Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. apríl 2014

Sledujte s nami svätorečenie Jána XXIII. a Jána Pavla II. minúta po minúte

Na Námestí sv. Petra vo Vatikáne začala slávnosť svätorečenia pápežov Jána XXIII. a Jána Pavla II. Sledujte s nami.  gpii-gxxiii2.jpg Priamy prenos bude od 10:00 hod. vysielať slovenská televízia LUX. Naživo cez kanál youtube.com vysiela aj vatikánska televízia Centr...

Sledujte s nami svätorečenie Jána XXIII. a Jána Pavla II. minúta po minúte

Na Námestí sv. Petra vo Vatikáne začala slávnosť svätorečenia pápežov Jána XXIII. a Jána Pavla II. Sledujte s nami. 

Priamy prenos bude od 10:00 hod. vysielať slovenská televízia LUX. Naživo cez kanál youtube.com vysiela aj vatikánska televízia Centro Televisivo Vaticano.

Záznam zo slávnosti kanonizácie:

15:20 Milí priatelia, ďakujeme, že ste spolu s nami sledovali slávnosť svätorečenia dvoch veľkých pápežov. Ján XXIII. a Ján Pavol II., orodujte za nás! 

15:00 Viac článkov o Jánovi Pavlovi II. nájdete aj v rubrike JP2 Špeciál, ktorú sme na Postoyi pripravili pred tromi rokmi pri príležitosti jeho blahorečenia.

14:50 Teológ a životopisec Jána Pavla II. George Weigel pre magazín First Things napísal, že odvážne rozhodnutie pápeža Františka svätorečiť Jána XXIII. bez doteraz požadovaného zázraku a spojiť to so svätorečením Jána Pavla II. môže pomôcť preorientovať katolícke myslenie o moderných dejinách. Františkovo rozhodnutie podľa Weigla znamená, že svätorečením slávime jednak osobnosti oboch pápežov, no aj pravý odkaz II. Vatikánskeho koncilu, ktorému boli obaja kľúčovými oporami a ktorým po Levovi XIII. pokračovali dejiny Cirkvi novým smerom - k evanjelizačnému katolicizmu. (Viac o tom hovorí Weigel tu.)

Weigel píše: "Pred tým, než bol (Ján Pavol II.) povolaný domov do Otcovho domu, nasmeroval Cirkev v ústrety strategickému cieľu Jána XXIII., ako ho určil 11. októbra 1962: k reforme katolicizmu pre tretie tisícročie evanjelizačného a apoštolského pôsobenia, k uzdraveniu sveta."

13:10 Portál Catholic News Service pripomenul, že aj Ján XXIII. bol človekom s veľkým zmyslom pre humor, a uverejnil výber 10 vtipov, ktoré zvykol rozprávať. Prekladáme do slovenčiny aspoň niektoré:

- "Často sa stáva, že sa v noci prebudím a začnem premýšľať o vážnych problémoch, ktoré kvária svet, a hovorím si, že sa o nich musím porozprávať s pápežom. Keď potom v nasledujúci deň vstanem, spomeniem si, že pápežom som ja."

- Na otázku novinára "Koľko ľudí pracuje vo Vatikáne?" údajne odpovedal: "Asi polovica z nich."

- Keď šiel raz večer navštíviť priateľa do blízkej Nemocnice Ducha Svätého, mníška vo dverách povedala: "Svätý Otče, som matka predstavená Ducha Svätého." On odpovedal: "To máte šťastie! Je to skvelé zamestnanie! Ja som iba 'sluha služobníkov Božích'."

- Krátko po tom, ako bol zvolený za pápeža, sa prechádzal po uliciach Ríma. Minula ho jedna žena a svojej prateľke povedala: "Bože môj, ten je ale tučný." Začul to, otočil sa a odpovedal jej: "Madam, verím, že chápete, že pápežské konkláve nie je práve súťažou krásy."

- Vatikánsky úradník povedal raz pápežovi, že bude "absolútne nemožné" otvoriť II. Vatikánsky koncil v roku 1963. Odpovedal mu: "Fajn, otvoríme ho v roku 1962." A urobil to.

12:40 Na internetovej stránke www.kbs.sk môžete nájsť dokumenty oboch svätorečených pápežov v slovenskom preklade: encykliky od Jána XXIII. aj príhovory, posolstvá, listy, konštitúcie a exhortácie, buly a encykliky od Jána Pavla II.

