Odporučiť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
19. december 2018

Cítim, že Fico s Kaliňákom ma nenávidia

Rozhovor s Bélom Bugárom, lídrom Mosta-Híd a prezidentským kandidátom.
Cítim, že Fico s Kaliňákom ma nenávidia
Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rozhovor s Bélom Bugárom, lídrom Mosta-Híd a prezidentským kandidátom.

Hovorí, že na prezidenta kandiduje preto, aby zmierňoval napätie v slovenskej spoločnosti. Odmieta, že do prezidentského súboja išiel preto, aby posilnil maďarskú vetvu voličov Mosta-Híd, keďže jeho strana sčasti prichádza o slovenských voličov.

Béla Bugár v rozhovore pre Postoj tiež hovorí, že aj pred Bohom obháji, ako sa zachoval na jar, prečo ho Fico s Kaliňákom nenávidia, v akej téme hrozí konflikt Mosta s SNS, prečo ho Fidesz a SMK považujú za zradcu maďarského národa. 

Už 28 rokov ste straníckym lídrom, boli ste súčasťou viacerých koaličných vlád, vždy ste sa však vyhýbali ministerským postom. V roku 2002 ste si mohli ako druhá najsilnejšia koaličná strana nárokovať na post predsedu NR SR, ale nespravili ste to. Úrady vás teda nelákali, teraz však kandidujete na prezidenta. Prečo?

Je pravdou, že som sa mohol stať predsedom parlamentu, ale vtedy sme urobili rozhodnutie v prospech tunajších Maďarov. KDH chcelo post predsedu NR SR, my sme im to uvoľnili s tým, že ich minister školstva predloží zákon o vzniku Univerzity J. Selyeho v Komárne. A stálo to za to, univerzita stále existuje a dúfam, že ešte dlho bude, no ja by som už dávno nebol predsedom parlamentu.

Takže prečo kandidujete teraz na prezidenta?

Asi aj vy vnímate rastúce napätie v spoločnosti. Slovensko jednoducho potrebuje prezidenta, ktorý bude spájať, nie rozdeľovať. Nie je predsa možné, že po takej chúlostivej situácii, aká vznikla po vražde novinára Kuciaka, sa prezident postaví na stranu jedného alebo druhého. Musí byť tým, ktorý znižuje napätie.

Slovensko jednoducho potrebuje prezidenta, ktorý bude spájať, nie rozdeľovať. Zdieľať

Na jeho mieste by som zvolal predstaviteľov všetkých demokratických strán k jednému stolu, aby sme spolu rozmýšľali, ako o tom ohavnom zločine komunikovať. Zo súčasného prezidenta sa však stal aktivista za ľuďmi na námestí a pričinil sa o atmosféru, v ktorej ľudia ako Matovič obviňovali vládu z vraždy.

Vy hovoríte, že o tom, aby ste kandidovali, vás presvedčil Andrej Kiska a jeho správanie?

Nielen to, ale vôbec spôsob, akým sa robí politika na Slovensku. Prezident nemá veľké právomoci, ale práve v takýchto situáciách môže naznačiť smerovanie, hľadať kompromisy aj povedať, čo je zlé.

Prečo si myslíte, že by ste práve vy dokázali to napätie zmierniť?

Zoberte si slovensko-maďarské napätie, prečo sa tak znížilo?

Lebo Orbán má iné starosti.

To nie je pravda.

Najväčšie napätie bolo v roku 2010, keď si Orbán pretlačil svoju agendu udeľovania občianstva zahraničným Maďarom, neskôr však túto agendu odsunul nabok a vzťahy sa upokojili.

V roku 2010 vládol Smer...

... potom ste prišli vy v Radičovej vláde...

... a napätie sa začalo znižovať, aj vďaka riešeniu niektorých problémov. Ak hovoríme, že každá menšina obohacuje svoj štát svojimi zvykmi, kultúrou, jazykom, tak štát musí aj viac obetovať, aby menšiny prežili. Preto sme sa snažili, aby nezanikli, aby mali financované školstvo a kultúru a v tomto sme pokročili, je pokoj.

