Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
14. november 2018

Šéf autoservisu: Celoročné pneumatiky sú marketingový ťah

Kedy prezuť auto na zimu a čo čakať od pneuservisu?
Šéf autoservisu: Celoročné pneumatiky sú marketingový ťah

Ilustračné foto: Flickr.com/AdamChandler86

O výmene zimných pneumatík sme sa rozprávali s Markom Machatom, vedúcim servisu v spoločnosti Autobecchi v Žiline.  

Zvyknete ešte dnes ľuďom vysvetľovať, prečo treba auto prezúvať?

Nie, nezvyknem, ale aj Mikuláša býva vždy každý rok, preto domnievať sa, že tento rok nepríde, by bolo asi zlé. A teraz trošku vážnejšie. Na prezúvanie je potrebné myslieť už vtedy, ak priemerná denná teplota klesne pod sedem stupňov Celzia. To je čas, keď je potrebné mať vymenené zimné pneumatiky. 

Ľudia ešte vnímajú, že na zimných pneumatikách je iný dezén. Menej ľudí si uvedomuje, že sú aj z mäkšej zmesi. Aký to má význam? 

Letné a zimné pneumatiky sa líšia tvrdosťou gumovej zmesi. Zimná pneumatika má mäkšiu zmes a jej dezén má hustejšie lamely, aby pri odvaľovaní a zábere bola zabezpečená lepšia styčná plocha pneumatiky s vozovkou, ktorá môže byť zasnežená, zľadovatená alebo mokrá.

Ako sa správa letná pneumatika v chladnom počasí? 

Pneumatika sa stáva tvrdou, lebo teplota poklesla pod jej prevádzkové vlastnosti. Navyše sa predlžuje jej brzdná dráha a je nebezpečná v prevádzke. 

„Celoročná pneumatika nebude príliš bezpečná v žiadnom z ročných období.“  Zdieľať

V poslednom čase stúpajú na popularite tzv. celoročné pneumatiky. Aké sú ich výhody a nevýhody? Oplatia sa naozaj len pre tých, čo málo jazdia? 

Pneumatiky možno rozdeliť na tri skupiny. Zimné, letné a celoročné. Z pohľadu ekonomiky by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že ideálnym riešením sú celoročné pneumatiky. Nič univerzálne ale nefunguje, je to skôr marketingový ťah. 

Takže univerzálne celoročné neodporúčate? 

Neodporúčam. Dôvodom je rozdiel v technológii výroby. Letné pneumatiky sú konštruované na vyššie rýchlosti a zohriaty asfalt, zimné majú lepšie trakčné schopnosti na snehu, rýchlejšie odstraňovanie snehu z lamiel a podobne. 

Pri univerzálnych nie je možné zohľadniť špecifiká období. To znamená, že celoročná pneumatika nebude mať špičkové vlastnosti na rozpálenom asfalte ani na snehu, čiže nebude príliš bezpečná ani vtedy, ani vtedy. 

S tým súvisí aj najdôležitejší parameter, na ktorý majú pneumatiky dosah, a ním je brzdná dráha. Napríklad pri brzdení v rýchlosti 80 kilometrov za hodinu môže byť brzdná dráha v rozpätí od 80 do 150 metrov. Tento rozptyl určujú práve pneumatiky. Je to priepastný rozdiel, keďže niekedy medzi nehodou a šťastným koncom rozhoduje pol metra.

Koľko sezón zvládne zimná pneumatika?

Všetko závisí od veku pneumatiky, ale optimum je do štyroch rokov, ak jej zostatkový dezén nie je pod tri milimetre. Dosť dôležité tiež je, ako bola pneumatika uskladnená.

Ilustračné foto: Flickr.com/Gareth James

Inzercia

Čo by ma malo ako vodiča zaujímať pred prezutím pneumatík? Čo mám právo čakať od pneuservisu? 

Už pri výbere servisu by sa mal klient zaujímať o strojové vybavenie servisu, o to, či používa overené momentové kľúče a pneuhustiče, diagnostiku TPMS snímačov, možnosť sezónneho uskladnenia, konzervovania a vyčistenia pneumatík, respektíve kompletov. 

Veľmi podstatnou vecou je aj možnosť objednať sa do servisu pomocou internetu, ďalej či dostane klient pri uskladnení pneumatík aj protokol od svojich kolies s popisom zostatkového dezénu, respektíve nejakého poškodenia, ktoré môžu jeho kolesá mať. Samozrejmosťou je doklad o platbe.

Koľko si pripraviť financií pri prezutí? Koľko stojí služba úschovy pneumatík? 

To závisí od veľkosti kolies, či ide o kompletné prezutie alebo len výmenu kompletov, respektíve hustenie inertnými plynmi. Orientačne si treba pripraviť podľa regiónu od 30 do 60 eur.

Aké výhody má hustenie pneumatík rôznymi plynmi v pneuservise?

Zabraňujú oxidácii pneumatiky i disku kolesa, predlžujú životnosť pneumatiky, znižujú únik tlaku z pneumatiky. Ďalej výrazne znižujú zahrievanie pneumatiky, spotrebu paliva a prispievajú k stálosti tlaku pri zmenách teplôt okolia.

Odporúčate prezúvať na zimu rovnaký rozmer?

Všetko závisí od rozmeru, ktorý je uvedený vo veľkom technickom preukaze vozidla, a podľa toho sa odvíja aj cena pneumatiky. Na zimu sa všeobecne odporúča ísť do menších rozmerov.

Podľa čoho sa orientovať pri kúpe nových zimných pneumatík? 

Je vhodné si na zimu aj leto vyberať pneumatiky vzhľadom na to, aby plne podporovali asistenčné bezpečnostné systémy auta, aby boli spoľahlivé a vytvárali pre konkrétne obdobie tie najlepšie jazdné vlastnosti. 

Mnoho vodičov si hovorí, že jazdia iba po meste a na to stačia aj lacné čínske pneumatiky. Zdieľať

Pri výbere tých správnych pneumatík môžu pomôcť aj nezávislé testy v magazínoch alebo testy nemeckého automobilového klubu ADAC, ktorý sa pravidelne venuje testovaniu pneumatík. Nezávislé testy dokážu vodiča zorientovať v tom, čo potrebuje. Či už vyberá správny dezén do hôr, alebo na zimnú jazdu po meste. Dokážu mu ukázať, ktoré pneumatiky mali najlepšie brzdné vlastnosti v konkrétnych situáciách aj na snehu a ľade.

Cenový rozdiel medzi bežnými značkami a tými prémiovými je približne 25 eur na jedno koleso. Oplatí sa investovať do zimných pneumatík? 

Kupovať najlacnejšie pneumatiky je hazard s vlastným životom. Mnoho vodičov si hovorí, že jazdia iba po meste a na to stačia aj lacné čínske pneumatiky. Aj v meste je však potrebné často a niekedy dosť razantne brzdiť. Pretože čo ak niekto vybehne z vedľajšej cesty? Alebo pri škole skočí do cesty dieťa? Je teda rozdiel, či s dobrými gumami zastavíme na desiatich metroch alebo s nekvalitnými na dvadsiatich. 

Je potrebné si tiež uvedomiť, že v cestnej premávke nie je vodič, ktorý jazdí bezpečne, jediným účastníkom. Napokon je toho dôkazom aj každoročný nárast nehodovosti, ktorý prichádza s prvým snehom. Lacné pneumatiky nemajú vylepšené jazdné vlastnosti, nemusia mať takú presnosť, sklon lamiel ani dezén a nie sú vyvíjané s ohľadom na špecifické podmienky.

Pravdou je, že už aj v strednej cenovej hladine môže pneumatika fungovať veľmi dobre.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.