12:30 Rastislav Hamráček: Po svätej omši sa pápež pozdravil s viacerými štátnikmi vrátane slovenského prezidenta Gašparoviča:

12:20 Pozrite si niekoľko videí o Jánovi Pavlovi II.:

12:00 Historický deň v dejinách Cirkvi! :-) Pápeži František a Benedikt XVI. na svätorečení Jána Pavla II. a Jána XXIII:

11:50 Na portáli Svet kresťanstva si môžte prečítať Príbeh ženy uzdravenej na príhovor pápeža Jána Pavla II. Matke štyroch detí Floribeth Mora Dìaz z Kostariky bola v roku 2011 diagnostikovaná mozgová aneurizma. Počas blahorečenia Jána Pavla II. mala pri posteli novinový výtlačok, na ktorom bola jeho fotografia, ako žehná svet v deň svojho zvolenia. Začala sa k nemu modliť: "Povedala som mu s najhlbšou vierou nasledujúce slová: ,Pros u Boha, pretože nechcem zomrieť. Pomôž mi uzdraviť sa.' Zostala som hore počas celej omše a keď skončila, zaspala som." Keď sa ráno prebudila a pozerala na pápežov obraz, zrazu začula jeho hlas vo svojom srdci: "Neboj sa a vstaň!" Odišla do kuchyne k prekvapenému manželovi a povedala mu, že pocítila ohromný pokoj v srdci a cíti sa zdravotne dobre. Viaceré vyšetrenia následne potvrdili, že mozgová aneurizma úplne zmizla.

11:30 V roku 2005 krátko po úmrtí Jána Pavla II. vysielala STV diskusnú reláciu Pod lampou venovanú tomuto pápežovi. Pozrite si jej záznam:

11:11 Šéfredaktor amerického portálu The Catholic Thing Robert Royal napísal, že bez Jána XXIII. a Jána Pavla II. by celý svet aj Cirkev boli úplne iné. Pripomína význam oboch, no tiež upozorňuje, že kým obaja mali veľký vplyv na II. Vatikánsky koncil, jeho odkaz sa časom posúval smerom k zmene katolíckeho učenia - čo ani jeden z nich nezamýšľali. Obaja podávali učenie novým spôsobom viac prijateľným pre novú dobu, ale samotné učenie nemenili. Ján XXIII. bol mužom ľudu, ktorý pochopil, že "Cirkev potrebuje byť väčšmi „pastoračná“ a evanjelizujúca – bez najmenšieho sklonu meniť za týmto účelom katolícke učenie." A Ján Pavol II. bol slovami poľského básnika Czeslawa Milosza "jediný svetový líder vo svojej dobe, ktorý by mohol byť jedným zo Shakespearových kráľov – jeho pevná ruka v Ríme počas poslednej štvrtiny dvadsiateho storočia stabilizovala celú Cirkev."

11:10 Imrich Gazda: "Ján Pavol II. a Ján XXIII. mali odvahu pozerať sa na Ježišove rany, dotýkať sa jeho prebodnutých rúk a jeho prebodnutého boku," povedal František vo svojej homílii. "Ján Pavol II. bol patrónom rodiny."

10:50 Svätá omša na Námestí svätého Petra pokračuje evanjeliom prečítaným v gréckom jazyku. Po nej nasleduje kázeň pápeža Františka.

10:30: Na blogu na Postoy.sk si Ján Figeľ pripomenul pápeža Jána Pavla II. zverejnením svojej prednášky Ján Pavol Veľký, ktorá pred 8 rokmi odznela na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Okrem iného píše: "Pozemský život Karola Wojtylu sa uzavrel, ale jeho dielo pokračuje. Vytvorením osobitného vzťahu k mládeži a stretnutiami, ktoré žijú a pokračujú, zapálil oheň, ktorý sa rozhorel. Generácie mladých, ktoré inšpiroval, budú navôkol ešte dlho šíriť nádej, vieru a lásku, ktorým sa naučili od milovaného Sv. Otca."

10:20 Pápež František vyriekol formulu: "Vyhlasujeme a definujeme blahoslavených Jána XXIII. a Jána Pavla II. za svätých." Máme nových svätcov, Deo gratias!

10:15 Jeden z pohľadov na zaplnené Námestie svätého Petra:

10:10 Imrich Gazda: Po dvojitej žiadosti prefekta Kongregácie pre kauzy svätých Angela Amata o zapísanie pápežov medzi svätých zaznel hymnus Veni Creator Spiritus. Nasleduje tretia prosba kardinála Amata.

10:05 Rastislav Hamráček z Vatikánu: Na námestie sa dostali aj Slováci zo Zvolena, Oravy...

10:00 Imrich Gazda z Vatikánu: Na svätorečení je prítomných 93 oficiálnych delegácií, medzi nimi 24 hláv štátov. Napríklad belgický kráľ, francúzsky či írsky premiér. Prítomný mal byť aj ukrajinský premiér Jaceňuk, ktorý sa v sobotu stretol s pápežom Františkom, ale pre napätú situáciu sa musel urýchlene vrátiť na Ukrajinu. V najsilnejšej zostave prišli, samozrejme, Poliaci: okrem súčasného prezidenta a predsedníčky parlamentu pricestovali aj bývalí prezidenti Lech Walesa a Aleksander Kwaśniewski.