Keď hovoríte, že kandidujete na prezidenta, aby ste spájali, akoby ste naozaj verili, že sa ním stanete. Lenže Maďar Béla Bugár je síce naďalej populárny vo veľkej časti svojej komunity a medzi Slovákmi budí značne menšiu averziu než viacerí slovenskí lídri, no asi je nepredstaviteľné, aby sa stal prezidentom.

Pre niektorých je to predstaviteľné, pre iných nie.Vy tomu naozaj veríte, že máte šancu?

Áno. Vezmite si, že na severe Slovenska, kde Maďarov poznajú len z lyžovačiek či z televízie, máme zrazu v okresoch Medzilaborce, Svidník a Bardejov 21 starostov.

Ale na to, aby ste sa mohli stať prezidentom, by ste sa museli dostať do druhého kola povedzme s Mariánom Kotlebom.

Neriešim, kto by bol mojím súperom v druhom kole, ja riešim to, aby som sa dostal do druhého kola. Vždy však rozhodnú voliči, koho pošlú do druhého kola, to bude aj testom ich zrelosti.

Nie je však vaša kandidatúra výlučne straníckou stratégiou a aj reakciou na chybu z roku 2014? Vtedy ste podporili Pavla Hrušovského, ktorý dopadol biedne a vaši voliči ho nevolili, skôr dali niektorí hlas kandidátovi SMK Gyulovi Bárdosovi.

Ak by to mala byť reakcia na rok 2014, tak sme nemuseli v júni ohlásiť, že budem kandidovať, ale mohli sme ešte čakať a skúsiť sa s niekým dohodnúť na podpore demokratického kandidáta. Alebo sme sa mohli snažiť o dohodu priamo s SMK. Ale takto sme naozaj nerozmýšľali.

Problém vašej strany je, že ešte v roku 2016 vás volilo 60 percent Slovákov a 40 percent Maďarov, no odvtedy slovenskí voliči od vás po viacerých sklamaniach odchádzali a nad piatimi percentami sa podľa prieskumov držíte vďaka tomu, že vám pribudli maďarskí voliči. Z Mosta-Híd sa tak pomaly stáva Híd-Most. Nie je to ten pravý dôvod, prečo ste museli postaviť vlastného silného kandidáta, aby ste potvrdili svoju prevahu nad SMK v maďarskej komunite?

Ak by to tak bolo, že prichádzame o Slovákov, ako to opisujete, potom by Most-Híd na severe Slovenska nezískal toľko starostov...

... čo bolo aj v koalíciách...

... nie, hovorím o 21 slovenských kandidátoch Mosta-Híd, ktorí v zmienených okresoch uspeli len pod našou značkou. Nebáli sa a ani sa nehanbili. To, že sa má z nás stať Híd-Most, to boli len zbožné želania našich neprajníkov. Takže opakujem, rozhodnutie kandidovať vyplýva z pocitu, že to tu raz môže vybuchnúť, to napätie treba tlmiť.

Ale aj vy predsa máte v Moste dáta, z ktorých vyplýva, že štruktúra vašich voličov sa posledné dva-tri roky mení.

Lenže tá sa nemení od roku 2016, ale od roku 2009, keď sme vznikli. Vravia mi, že slovenský pilier sa rozpadol, lebo Lucia Žitňanská odišla. Ale kde bola v roku 2009?

... ale my netvrdíme, že slovenský pilier stál len na nej...

... len dokončím, ona k nám prišla až v roku 2014. Teda už päť rokov predtým sme budovali Most-Híd ako stranu spolupráce medzi menšinami a väčšinovým národom.

Vy naozaj necítite, že slovenský voličský pilier sa oslabil?

Nie. V Bratislave sme síce stratili slovenských voličov, ale Bratislava je iná. Ale v iných regiónoch sme Slovákov nestratili, dokonca si myslím, že sme aj získali.Takže je to podľa vás stále pol na pol?

