Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
30. október 2018

Kto sa teší, keď Robert Fico lieta na Kubu? Křetínský a partneri z J&T

Predseda Smeru sa neobjavil na verejnosti počas osláv stého výročia vzniku Československa, bol práve na Kube. Chodí tam často a najmä lobovať.
Kto sa teší, keď Robert Fico lieta na Kubu? Křetínský a partneri z J&T

Robert Fico (druhý zľava) a kubánsky prezident Raúl Castro počas prijatia slovenskej delegácie v Havane 8. októbra 2015. FOTO TASR – Úrad vlády SR

Keď sa predseda Smeru Robert Fico neobjavil na verejnosti počas osláv stého výročia vzniku Československa, zistilo sa, že bol práve na Kube. Až keď sa zistilo, že bol na Kube, priznal sa k tomu v statuse. Napísal, že sa zúčastnil na významnom kubánskom veľtrhu FIHAV, rokoval s prezidentom Kuby a členmi vlády. A dodal, že bol podporiť slovenské investície.

Robert Fico chodí na Kubu podporovať slovenské investície často. Len za posledný rok tam letel už tri razy. Tento rok to bolo ešte vo februári, keď tam s ním išli aj ďalší členovia vlády. Napríklad Peter Kažimír, ktorý tam rokoval o kontrakte pre slovenskú firmu SeS Tlmače. Tá vyrába najmä kotly pre tepelné elektrárne. A najmä o ňu tam ide.

SeS Tlmače a Robert Fico sa na Kube pri biznise stretávajú často. A úspešne. Napríklad pred tromi rokmi, tiež počas tamojšej návštevy premiéra, tam energetici z Tlmáč uzavreli s Kubáncami dohodu za sto miliónov eur.

No a tento rok ide firme o veľa. Práve totiž vrcholia rokovania o megazákazke na obnovu troch blokov tepelnej elektrárne.

Potrebujeme politický lobing

Martin Paštika, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva SeS Tlmače, hodnotí vládny lobing v prospech svojej firmy pragmaticky. Podľa neho Kuba patrí k tým trhom, kde je pre získanie projektov „často potrebná podpora na vládnej úrovni“.

Keď bol s premiérom vo Vietname, kde Fico tiež loboval za energetickú zákazku pre firmu, Martin Paštika to skomentoval takto: „Sú teritóriá, kde politická podpora je jedným z kľúčových faktorov úspechu.“

Tento rok je pre SeS Tlmače a ich biznis na Kube mimoriadne výnimočný. Presne pred rokom totiž podpísali memorandum o tom, že do konca roka 2018 podpíšu dohodu na modernizácii až troch blokov tepelnej elektrárne CTE Nuevitas. Memorandum podpísali minulý rok práve na kubánskom veľtrhu FIHAV. 

Tento rok ide firme o veľa. Práve totiž vrcholia rokovania o megazákazke na obnovu troch blokov tepelnej elektrárne. Zdieľať

V tomto majú rokovania o megakontrakte vrcholiť, keďže podpísaný má byť do konca roka. Návšteva Roberta Fica a jeho rokovania o „podpore slovenských investícií“ sa tak z pohľadu firmy dejú vo veľmi vhodnom čase.

Tlmače na Kube

Ešte v časoch socializmu patrili slovenskí energetici k popredným budovateľom kubánskej energetickej infraštruktúry, československé firmy sa podieľali na výstavbe elektrární na fosílne palivá. Tie si dnes vyžadujú generálne rekonštrukcie a opravy po haváriách. Vďaka tomu sa firme SeS Tlmače darí udržať sa v tomto biznise. Keďže v Európe sa tradičné tepelné elektrárne už nestavajú, pre firmu ide o kľúčové zákazky.

Aktuálne napríklad modernizuje  zariadenia v elektrárni Felton, ktorá prešla haváriou a bola dlhšie odstavená. Za tento kontrakt minulý rok pre SeS Tlmače lobovalo na Kube aj naše ministerstvo financií.

Inzercia

SeS Tlmače dodávajú pre kubánske tepelné elektrárne najmä kotly, v ktorých sa spaľuje kubánske crudo, teda odpad po rafinácii ropy. Nejde o nič voňavého. Podľa Dany Marekovej z organizácie Človek v ohrození, ktorá na Kube pôsobí, emisie zo spaľovania cruda v modernizovaných kubánskych tepelných elektrárňach prekračujú limity oxidu siričitého 40-násobne normy Európskej únie. Pevné prachové častice až šesťnásobne prekračujú limit povolený v EÚ.

Komu patria SeS Tlmače

Dnešnými 99-percentnými akcionármi výrobcu kotlov sú firmy EP Industries (90 percent) a cyperská schránka Segfield Investments (9 percent). Za EP Industries stoja Daniel Křetínský a Roman Korbačka z J&T. Křetínský dnes kontroluje slovenský Eustream, Stredoslovenskú energetiku, spoluvlastní Slovenské elektrárne a po dostavbe Mochoviec bude ich majoritným akcionárom. Pozadie Segfield Investments je komplikovanejšie, no je známe, že v nej má vplyv J&T, resp. jej bývalý partner Martin Fedor.

Křetínský, ktorý vzišiel práve zo skupiny J&T, spoločnosť SeS Tlmače dobré pozná. V spoločnosti pôsobil ešte ako zástupca J&T pred desiatimi rokmi.

Poistené štátnou bankou

Vládny lobing nie je jediná pomoc štátu, ktorú firma získava. Financovanie veľkých projektov, ktoré SeS na Kube realizuje, sa deje formou úverov z tunajších bánk, napríklad VÚB. 

No keďže Kuba je v investičných rebríčkoch hodnotená ako mimoriadne riziková, rizikovejšia ako Kambodža či Irán, a komerčné banky by preto do nej štandardne neinvestovali, tieto úvery sú kryté poistkou zo slovenskej Eximbanky. Štátnej banky, ktorá pomáha vybraným firmám presadzovať sa na zahraničných trhoch.

Firme SeS Tlmače sa darí opakovane financovať svoje projekty na Kube cez štátnu banku, hoci uhoľné elektrárne a teplárne sa podľa dohody exportných bánk majú podporovať len výnimočne. Zdieľať

SeS Tlmače môžu povedať, že ide o ich dvornú banku. Úvery a poistenie úverov už dostali viac ráz, v roku 2017 dokonca dostali od štátnej banky cenu najvýznamnejšieho klienta, keď poistenie úveru, ktoré im poskytla Eximbanka, presiahlo jej dovtedajšie rekordy.

Firme sa darí opakovane financovať svoje projekty na Kube cez štátnu banku, hoci uhoľné elektrárne a teplárne sa podľa dohody exportných bánk majú podporovať len výnimočne a až po vyhodnotení orgánov OECD a Európskej komisie. Aspoň podľa pravidiel OECD, ktorými je exportná banka povinná sa riadiť.

Hodnota kontraktu, ktorý má Eximbanka poskytnúť pre firmu v chystanej veľkej zákazke, zatiaľ nebola zverejnená, podľa informácií Postoja môže ísť o stovky miliónov eur. V minulosti už Eximbanka kontrakty v takejto výške v prospech exportérov uzavrela.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame