Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
21. apríl 2015

Chudobní etiópski kresťania prijali radšej popravu ako islam

Približne pred dvoma mesiacmi Islamský štát zverejnil video zachytávajúce svojich členov, ako v Líbyi popravujú 21 koptských kresťanov. V nedeľu 19. apríla islamská džihádistická organizácia uviedla ďalšie video, na ktorom v Líbyi masakrujú ďalších kresťanov. mideast_libya_islamic_state68...

Chudobní etiópski kresťania prijali radšej popravu ako islam

Približne pred dvoma mesiacmi Islamský štát zverejnil video zachytávajúce svojich členov, ako v Líbyi popravujú 21 koptských kresťanov. V nedeľu 19. apríla islamská džihádistická organizácia uviedla ďalšie video, na ktorom v Líbyi masakrujú ďalších kresťanov.

Tentoraz preto, že odmietli zaplatiť jizyu – vydieračské peniaze vymáhané od „Ľudu knihy“ v súlade s koránom 9:29. (Jizya je daň, resp. výpalné, ktoré je na islamistickom území vymáhané od ľudí patriacich k nemoslimskému monoteistickému náboženstvu na oplátku za ich „ochranu“. Pozn. prekl.)

Dvadsaťdeväťminútový film zverejnený v al-Furqan, médiu Islamského štátu, sa začína dvoma scénami. Prvú tvorí skupina etiópskych kresťanov oblečených celých v čiernom, kľačiacich na kolenách a s rukami zviazanými za chrbtom. Maskovaní členovia Islamského štátu stoja za nimi s puškami namierenými na ich hlavy. Podľa videa sa táto scéna odohráva v meste v oblasti Fezzan. Kresťanskí zajatci sú nazvaní ako „Vyznávači kríža patriaci k nepriateľskej etiópskej cirkvi“.

Druhá scéna ukazuje ďalších etiópskych kresťanov oblečených v oranžových kombinézach, stojacich na brehu oblasti Barqa (Kyrenaika). V rovnakej oblasti, kde boli predtým odťaté hlavy 21 egyptským kresťanom pre odmietnutie prestúpenia na islam.

Nemali peniaze a islam odmietli

Ďalšie scény zahŕňajú rozprávača odkazujúceho na fatwy stredovekého sudcu Ibn Taymiyyu, ktorý všetkých kresťanov vyhlásil za „neveriacich“. Následne Abu Malik ibn Ans al-Nashwan, zrejme jeden z vodcov skupiny, hovorí: „Jednanie Islamského štátu s kresťanmi pod jeho jurisdikciou podlieha pod islamské právo šaría. Jizya je uložená na tých, ktorí to akceptujú, vojna na tých, ktorí odmietnu.“

V záverečnej scéne sú kresťania vo Fezzan popravení streľbou zozadu do hláv a kresťanom v Barqa sú hlavy odrezané.

"Je pravdepodobné, že kresťania 'odmietli' zaplatiť jizyu preto, lebo nemali peniaze. Následne odmietli jedinú zostávajúcu možnosť, ktorá im mohla zachrániť život – že by sa vzdali kresťanskej Trojice a konvertovali na islam."

Zdieľať

Je pravdepodobné, že títo kresťania „odmietli“ zaplatiť jizyu preto, lebo nemali peniaze – prisťahovaleckí kresťanskí robotníci, či už pochádzajú z Egypta alebo Etiópie, bývajú takí chudobní, ako je to len možné. Následne odmietli jedinú zostávajúcu možnosť, ktorá im podľa islamského práva mohla zachrániť život – že by sa vzdali kresťanskej Trojice a konvertovali na islam.

Rozprávač pokračoval, že Islamský štát „pozval“ kresťanov v sýrskom meste Raqqa k prestupu na islam, no oni to odmietli. Islamský štát od nich teda žiadal platbu jizya, čomu vyhoveli a bolo im povolené žiť. Nasleduje scéna zobrazujúca kresťanov v meste Raqqa, ktorí – podľa tvrdení na videu – hovoria o tom, aký mierumilovný je život pod vládou Islamského štátu a že kalifát ich okrem platby jizya nenúti do ničoho iného.

Či už to bolo naozaj zaznamenané alebo nie (a pravdepodobne je to umelo vytvorené), títo vraj „spokojní“ kresťania ťažko reprezentujú väčšinu kresťanov na územiach pripojených k Islamskému štátu.

Tri možnosti

V lete roku 2014 vydal Islamský štát vyhlásenie týkajúce sa kresťanských menšín: „Ponúkame im tri možnosti: islam, zmluvu dhimma zahŕňajúcu platbu jizya, a ak odmietnu, nebudú mať nič, len meč.“ Niekoľko hodín po vyhlásení ultimáta začali džihádisti natierať na kresťanské domy v Mosule písmeno „n“ – v arabskom jazyku sú kresťania známi ako „Nasara“ alebo „Nazarenes“ – čím sa začal masový exodus kresťanov z regiónu. Mnoho starších a nevládnych irackých kresťanov, neschopných platiť jizyu alebo utiecť, sa rozhodlo konvertovať na islam.

Inzercia

V jednom prípade sa stalo, že traja členovia Islamského štátu vtrhli do domu kresťanskej rodiny a žiadali zaplatiť jizyu. Keď otec domu priznal, že nemá peniaze, votrelci priamo pred ním znásilnili jeho ženu a dcéru. Muž bol údajne taký šokovaný, že spáchal samovraždu.

Nové video popravených etiópskych kresťanov ukazuje ďalšie scény a mestá pod vládou Islamského štátu, vrátane obrazov kostolov v Ninive a Mosule, zničených vraj preto, lebo tamojší kresťania neplatili – alebo ani nemohli zaplatiť – jizyu.

Reťaz mučeníkov sa nekončí

Na jednom mieste ten istý maskovaný rozprávač hovorí o „zápase medzi pravdou a lžou“ - s odkazom na islamský dichotomický pohľad na svet, ktorý určite nevznikol s „ISIS“. Napríklad počas rozhovoru, ktorý bol zaznamenaný pred desiatimi rokmi, líder Al-Káidy Ayman al-Zawahiri povedal o statuse Usámu bin Ládina a Mullaha Omara:

„Džihád na Alahovej ceste je väčší ako akýkoľvek jednotlivec alebo organizácia. Je to boj medzi pravdou a lžou, až kým všemohúci Alah nezdedí zem a ľudí, ktorí na nej žijú. Mullah Muhammad Omar a šejk Usáma bin Ládin – nech ich Alah chráni pred všetkým zlým – sú iba dvaja vojaci islamu na ceste džihádu, zatiaľ čo boj medzi Pravdou [islam] a Lžou [ne-islam] presahuje čas.“

"Kresťania nevyhľadávajú mučeníctvo, chcú žiť v mieri a radosti. Ale ak rad na mučeníctvo príde, môže byť prijaté s rovnakým pokojom, ako bolo prijaté koptami, ktorí vyslovili meno Krista a spoliehali sa na neho."
Biskup Antonios

Zdieľať

Toto tvrdenie najlepšie vystihuje, prečo zabíjanie kresťanov a iných „neveriacich“ bude pokračovať – bez ohľadu na to, či pri džiháde spomíname „Al-Káidu“, „ISIS“, „Boko Haram“, „Al Shabaab“ alebo „Osamelý vlk“. Džihádistickí vodcovia, ideológovia, emirovia, sultáni, kalifovia, dokonca aj samotný islamský prorok prichádzajú a odchádzajú už takmer 1400 rokov – ale džihád zúri ďalej.

Zatiaľ čo západní čitatelia všeobecne a čiastočne aj kresťanskí si myslia, že sa to deje iba „niekde ďaleko“, ten istý rozprávač - tesne predtým, ako sa ukážu telá popravených etiópskych kresťanov - hovorí všeobecne k Západu: „Nebudete v bezpečí, a to ani vo svojich snoch, kým neprijmete islam.“

Nasledujúce poznámky pochádzajú od koptského kresťanského biskupa Antonia. Hovorí v mene etiópskej cirkvi v súvislosti s posledným masakrom kresťanov, ktorí odmietli prijať islam:

„Na tieto udalosti sa budeme naďalej pozerať očami viery. Reťaz mučeníkov sa nekončí, bude sprevádzať celú históriu až do konca. Kresťania nevyhľadávajú mučeníctvo, chcú žiť v mieri a radosti. Ale ak rad na mučeníctvo príde, je upokojujúce vidieť, že môže byť prijaté s rovnakým pokojom, ako bolo prijaté koptami, ktorí vyslovili meno Krista a spoliehali sa na neho, zatiaľ čo boli popravovaní. Cirkev sa nikdy nesťažovala na mučeníctvo, ale vždy slávila mučeníkov ako tých, v ktorých, kým sú zabíjaní, žiari veľké a utešujúce Kristovo víťazstvo.“

Raymond Ibrahim
Autor je blízkovýchodný analytik, napísal knihu Znova ukrižovaný: Odhalenie novej vojny islamu proti kresťanom. Spolupracuje s inštitútmi Middle East Forum a David Horowitz Freedom Center, píše pre viaceré noviny. Je potomkom kresťanských emigrantov z Egypta, žije v USA.

Pôvodný text: Christians Accept Execution Rather Than Islam, preložil L. Obšitník. Foto: TASR/AP.

Odporúčame