Je možno vaším koníčkom rátať, či máme Slovákov 50, alebo 45 percent, mňa to nezaujíma, to len vo vašich predstavách takto funguje. Neviete, ako funguje strana, snáď si myslíte, že na lekárnických váhach vážime, koľko máme slovenských a koľko maďarských voličov. My sa staráme o to, aby sme presadili náš program a presvedčili voličov.

Teraz je módou vyzývať kandidátov, aby sa vzdali v prospech silnejšieho a zabránili tak tomu, aby v druhom kole nebol Harabin či Kotleba. Vám túto výzvu zatiaľ nikto neadresoval, hoci ani pre vašich voličov by Harabin v druhom kole nebol príjemným kandidátom. Keby hrozilo, že Harabin sa dostane do druhého kola, vzdali by ste sa pred prvým kolom?

Prepáčte, že to takto poviem, ale tu na Slovensku začína veľa politikov trpieť akousi chorobou. Ešte nepoznáme ani celý zoznam kandidátov, ani nevieme termín, kedy budú presne voľby.

Neviete, ako funguje strana, snáď si myslíte, že na lekárnických váhach vážime, koľko máme slovenských a koľko maďarských voličov. Zdieľať

Takže teraz vyzývať na odstupovanie v prospech iných kandidátov, keď nevieme, čo tá kampaň ešte všetko prinesie, je úplne choré, to nemá nič s demokraciou.

Viete si predstaviť scenár, v ktorom by ste uvažovali o odstúpení?

Prečo by som mal?

Pýtame sa.

V poriadku, nech aj druhá strana potom rozmýšľa tak, že ak sa má stať Maďar prvýkrát prezidentom, tak nech jej kandidáti odstúpia v prospech neho. Rozhodnú voliči a ak rozhodnú zle, je to demokracia.

Váš výsledok bude do veľkej miery závisieť od hlasovania Maďarov. Už zhruba desať rokov čelíte ostrej antikampani, keď vás médiá blízke Fideszu alebo SMK označujú za zradcu. Na tomto sa niečo v poslednom období zmenilo?

Áno, zmenilo sa, je to ešte oveľa tvrdšie. Predseda maďarského parlamentu hovorí o mne ako zradcovi maďarského národa alebo o tom, že ja ani nie som Maďar, len Slovák, ktorý vie dobre po maďarsky. Orbán na jednom stretnutí so zahraničnými Maďarmi vyhlásil, že Most-Híd je trieska pod nechtami maďarskej vlády.

Teda zo strany Orbána sa postoj k vám ešte zhoršuje?

Zhoršuje sa, hoci niekedy pochvália zákony, ktoré sme za posledné dva roky prijali v prospech menšín, ale súčasne dodávajú, že by to nemohlo vzniknúť bez SMK.

Vzťahy Orbána a Fica boli posledné roky historicky dobré, V4 spojila utečenecká kríza, prečo na vás Fidesz stále takto útočí?

Lebo nie sme čisto etnická strana. Orbán aj teraz nedávno, keď nás označil za tú triesku, vravel, že budú vždy podporovať len čisto etnickú stranu.

Postoj Orbána znamená, že užšia spolupráca medzi Mostom a SMK je nemožná?

Oni by prijali, keby sme sa spojili a SMK sa tak dostala do parlamentu. To by im nevadilo. Viete, vy slovenskí novinári nemáte medzi sebou niekoho, kto rozumie po maďarsky. Nevnímate teda, čo tu Fidesz buduje, akým spôsobom ovplyvňuje politiku.

Orbán buduje na juhu Slovenska akýsi paralelný štát?

To si nemyslím, ale minimálne buduje systém, ktorým môže v budúcnosti zasiahnuť do volieb.

Myslíte to tak, že sem posielajú peniaze do rôznych organizácií a nadácií, ktoré slúžia SMK?

Ponúka peniaze na škôlky, pre malých podnikateľov a takto by sa dalo pokračovať, samozrejme, to všetko tu drží v rukách SMK.

Ak vravíte, že Fidesz by toleroval, keby SMK išla s vami do volebnej koalície, vy sám si niečo také viete predstaviť?

Ako môžete spolupracovať, keď vo všetkých voľbách vás tvrdo odmietnu? My sme sa im snažili pred voľbami do VÚC vysvetliť, že ak chcú, aby sme spolupracovali v parlamentných voľbách na jednej kandidátnej listine, musia trochu vychovávať svojich voličov. Nie my našich, ale oni svojich, lebo v nich dlhodobo živia nenávisť voči nám.

Fidesz minimálne buduje systém, ktorým môže v budúcnosti zasiahnuť do volieb. Zdieľať

Poviem to na príklade: Pred štyrmi rokmi sme podporili v Komárne ich kandidáta na primátora, ale čo sa stalo? Časť SMK vystúpila a postavila vlastného a odkázali SMK, že ak ešte raz vznikne takáto dohoda, okresná organizácia vystúpi z SMK. To sa stalo aj nedávno vo voľbách do VÚC.

My sme chceli spoluprácu, aby ľudia uverili, že tieto dve strany môžu a vedia spolupracovať. Chceli sme, aby tam, kde je jasným favoritom náš kandidát, ho podporila aj SMK, hoci sme to nepotrebovali. A, naopak, tam, kde je silná SMK, sme chceli podporiť ich kandidáta, čím by sme pred voličmi ukázali našu spoločnú vôľu. Odmietli to, naďalej šíria nenávisť.

Myslíte, že sa tak správali aj na nátlak Fideszu?

Nie, tam ide o nenávisť voči nám. Treba si uvedomiť, že odkedy vznikol Most, nedostali sa do parlamentu. Teraz do prezidentských volieb postavili rýchlo svojho kandidáta, hoci bude mať do troch percent.

Pri európskych voľbách už rokovali s Fideszom a majú záujem, aby kandidáti SMK boli aj na kandidátke Fideszu, takže ani tam sa medzi sebou nebudeme vedieť dohodnúť. Viete si predstaviť, že by sme sa o pol roka neskôr dohodli na spoločnej kandidátke do parlamentných volieb?

Tento konflikt však môže dospieť do stavu, že slovenskí Maďari prídu v parlamente o svoje zastúpenie.

Ale to by bola aj zodpovednosť voličov. Nedá sa kritizovať len strany, pýtam sa aj tých voličov, ktorí nechodia na voľby, či to chcú dopustiť.

Opäť k vašej prezidentskej kandidatúre, vy ste hovorili, že chcete zmierňovať napätie, my sme sa vás pýtali, či nekandidujete skôr zo strategických dôvodov kvôli maďarskému voličovi, čo ste odmietli. S akou témou okrem zmierňovania napätia chcete ísť ešte do prezidentských volieb?

Existuje milión ďalších vecí. Prezident nemôže škodiť v zahraničí, nemôže hovoriť o mafiánskom štáte, musí vždy obhajovať záujmy Slovenska v zahraničí. Musí tiež navrhovať riešenia problémov. Nestačí, že príde do parlamentu so správou o stave republiky a povie, že školstvo a zdravotníctvo sú na tom veľmi zle.

Prezident nemôže škodiť v zahraničí, nemôže hovoriť o mafiánskom štáte, musí vždy obhajovať záujmy Slovenska v zahraničí. Zdieľať

Musí povedať, čo treba urobiť, aby bolo lepšie. Má poradcov, môže zvolať odborníkov. Most napríklad navrhoval niektoré riešenia v oblasti školstva, s ktorými sme nepochodili ani v koalícii, ani u pána prezidenta. Išlo o to, že univerzity produkujú množstvo ľudí, ktorí majú reálny problém sa zamestnať vo svojom odbore a, naopak, iné profesie chýbajú.

Ale veď v tomto máte väčšiu šancu dosiahnuť zmenu vy ako koaličná strana, nie ako prezident.

Nemáte. Respektíve máte vtedy, keď vládnete sám. Keď ste v koalícii, máte veľmi malé možnosti, môžete tlačiť iba na to, čo je v programovom vyhlásení vlády.Prezident, ktorý má napäté vzťahy s vládou, má ešte menšie možnosti.

Lebo má napäté vzťahy s vládou. Nemusí ich mať. Mal by stáť nad vládou aj nad politickými stranami. Mal by upozorniť aj médiá, že ak programovo šíria, že všetko je zlé a korupčné, vytvárajú podhubie pre radikalizmus.

Vy ste už toho v politike zažili veľa. Dá sa povedať, že rok 2018 bol pre vás najhorší v celej kariére?  

Koncentrovane áno, ale pre nás je to už ťažké od volieb v roku 2016. OĽaNO a SaS nás, ale aj KDH a Sieť pred týmito voľbami kritizovali, že nechceme vylúčiť povolebnú spoluprácu so Smerom. Pomáhali im v tom aj médiá.

Inzercia

Každý týždeň sme na to museli odpovedať. Aj na základe tohto tlaku sa KDH nedostalo do parlamentu, Radoslav Procházka tiež veľa stratil a my sme kvôli tomu stratili približne dve percentá hlasov. Keď to všetko zrátate, je to mínus dvadsať poslancov, mohla tak vzniknúť úplne iná vláda. Toto je zodpovednosť všetkých.

Po voľbách 2016 v politike po prvýkrát zažívam niečo, čo by som už ani nenazval tlakom, ale priamo nenávisťou. Sulík týždeň po voľbách kričal, že z nášho života urobí peklo.

Za tento stav však nesiete svoju zodpovednosť. Keď sme s vami pred voľbami v roku 2016 robili rozhovor, je pravdou, že ste z povolebnej spolupráce jednoznačne vylúčili Igora Matoviča. Na otázku o Smere ste odpovedali, že spoločné vládnutie by bolo možné len vtedy, ak sa Smer zmení. Na našu otázku, či si to viete predstaviť, ste odpovedali, že momentálne nie. Bola to taká bugárovská šalamúnska odpoveď, ale veľa voličov mohlo nadobudnúť dojem, že so Smerom si vládnutie neviete predstaviť a potom neskôr sa cítili sklamaní či priamo oklamaní.

My sme aj na bilbordoch mali slogan: „Viete si predstaviť vládu bez Smeru? My áno.“  Lenže voliči nejako rozhodli a nebolo možné vytvoriť inú vládu. V momente, keď sa SNS rozhodla, že do veľkej koalície piatich strán nepôjde, iná možnosť nebola. Len predčasné voľby.

Vy ste však dohodli tak rýchlo, že časť ľudí mala pocit, že to všetko už bolo dohodnuté pred voľbami.

Nie. To je opäť dojem, ktorý navodzujete len vy novinári. Podobne ako teraz pri Dankovej rigorózke. My sme povedali jednu presnú vetu, že pán Danko musí prijať osobné rozhodnutie. Nemôžem za to, že väčšina novinárov to nepochopila.

Nepochopila?

No nevidia rozdiel medzi osobným rozhodnutím a vyvodením politickej zodpovednosti, ale ja za to nemôžem.

Už sme si pri vás zvykli, že keď poviete nejakú závažnejšiu vetu alebo prijmete uznesenie, musíme sa na to pozrieť zo všetkých uhlov pohľadu.

Nie, stačí jediný uhol pohľadu, teda rozumieť rozdielu medzi osobnou zodpovednosťou a politickým rozhodnutím.

Pamätáme sa na uznesenie vašej republikovej rady počas jarnej vládnej krízy. Z prvých dvoch viet bolo jasné, že sa usilujete o predčasné voľby, potom tam bola slávna veta, že ak dôjde k zmene vývoja, predsedníctvo má mandát rozhodnúť bez republikovej rady. Ešte aj váš vtedajší poslanec František Šebej vtedy novinárom hovoril, že z tohto uznesenia musí byť všetkým jasné, že táto vláda skončila.

Keď jedna členka rady z Komárna navrhla, aby sme to upresnili, že táto veta dáva možnosť predsedníctvu reagovať na zmenu situácie, ešte aj Lucia Žitňanská povedala, že to nemusíme robiť, lebo to z toho vyplýva. Nemôžem za to, že František Šebej práve vtedy nebol vnútri. Rovnako ani za to, že niektorí očakávali, že musí padnúť vláda. Ja nesiem zodpovednosť za to, čo by nasledovalo potom. Aká vláda by mohla vzniknúť?

To nevieme, boli by predčasné voľby.

Prepáčte, ale v tom momente sa zbavujete zodpovednosti.

Dnes sa veľa hovorí o kríze dôvery v politike, za ktorú môže do veľkej miery establišment. Neprispeli ste týmto ako Most k pocitu frustrácie a prehĺbeniu tejto krízy dôvery? Po vražde novinára, ktorého posledný text sa týkal napojenia talianskej mafie na Úrad vlády, tu bola prirodzená požiadavka predčasných volieb a aj na základe korektnej interpretácie vášho uznesenia vznikol dojem, že tieto voľby sú riešením krízy. A potom prišlo úplne iné rozhodnutie, ako verejnosť očakávala.

Ale prečo prišlo iné rozhodnutie?

Lebo sa zmenila situácia a odstúpil Robert Fico. Len z toho uznesenia nevyplývalo, že toto môže vaše rozhodnutie zmeniť.

Keby som robil politiku jeden deň, tak poviem, že máte pravdu. Ale 28 rokov v politike ma naučilo jednu vec. Nikdy nehovor dopredu, aké sú možnosti. A duplom nie novinárom. Myslíte si, že keby sme dopredu povedali, že ak Fico odstúpi, nebudeme nič žiadať a ideme ďalej, tak by naozaj odstúpil?

Nikdy nehovor dopredu, aké sú možnosti. A duplom nie novinárom. Zdieľať

On sa bál len jednej veci, predčasných volieb a toho, ako Smer klesne pod 20 percent.

Chvíľu to vyzeralo, že ani tých sa nebojí.

Prepáčte, ale vy ste neboli na tých rokovaniach, ja viem, ako to naozaj bolo. Rovnako viem, ako ma teraz preto s Kaliňákom nenávidia. V poriadku. Mojou zodpovednosťou však bolo predvídať, čo sa môže stať. Ukážte mi, ako sa dnes dá poskladať vláda z jednej alebo z druhej strany.

Taká istá situácia môže byť aj po riadnych voľbách. Neboli po Kuciakovej vražde predčasné voľby lepším riešením aj kvôli zmierneniu napätia, o ktorom hovoríte?

Nie. Počúvali sme námestia. Čo chceli? Odstúpenie Kaliňáka. Nikto nechcel odchod premiérových poradcov Jasaňa a Troškovej, len Most-Híd. Napísal to niekto?

Po tom, keď Kaliňák odišiel, chceli aj odchod Fica. Po tom, keď odišiel aj on, tak sa na scéne objavili predčasné voľby. Ale to tak nefunguje. Politiku nemôže určovať námestie. Tá zodpovednosť je na nás. Možno sa to pre nás skončí zle, ale pred Bohom budem vedieť s čistým svedomím povedať, prečo som urobil to, čo som urobil.

Počuli sme, že keď ste s tým uznesením prišli za Robertom Ficom a jemu bolo jasné, že žiadate jeho hlavu, tak bol veľmi nahnevaný a povedal, že vás zničí. Bolo to tak?

To, čo odznelo a v budúcnosti odznie na rôznych rokovaniach, nie je informácia pre vás. Je to naša vnútorná vec, ako riešime veci. Mali sme viacero tvrdých stretov aj so SNS, o ktorých ani neviete. Ani o nich nemusíte vedieť.

Sám ste povedali, že Fico s Kaliňákom vás nenávidia.

Vy sa však pýtate na niečo iné a ja viem rozlišovať. Hovoril som o tom, že ma nenávidia preto, že padli a sú presvedčení, že to bolo kvôli mne. Nikdy mi to takto nepovedia, ale cítim to.

Aj sa to nejako prejavuje vo fungovaní koalície?

Nie. Povedal som len, že to cítim. To neznamená, že ma idú zničiť.

Váš minister Gábor Gál cez víkend povedal, že by uprednostňoval, keby po voľbách pokračovala táto koalícia. Tiež by ste to uprednostnili?

Gábor Gál nepovedal, že to uprednostňuje, ale to, že si to vie predstaviť a nemal by s tým problém. O tejto otázke u nás vždy rozhoduje Republiková rada. Dnes nikto z nás nevie, ako dopadnú voľby.

Navyše po skúsenosti z roku 2016 som si povedal, že už nikdy nebudem odpovedať na otázku, kto s kým po voľbách. Čudujem sa, že Gáborovi Gálovi sa v tomto pošmykol jazyk.

Ale zrejme ďalej platí vaše odmietnutie Matoviča.  

S Matovičom sa nedá. A viete si predstaviť OĽaNO bez Matoviča?

So Sulíkom sa dá?

Pred chvíľou som vám povedal, že na túto tému nebudem nič hovoriť. Na Matoviča som vám odpovedal, pretože som to povedal už dávno a svoj názor nemením.

Na začiatku tejto koalície celkom fungovala chémia medzi vami a Andrejom Dankom. Dnes to vyzerá tak, že najväčšie konflikty vo vnútri koalície má Most so SNS.

Neverte všetkému, čo vidíte zvonku.

Váš štátny tajomník na ministerstve obrany Róbert Ondrejcsák je v permanentnom konflikte s ministrom za SNS, stačí čítať jeho facebookové statusy, šéfka zahraničného výboru za vašu stranu je tiež každú chvíľu v konflikte s politikmi za SNS.

To nie je tak. Ak čítate facebookové statusy Ondrejcsáka, tak vidíte, že nie on je v konflikte s ministrom Gajdošom, ale minister je v konflikte s ním.To nemení nič na tom, že sú v konflikte.

Ja si myslím, že náš štátny tajomník obhajuje programové vyhlásenie vlády, ktoré obhajujem aj ja. To znamená, že minister Gajdoš je aj v konflikte so mnou. Kým sa to neprejaví na konkrétnych krokoch, je to len verbálna záležitosť. To robí aj Anton Hrnko, Jaroslav Paška a ďalší.

Ale teraz sme povedali, že Most nepodporí predĺženie zmluvy s Rusmi na servis našich migov. Minimálne do tohto obdobia, kým sa seriózne nepreberú aj iné možnosti, napríklad zabezpečenie ochrany nášho vzdušného priestoru v spolupráci s Čechmi alebo Poliakmi. Môže sa totiž stať, že už tu budú aj stíhačky F16 a ešte budeme Rusom stále platiť za migy.

Z tohto môže byť vážny konflikt medzi nami a SNS. So žabomyšími vojnami typu gombíky na saku nič neurobím, tie ma ani nevyrušujú. Pokiaľ by tu niekto chcel meniť strategické obranné a zahraničnopolitické dokumenty, tak by to bol dôvod na vážny konflikt.

Dovládne táto vláda do konca funkčného obdobia?

Myslím, že áno. Aj keď v politike sa môže stať čokoľvek. Keby mi niekto v roku 2017 povedal, čo sa stane tento rok, opýtam sa ho, či si niečo dal, a nemám na mysli alkohol. Koaličná zmluva platí do obdobia pol roka pred voľbami, potom už každá politická strana hrá na seba.

Môže sa totiž stať, že už tu budú aj stíhačky F16 a ešte budeme Rusom stále platiť za migy. Z tohto môže byť vážny konflikt medzi nami a SNS. Zdieľať

To znamená, že koaličná spolupráca musí v parlamente fungovať do júna. A dovtedy to môže byť ešte ťažké. Môže sa stať, že párkrát to ešte zaškrípe, trebárs pri voľbe ústavných sudcov. Ale pamätáte sa, ako to škrípalo v Radičovej vláde.

Kedysi ste povedali, že v tejto vláde sa najviac plnia dohody. Ešte stále si to myslíte?

Tvrdím, že sa nám v nej podarilo najviac presadiť. Nejde len o menšinové veci, ale aj opatrenia, ktoré sa týkajú dôchodcov či podnikateľov.  Ak to porovnám s predošlými vládami, v ktorých sme boli, tak ak sa v tejto vláde dohodneme, to platí a to je dôležité.

Foto: Andrej Lojan