Travesty show

Asi ste aj vy zaregistrovali, že sa nám na Slovensku rozmnožili tzv. „travesty show.“ Čo to vlastne travesty show je?

Slovo travesty v angličtine znamená prehnanú alebo grotesknú imitáciu, napríklad paródiu na literárne dielo. V prípade týchto šou nejde o imitáciu literárneho diela, ale o grotesknú imitáciu žien. Povedané po lopate – muži v ženskom prezlečení predstierajú, že sú ženy.

No a keďže je to u nás ešte pomerne novinka, vybral som sa preskúmať túto kultúrnu gala šou osobne, už aj kvôli predsudkom, ktoré zo strany kresťanov na jej adresu zaznievajú. Hľadisko v DK Ružinov bolo zaplnené tak na 95%, mohlo tam teda byť zhruba do 400 divákov. Väčšinu publika tvorili ženy nad 25 r. Mužov tam bolo veľmi málo, snáď by som ich spočítal na prstoch svojich rúk. Buď sprevádzali manželky, alebo patrili k nejakej partii žien.

Najprv uvediem na pravú mieru, že nešlo o žiadnu erotickú šou, v ktorej sa odhaľujú telá (ani ich intímne partie), alebo o predvádzanie sexu na pódiu. Nie. Bola to skôr primitívna šou v ktorej muži v dámskych kostýmoch tancovali (a spievali z playbacku) na vybrané populárne piesne. Napríklad „Dlouhá noc“, alebo „Anjelik môj, kde lietaš.“ Dlhé róby (s rozparkami), vysoké opätky, prsné vypchávky a bizarné parochne boli prvou polovicou úspechu. Samozrejme vyholené podpazušia a lýtka :-). Druhou polovicou bolo – dá sa to nazvať až umenie - pohybovať sa a gestikulovať ako žena. Kývanie bokmi pri chôdzi, doťahovanie ladných pohybov rúk až po prsty, vábivý ženský úsmev a tvár prezrádzajúca rôzne ženské emócie boli prvkami, ktoré prelomili bariéru medzi ženským publikom a mužským hereckým obsadením.

Cez prestávku som sa opýtal niektorých diváčiek, čo ich na travesty šou priviedlo. Odpovede sa väčšinou zhodovali: „Beriem to ako galaprogram, ako napr. silvestrovskú šou.“ Zaujímavé bolo, že práve ženské správanie diváčky uvádzali ako pútavé, a ako to, kvôli čomu by sa mohli tým mužom ľahšie otvoriť. Myslím, že v nich videli seba, odraz svojho prežívania. To vytváralo dojem, že im tí muži budú lepšie rozumieť. Jedna mladá diváčka im dokonca zalichotila: „Tí muži vedia veľmi dobre tancovať, až tak, že im môžeme niektoré pohyby závidieť. Dokonca nielen ich pohyby, ale aj ich postavy.“

Sú títo muži „normálni muži?“ Podľa vyjadrenia jednej z organizátoriek sú to po telesnej stránke úplní muži, avšak psychicky sa vnímajú ako ženy. Osobne si myslím, že sa medzi nimi nájdu však aj úplne kompletní a zdraví muži, ktorí to berú len ako zamestnanie.

Čo sa mi ale vôbec nepáčilo, bolo, že slovné vstupy a uvádzanie čísel boli často pretkané perverznými rečami. „Ženy“ z pódia dokonca občas prišli medzi publikum. Komunikovali zvlášť s mužmi – mierne výsmešným spôsobom – ako so samcami, ktorí sú obeťou vlastných sexuálnych pudov. Niekedy to bolo až ponižujúce, a uvažoval som, že keby to vyskúšali na mne, mal by som čo robiť, aby som sa udržal v sedadle.

Áno, na niektorých číslach sa človek aj dobre pobavil. Ale podobné vydávanie sa za ženy dokážu predviesť aj naši maturanti na stužkových. Nevidím dôvod prečo kvôli tomu organizovať špeciálny „galaprogram“ s korenistým perverzným slovníkom. Môj verdikt teda znie – ak nepôjdete na travesty show, o nič neprídete. Naopak, ušetríte: ak ste žena – ušetríte sa klamu, ak tam chcete vziať aj muža – ušetríte ho ponižovania, ak ste kresťania – ušetríte sa perverzity, a ak máte radi hodnotné veci – ušetríte 350 Sk na umenie, ktoré bude stáť za to!

Jaroslav Chanas
Prevzaté z časopisu NAHLAS.

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Foto: www.sxc.hu

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo