. Mikuláša sa snažili zmierniť spor medzi protestujúcimi rodičmi na jednej strane a pobúrenou rodinou rómskeho dievčatka na strane druhej. Napriek tomu, že s ochotou prijali dieťa z inej farnosti a z inej školy, ktoré navyše vstúpilo do tejto situácie na poslednú chvíľu, dostáva sa im za to krivé obvinenie z diskriminácie.

Je poľutovaniahodné, že niekto chcel túto nádhernú chvíľu duchovnej slávnosti zneužiť na rozdúchavanie vášne neznášanlivosti, ktorú Farnosť Trnava – sv. Mikuláša dôrazne odsudzuje v akejkoľvek forme, lebo táto vášeň stojí v priamom protiklade s Kristovým učením, nectí si ľudskú dôstojnosť a je v príkrom rozpore s posvätnosťou miesta Božieho chrámu.

Zdroj: abu.sk


Z toho, ako celá slávnosť napriek predchádzajúcemu napätiu dopadla, mal dobrý pocit aj dekan Vojtko. „Po omši som ešte zašiel sa Luciinou rodinou, podali sme si ruky a popriali pekný zvyšok dňa. Lucia sa usmievala, vyzerala spokojne, rovnako ako jej rodina,“ zhodnotil dekan, ktorý je z mediálneho obrazu celej udalosti prekvapený.

„Áno, vznikol tam v piatok večer istý spor, ale ten sme spoločne dokázali vyriešiť. Keby som chcel niekoho diskriminovať, tak by som dievčatko odmietol hneď na začiatku, ale ja som urobil všetko preto, aby sa jej rodine vyšlo v ústrety, hoci som za to zožal kritiku niektorých rodičov. A nakoniec mám byť ja za rasistu?“ čuduje sa dekan, ktorý s Rómami dlhodobo spolupracuje.

„Nikdy osobitne nekrstíme rómske deti, vždy spolu s ostatnými. Rovnako spolu chodia aj na prvé sväté prijímanie. Dokonca jednej finančne slabšej rodine pomáhame tým, že nám chodí vypomáhať okolo farského areálu,“ uzatvára dekan Vojtko.

Prijímanie rieši protiteroristická jednotka

Napriek ústretovému prístupu cirkvi podala matka Lucie podľa Nového Času trestné oznámenie pre podozrenie z diskriminácie na dekana, kaplána, katechétku a tiež na rodičov. V pondelok ráno polícia na svojom facebooku informovala, že prípad rieši NAKA. 

Prípady, kde sa objaví podozrenie na rasovú diskrimináciu či extrémizmus, totiž spadajú práve pod Národnú kriminálnu agentúru. Prípad bude riešiť národná protiteroristická jednotka, potvrdil Postoju hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Ak sa počas predprípravného konania nepreukáže rasový motív, policajti zrejme nebudú mať ďalej dôvod cirkevnú slávnosť riešiť.  

Nie je však vylúčené, že sa budú musieť zaoberať trestným oznámením, ktoré pre krivé obvinenie zvažujú podať niektorí rodičia prvoprijímajúcich detí na rómsku matku. 

Akou sumou podporíte POSTOJ vy?

Veľká časť našich čitateľov nás pravidelne podporuje. Pridajte sa k nim a pomôžte tvoriť POSTOJ. Ďakujeme!

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame