Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
18. december 2018

Kažimírov neviditeľný agent zaútočil a Danko musí kypieť od zlosti

Guvernér NBS Jozef Makúch celých deväť rokov mlčal. No dnes povedal slová, po ktorých viacerým vyrazilo dych.
Kažimírov neviditeľný agent zaútočil a Danko musí kypieť od zlosti

Minister financií SR Peter Kažimír, guvernér NBS Jozef Makúch v roku 2013. FOTO TASR – Štefan Puškáš

Dnes sa stala pozoruhodná, priam historická udalosť. Dosluhujúci guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch, najdlhšie slúžiaci a súčasne najneviditeľnejší guvernér, akého sme kedy mali, nielenže prehovoril, ale prehovoril spôsobom, ktorý môže vyvolať menšiu koaličnú krízu.

Makúch totiž napadol schválenú nomináciu Jozefa Hudáka na post viceguvernéra, v podstate išlo o frontálny útok: Makúch spochybnil elementárnu spôsobilosť Hudáka, ktorý podľa neho nemá na výkon funkcie potrebné vzdelanie, ktorý sa sám diskvalifikoval úvahami o zriadení zdravotnej poisťovne pod dozorom NBS, a aby toho nebolo dosť, nevie ani dostatočne po anglicky. Ako okrem iného povedal Makúch, nevie si predstaviť, ako by Hudák fungoval na fórach európskych centrálnych bankárov: „Bol by som veľmi nerád, keby sa NBS dožila toho, že niekto tam príde bez tlmočníka a absolútne nevie, o čom je reč.“

Andrej Danko, ktorý pretlačil Hudáka výmenou za to, že jeho poslanci zdvihnú ruky za zvolenie Petra Kažimíra na čelo NBS, musel dnes po týchto slovách vzkypieť zlosťou. Danko je v koaličných kruhoch povestný svojou paranojou, ale ak si dnes myslí, že Makúch vystrelil jedovatý šíp na Hudáka nie na základe vlastnej úvahy, ale po dohode či priamo na pokyn Kažimíra, dedukuje zrejme správne. 

Sám Makúch totiž dodnes nijako nevynikal tým, že by mu zvlášť záležalo na odbornosti. V NBS boli viacerí dlhodobo zúfalí z úrovne guvernéra, ktorého vášňou nebola ani tak menová politika ako rôzne záhradkárske témy. Ak Makúch niečím vynikal, bolo to jeho zaryté mlčanie až zbabelosť: napriek tomu, že sa stal guvernérom v najturbulentnejších časoch eurokrízy, keď centrálnych bankárov všetci pozorne počúvali, Makúch bol najnenápadnejším šéfom centrálnej banky v Európe, vo verejnej debate neexistoval, nemal nikdy na nič názor, neprotestoval ani proti tomu, že mal dlho neobsadený viceguvernérsky post (viac o tom písal Fero Múčka).

A tak to najhlavnejšie, čím sa Makúch zapísal do inštitucionálnej histórie NBS, je pokrivený personálny obchod s jeho rodinným priateľom Kažimírom. Ten ho napriek guvernérskej nemohúcnosti preboxoval aj druhýkrát na guvernéra len preto, aby Makúch vo vhodnej chvíli predčasne odstúpil – a Kažimír mohol prísť na jeho miesto.

Tento kariérny kšeft je vlastne škandálom, len Kažimírovi ľahko prešiel – novinári nekričali, ako keby to spravil niekto iný, keďže Kažimír s nimi pestoval dobré vzťahy, predsa len, patril k tomu najlepšiemu v Smere. A napokon, určite bude oveľa zdatnejším guvernérom než Mr. Invisible.    

Skúsme sa však vžiť do Dankovej kože a predstavme si, akú zradu musí cítiť za tým, že Kažimír cez Makúcha nachystal takýto pokus o atentát. Dankovi sa to môže celkom pochopiteľne javiť tak, že Kažimír, ktorý tak veľmi túžil po pozícii skvele plateného guvernéra, na jeseň súhlasil s tým, že v parlamente prejde hlasmi koaličných poslancov on za guvernéra a Hudák za viceguvernéra. A teraz, keď obaja prešli parlamentom a Kažimír vie, že mu stačí už len vymenovanie prezidentom, z bezpečného zákulisia organizuje pôdu na to, aby Kiska odmietol Dankovho Hudáka pre očividnú vzdelanostnú, odbornú a jazykovú nespôsobilosť.

V krátkych dejinách sme to už raz zažili, keď prezident Ivan Gašparovič odmietol vymenovať Vladimíra Tvarošku za viceguvernéra NBS. Po dnešnej akcii Kažimíra, preoblečeného za Makúcha, už Andrej Kiska nebude mať žiaden problém, ako by mohol zdôvodniť odmietnutie Hudáka.

Stačí, keď od slova do slova zopakuje, čo končiaci minister financií nadiktoval končiacemu guvernérovi NBS.   

Inzercia

Odporúčame