Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
30. 11. 2018, 11:19

Svetový deň boja proti AIDS: 37 miliónov ľudí je zasiahnutých vírusom HIV

Prvý decembrový deň je od roku 1988 na celom svete venovaný boju proti AIDS. Odhaduje sa, že vírusom HIV je zasiahnutých okolo 36 až 37 miliónov ľudí. Medzi krajiny, ktorých obyvateľstvo trpí HIV vírusom a ochorením AIDS, patrí aj Uganda. Slovenská katolícka charita (SKCH) pomáha v tejto krajine deťom v núdzi cez projekt Adopcia na diaľku®. Patria medzi ne aj deti, ktoré trpia ochorením AIDS.
Svetový deň boja proti AIDS: 37 miliónov ľudí je zasiahnutých vírusom HIV

Adopcia na diaľku® je zameraná najmä na podporu vzdelávania chudobných detí, zlepšenie výživy a zdravotnú starostlivosť. SKCH pomáha v Ugande aktuálne viac ako 700 deťom. Mnohé z detí, ktoré sú do projektu zapojené, sú HIV pozitívne. Medzi partnerské organizácie SKCH patrí aj  Health Initiatives Association (HIA),  ktorá prevádzkuje detskú HIV kliniku Jána Pavla II. v mestečku Buikwe. Ako prebieha práca v teréne a ako sa dostane HIV pozitívne dieťa na kliniku? Na bežné testovanie HIV je používaný rýchly protilátkový test, ktorý poskytne výsledok do 20 minút. Celý proces približujú dobrovoľníčka Barbora Mrázová a lekárka Barbora Šilhárová z kliniky v Buikwe.

Dieťa prinesú na kliniku rodičia alebo opatrovníci dieťaťa

Ľudia z okolia o nás vedia a preto často prichádzajú na vyšetrenie sami. V prípade detí je to trošku problematické. Sú prípady, že dieťa prinesie na vyšetrenie biologická matka (zriedkavejšie otec). S deťmi prídu často, keď sú na tom už veľmi zle (napr. v štádiu AIDS, ťažko podvyživené, apod.). V takýchto prípadoch je žiaľ šanca na prežitie dieťaťa 50 na 50, aj keď nasadíme liečbu okamžite. Sú prípady, že jeden z rodičov alebo obaja už na AIDS zomreli a dieťa sa stáva sirotou. Dieťa na kliniku prinesie niekto z príbuzných.

Dieťa otestujeme na HIV počas projektu ‘Outreach‘

Ďalší spôsob ako zisťujeme, že deti sú HIV pozitívne je počas našich pravidelných výjazdov do okolitých škôl v rámci nášho projektu ‘Оutreach’. V prípade, ak test potvrdí, že je dieťa HIV pozitívne, informujeme zodpovednú osobu. Opatrovník by mal dieťaťu vysvetliť HIV status a dôležitosť liečby. S tým im často musí pomáhať naša poradkyňa, pretože dieťa treba na to pripraviť a reakcia dieťaťa môže byť znepokojujúca.

V teréne nám pomáha aj náš komunitný zdravotný tím

Člen tímu nás upozorní, ak sa mu zdá, že nejaké dieťa nerastie tak, ako by malo. Ako napríklad v dedinke Makindu, kde náš sociálny pracovník našiel vážne chorú 32 kilovú ženu s ťažko podvyživenými mesačnými dvojičkami a ďalšími troma dcérami. Najstaršia z nich, osemročná Brigitte sa starala o chod celej domácnosti. Náš pracovník dopravil celú rodinu na kliniku. Všetci členovia rodiny boli testovaní na HIV a bola im nasadená liečba. Taktiež sme im pre začiatok poskytli aj stravu, psychologickú podporu, ubytovanie neďaleko od kliniky a oblečenie.

Slovenská katolícka charita pomoc núdznym deťom v Ugande naďalej rozširuje. Prevádzkuje centrum Gift of Love, v ktorom našli útočište siroty, polosiroty a HIV pozitívne deti, o ktoré sa nemal v rodine kto postarať. Všetky deti z centra sú zapojené do Adopcie na diaľku®. Do Adopcie na diaľku® sú zaradené aj deti z viac ak o 20 ugandských škôl, a tiež desiatky detí, ktoré navštevujú kliniku Jána Pavla II. v Buikwe. Podporiť ugandské deti, ktoré sú v ťažkej životnej situácii, môžete zapojením sa do projektu. Viac informácií  nájdete na www.adopcianadialku.sk , na sociálnej sieti facebook, alebo si ich môžete vyžiadať e-mailom na adrese: adopcianadialku.uganda@charita.sk .

(Fotografie: Barbora Mrázová a archív SKCH – Adopcia na diaľku®)

Odporúčame

Bratislavčania dostávajú kvalitnú pitnú vodu aj vďaka novým technológiám

Bratislavčania dostávajú kvalitnú pitnú vodu aj vďaka novým technológiám

V spojitosti s kauzou vrakunskej skládky a kontaminácie vody v niektorých obciach na Žitnom ostrove, či medializovanou informáciou o zistení výskytu mikroplastov v Dunaji v okolí Budapešti, začala u verejnosti výraznejšie rezonovať otázka kvality vody. Na túto tému sme sa rozprávali s generálnym riaditeľom Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, a.s., (BVS) Zsoltom Lukáčom.