Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K Veci Komentáre a názory
18. september 2014

Náš hrozivý svet

Dva týždne po mojej návšteve v Napa Valley zasiahlo vinárske mestečko Napa zemetrasenie. Nemyslím si, že jedno s druhým priamo súvisí. rtr28cv31.jpg Už viac ma rozrušilo, keď som čítal príhovor kardinála Wuerla o prenasledovaní na Blízkom východe s názvom „Prečo mlč...

Náš hrozivý svet

Dva týždne po mojej návšteve v Napa Valley zasiahlo vinárske mestečko Napa zemetrasenie. Nemyslím si, že jedno s druhým priamo súvisí.

Už viac ma rozrušilo, keď som čítal príhovor kardinála Wuerla o prenasledovaní na Blízkom východe s názvom „Prečo mlčíme?“, ktorý predniesol na omši pri príležitosti otvorenia akademického roka na Katolíckej univerzite:

Delím sa s vami o tieto postrehy, lebo nechcem mať na svedomí spoluvinu na niečom takom strašnom len preto, že som mlčal. A pýtam sa, kde sú tie hlasy (čo hlásajú solidaritu s trpiacimi)? Kde sú hlasy parlamentov? Kde sú hlasy vodcov Kongresu? Kde sú hlasy akademikov? Kde sú hlasy moderátorov televíznych a rozhlasových relácií?

Áno, nielen kde sú, ale aj prečo mlčia?

Keď sa z Iraku vrátil pápežov zvláštny vyslanec kardinál Ferdinando Filoni, priniesol od tamojších kresťanov tieto slová: „Poponáhľajte sa a neopúšťajte nás.“ Sú to tí istí ľudia, ktorí v roku 2014 dostali tradičnú moslimskú výzvu vybrať si medzi konverziou, povinnou daňou a smrťou. My však úzkostlivo túžime „už nikdy“ nebojovať vo vojne. Nech si Arabi bojujú medzi sebou sami.

Potom prišiel úžas britského premiéra, že za Islamský štát odišlo bojovať asi päťsto anglických moslimov. Hlas na videu s popravou Jamesa Foleyho mal britský prízvuk. Počas spiatočného letu z Kórey si Svätý Otec konečne spomenul, že agresiu treba „zastaviť“. Nekonkretizoval už, kto, ako a koho. Nie je to žiadny Urban II. a nechystá sa vyhlásiť križiacku výpravu. Potom prišla správa o množstve znásilnených a napadnutých mníšok na viacerých územiach okupovaných moslimskými ozbrojencami. Potom nám prezident Obama povedal, že neplánuje riešiť súčasné nepokoje na Blízkom východe. Až z toho ide hlava prasknúť.

Robert D. Kaplan v rozhľadenom článku „Terorizmus ako divadlo“ uverejnenom 27. augusta na Stratfor, dokumentoval, že poprava Jamesa Foleyho bola starostlivo a profesionálne uvedená pre západných televíznych divákov. Posolstvo divákom v zásade obsahovalo tieto body:

1) „Nehráme podľa vašich pravidiel. Nezastavíme sa pred ničím.“
2) Mstíme sa vám za Guantanámo, a to po svojom, ako vidíte na tomto videu.
3) Na presadenie svojho posolstva dokážeme používať sofistikované prostriedky.
4) „My z islamského štátu vám odovzdávame toto megaposolstvo... Zničíme všetkých v Amerike, všetkých na západe a všetkých v moslimskom svete, čo neprimajú našu verziu islamu.“
5) „Zvíťazíme, lebo sa nenecháme obmedzovať absolútne ničím. Iba my máme prístup k pravde, že čokoľvek urobíme, máme na to požehnanie od Boha.“

Médium je posolstvo, ako raz povedal istý slávny Kanaďan.

Inzercia

Arabské písmeno "N" (od slova Nazarenes alebo Nasrani, označujúce kresťanov), ktorým islamisti označkovali všetky kresťanské obydlia v irackom meste Mosul.

V inom televíznom interview som videl človeka, ktorý hovoril, že ďalšie útoky na Európu a Ameriku, aby boli účinné, nemali by byť také dramatické ako v prípade Svetového obchodného centra. Už dnes sú pripravení ľudia, čo dokážu vyhodiť do vzduchu mosty, budovy či iné symbolické miesta a vyvolať chaos medzi ľuďmi. Každá akcia či akcie, ku ktorým sa Islamský štát prihlási, budú známe po celom svete ako ukážka jeho stále rastúcich schopností zasiahnuť akýkoľvek cieľ.

Nič z tohto veľmi nesúvisí s chudobou či ekonomickým rastom v islamských štátoch, aj keď niektorí tvrdili opak. Čína ukázala, že neexistuje dôvod, prečo by absolutistický štát nemohol prosperovať. Komentátori sa dnes znovu vracajú k národným štátom. Možno nakoniec veci ako Európska únia neboli až taký dobrý nápad. Masová imigrácia má za následok iba podkopanie etablovaných štátov. A potom je tu obchod s drogami, na ktorý sa pozerá, akoby nijako nesúvisel s dopytom, ktorý ho spôsobuje. Svet má množstvo nevyužitej energie, ktorú nevyužívame z pochybných ekologických dôvodov.

Nemôžeme zabudnúť na otázky života, obrovské množstvá potratov, podkopávanie skutočného manželstva, v ktorom deti vychovávajú ich vlastní otec a matka. Ďalší uvažujú nad úplným obídením rodičov, aby sa všetky deti produkovali vedecky pod ochranou štátu. Sex už konečne môže byť neproduktívne letmý. A nebude môcť byť žiaden život, ktorý by nebol technicky riešený .

Vymenoval som všetky tieto hrozivé veci, a to som ani nespomenul Izrael, globálne otepľovanie, pápežove výroky o diablovi, obrátenie Ruska či ako hovorí jeden názor na Putina, obrátenie západu na pravoslávie.

Ako tak hľadíme na tieto hrozivé veci, nevieme, či sa máme smiať alebo plakať. Trochu asi jedno i druhé. Je dobré vedieť, že islamský štát myslí svoje ciele a prostriedky vážne – akékoľvek prostriedky, len aby dosiahol svoj cieľ? O niektorých veciach je hriech mlčať. A potom sú tu ľudia, čo kričia: „Neopúšťajte nás“.

James V. Schall SJ
Autor slúžil 35 rokov ako profesor na Georgetownskej univerzite a je jedným z najplodnejších katolíckych spisovateľov v Amerike. V poslednej dobe napísal knihy The Mind That Is Catholic (Myseľ, ktorá je katolícka) a The Modern Age (Moderná doba), Political Philosophy and Revelation: A Catholic Reading (Politická filozofia a zjavenie. Katolícka čítanka) a Reasonable Pleasures (Rozumné slasti).

Pôvodný text: Our Ominous World, medzititulky redakcia, ilustračné foto: thecatholicthing.org, flickr.com (licencia CC).

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha.

Odporúčame

Poznať nepriateľa

Poznať nepriateľa

"Kto som ja, aby som psychologizoval?“ pristihol som sa nedávno, ako hovorím priateľovi, ktorý sa ma pýtal čosi na iného priateľa. Zdalo sa, že situácia si vyžaduje uštipačnú odpoveď. Podrobnosťami sa netreba zaoberať. Ľudia skrývajú mnoho vecí a musí stačiť len toľko, že tento priateľov priateľ je...

Čo znamená Františkov výrok: „Kto som ja, aby som súdil?“

Čo znamená Františkov výrok: „Kto som ja, aby som súdil?“

Na internete sa nastokrát cituje otázka pápeža Františka „Kto som ja, aby som súdil?“ Takmer vždy je za tým určité schvaľovanie homosexuálneho spôsobu života. Tomuto výroku sa približujú dva citáty z Písma: „Ktože som ja (Peter), aby som mohol prekážať Bohu?“ (Sk 11,17); „Kto si ty, že súdiš cudzi...

Vladimír Palko: Západ nezvládol svoje víťazstvo nad komunizmom

Vladimír Palko: Západ nezvládol svoje víťazstvo nad komunizmom

Mal to byť jeden z najvýznamnejších summitov NATO. Konal sa vo vypätej atmosfére výrokov politikov i žurnalistov o obrovskej ruskej hrozbe, ktorá sa týka nielen Ukrajiny, ale celej Európy. Summit vo Walese však priniesol iba ďalšie silné slová a neveľká významnosť prijatých rozhodnutí nekorešpondov...