Začala sa svätá omša.

9:55 Slávnosť svätorečenia môžete sledovať aj na facebookovej udalosti portálu Svät kresťanstva alebo na twitterovom konte 2popesaints

9:50 Imrich Gazda z Vatikánu: Posledným svätorečeným pápežom bol Pius X. Pius XII. vyhlásil Pia X. (1903 - 1914) za svätého 29.5.2014. Kanonizácia ďalších pápežov sa tak koná po 60 rokoch.

9:40 Dlhoročný spolupracovník Jána Pavla II. a emeritný pápež Benedikt XVI. potvrdil, že sa zúčastní svätej omše počas slávnosti svätorečenia oboch pápežov. Správu oznámil vatikánsky hovorca Federico Lombardi. Svätorečenie tak bude ešte o niečo viac historickým okamihom, keďže sa na jednom mieste stretnú štyria pápeži.

Benedikt XVI. prichádza na svätú omšu (zachytené televíziou CTV):

9:30 Vatikanista a náš spolupracovník Imrich Gazda je aktuálne v Ríme. V jeho uliciach nakrútil v sobotu večer toto video s komentárom: "Takto to vyzerá, keď sa na svätorečení dvoch pápežov stretnú juhoamerickí seminaristi :-)"

9:15 Jezuita páter Milan Hudaček pripomína, že Ján XXIII. s stal pápežom v čase, keď silneli hlasy po obnove viery v Cirkvi. Mnohí boli pre svoj modernejší pohľad odsunutí, no po nástupe Jána XXIII. a hlavne po jeho zvolaní II. Vatikánskeho koncilu sa to zmenilo. "V deň otvorenia koncilu mal Ján XXIII. prejav, z ktorého ovocie pre prax viery čerpáme po dnes. Pápež vyzval koncilových otcov a poradcov, 'aby pri zachovaní vlastných metód a požiadaviek bohoslovných vied hľadali stále vhodnejší spôsob, ako podávať kresťanské učenie svojim súčasníkom. Lebo iná vec je sám poklad viery, čiže vieroučné pravdy, a iná vec je zase spôsob, akým sa podávajú, prirodzene bez zmeny zmyslu a obsahu'." Páter Hudaček pripomína aj pápežove dedičstvo na Slovensku, ktoré sa tu počas komunizmu predsa len šírilo. Na záver dodáva, že skutočným bohatstvom katolíckej viery je pluralizmus jej prejavov a spôsobov života.

9:00 K osobnostiam oboch pápežov sme na Postoy.sk priniesli niekoľko textov. František Mikloško o Jánovi Pavlovi II. píše o jeho troch životných vrcholoch: zápase s komunizmom a víťazstve nad ním, o prechode medzi druhým a tretím tisícročím a o jeho postoji na sklonku života "z kríža sa nezostupuje". Pripomína tiež, že kým o svätcoch máme často nie úplne jasnú predstavu, keďže žili v dávnejšej minulosti, u Jána Pavla II. je to inak. "Ján Pavol II. bol človek, ktorého sme sa dotýkali. On bol náš súčasník, ktorého sme pozorne sledovali celý jeho pontifikát. Nespočetné množstvo z nás bolo v jeho tesnej blízkosti. On mal nás Slovákov osobitne rád a často sa nám adresne prihováral. Miesta, ktoré navštívil na Slovensku, nás už budú celými našimi dejinami doprevádzať. Ján Pavol II. nám otvára reálny pohľad na svätosť, za ktorou možno kráčať aj na začiatku 21. storočia. A to je ten najkrajší odkaz, ktorý nám Ján Pavol II. a nedeľa Božieho milosrdenstva v roku 2014 zanecháva!" 

-lo-

Odporúčame

Súťaž so saleziánskymi hrami PGSI 2014 v Bratislave

Súťaž so saleziánskymi hrami PGSI 2014 v Bratislave

Bojujeme o dušu, na ihrisku aj v živote! To je motto XXV. Medzinárodných saleziánskych športových hier PGSI 2014, ktoré sa budú konať 30.4. – 5.5.2014 v Bratislave za účasti približne 1 100 mladých z dvanástich krajín. Pri tejto príležitosti vám spolu s organizátormi hier prinášame súťaž o pekné ce...

Pomôžte pôstom rodinám a ženám v núdzi

Pomôžte pôstom rodinám a ženám v núdzi

Zrieknite sa bohatého obedu či večere a nahraďte ho jednoduchou polievkou alebo si vyskúšajte celodenný pôst. Peniaze, ktoré takto ušetríte, môžete darovať ľuďom v núdzi. podelme_sa_2013_015_2.jpg Takto sa dá v skratke opísať výnimočný projekt Podeľme sa!, ktorý poč...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.