Prenasledovanie Cirkvi v roku 2013

Ako predsedovi americkej pobočky organizácie Pomoc Cirkvi v núdzi, katolíckej charitatívnej organizácie, ktorá pomáha prenasledovaným a inak trpiacim kresťanom, sa mi dostane na stôl množstvo údajov o protikresťanských akciách. Predkladám správu o súčasnom stave niektorých najťažších prípadov útlaku vo svete, ktorým sa dostalo len málo pozornosti.

Zničený kostol Panny Márie v sýrskom meste Homs.

Bosna a Hercegovina

Z niektorých častí krajiny vyháňa katolíkov rastúci islamský radikalizmus, zvlášť rozmach saudskoarabského wahhábovského hnutia.

V decembri 2013 vyzval predseda katolíckej biskupskej konferencie Franjo Komarica z Banje Luky západné vlády, aby vyvinuli tlak na politických vodcov jeho krajiny v záujme zabezpečenia rovnakých práv pre katolíkov. Chorvátski katolíci nemajú rovnaký status ako ostatné etnické skupiny, moslimskí či pravoslávni Bosňania a Bosniaci.

Katolícki utečenci, ktorí sa vracajú do vlasti, nemajú „záruku, že po návrate budú môcť zostať, nemajú domy, prácu, elektrinu, cesty, lekársku starostlivosť ani školy,” povedal biskup a dodal „chorvátske meno je pri hľadaní práce často nevýhodou.“

Podľa predstaviteľov Cirkvi dnes žije v Bosne a Hercegovine len asi polovica z 835 000 katolíkov, ktorí tam žili pred občianskou vojnou.

Sýria

Kresťania sú naďalej ohrozovaní, vyháňaní z domovov a vraždení pre svoju vieru. Napríklad v meste Homs utieklo vyše 100 000 kresťanov a približne 3 000 bolo zabitých.

V prvom týždni decembra 2013 uniesli islamistickí bojovníci 12 pravoslávnych mníšok z kláštora sv. Tekly v Malúle, severne od Damasku, potom, čo bolo toto kresťanské mesto obsadené.

Sýrsky pravoslávny metropolita daného regiónu požadoval ich prepustenie: „dostali sme sa do bodu, že sa unášajú dokonca aj mníšky. Komu len ublížili? Toto je zločin. Únoscovia chcú ukázať, že nepoznajú zľutovanie.“ Následne vyzval medzinárodné organizácie, aby sa pričinili o ukončenie vojny v Sýrii, a dodal: „Sýrsky ľud už neverí, že tu ide o revolúciu či reformu, ktorá má založiť nový štát na jasných základoch.“ (Našťastie boli mníšky 9. marca nakoniec prepustené.)

Správy z januára 2014 hovoria, že približne 600 000 sýrskych kresťanov, čo je tretina z ich celkového počtu, buď žije v Sýrii mimo domova alebo žijú ako utečenci v susedných štátoch.

Nigéria

V roku 2013 naďalej rástli útoky na kresťanov a na ich posvätné miesta. Od roku 2007 napadli islamskí extrémisti, ktorí sa snažia zaviesť islamské právo šaría po celej krajine, viac ako 700 kostolov.

Biskup Hyacinth Egbebo, administrátor apoštolského vikariátu v Bomadi, ktorý sa nachádza na juhu Nigérie v delte Nigeru – v regióne bohatom na ropu ale ekonomicky zaostalom – vyhlásil, že kresťania „čelia rastúcej hrozbe zo strany radikálneho islamu vo forme extrémne násilnej protikresťanskej sekty Boko haram, ktorú Spojené štáty vyhlásili za teroristickú organizáciu.“

Zo 160 miliónov obyvateľov Nigérie je približne polovica kresťanov; z nich 30 miliónov katolíkov. V roku 2012 zomrelo za svoju vieru vyše 1000 kresťanov a v roku 2013 bol Boko Haram zodpovedný za smrť minimálne 700 kresťanov.

V januári 2014 biskup v rámci rozhovoru pre Pomoc Cirkvi v núdzi varoval západných vodcov: „Neseďte a nepozerajte sa, ako sa Nigéria rozpadá! Pričiňte sa o porážku Boko Haram! Ak islam obsadí Nigériu, ľahko mu môže padnúť za korisť aj zvyšok Afriky. To by znamenalo nepredstaviteľnú humanitárnu katastrofu.“

India

Vláda sa naďalej spolupodieľa na násilí, ktoré v mnohých štátoch páchajú príslušníci hnutia Hindutva, ako je znetvorovanie tváre, ničenie kostolov a znesväcovanie hrobov.

11. decembra 2013 boli obeťou policajného násilia demonštranti pochodujúci v hlavnom meste Indie, Dílí, ktorí požadovali rovnaké práva pre kresťanov a moslimov z nízkej kasty. Policajti bili kňazov a rehoľné sestry a na demonštrantov striekali blato z vodných diel. Medzi vyše 400 políciou zadržanými demonštrantmi bol aj katolícky arcibiskup v Dílí, Anil Couto.

Arcibiskup v nedávnom rozhovore vyhlásil, že odopieranie ústavných práv „vyplýva z ideológie Hindutva, podľa ktorej musí byť India prísne hinduistická a nakoniec sa má stať hinduistickým teokratickým štátom. Jej príslušníci šíria názor, že islam a kresťanstvo prišli do krajiny zvonka; že tieto náboženstvá sa nezrodili tu... Zvlášť sú diskriminovaní kresťania, lebo je tu obava, že ak dostanú svoje práva kresťanskí dalitovia [nedotknuteľní], mnohí hinduistickí dalitovia by mohli prestúpiť na kresťanstvo.“

Biskup Camillo Ballin, apoštolský vikár v Severnej Arábii.

Prvá katedrála v Severnej Arábii

Aby som túto ťaživú správu zakončil pozitívne, s radosťou oznamujem, že 11. februára 2013, na sviatok Panny Márie Lurdskej, dostal biskup Camillo Ballin, apoštolský vikár v Severnej Arábii (Bahrajn, Kuvajt, Katar, Saudská Arábia) písomné stanovisko od Bahrajnského kráľa Hamada ibn Isa Al-Chalífa, ktorým daruje zem, na ktorej sa môže postaviť katedrála.

Minulý týždeň sme spolu s kolegom zo správnej rady Pomoci Cirkvi v núdzi USA, Bradom Minerom a s (emeritným newyorským biskupom) kardinálom Edwardom Eganom sedeli s biskupom Ballinom na večeri v New Yorku. Povedal nám, že v jeho vikariáte, ktorý zaberá 2,3 milióna km2, žije a pracuje 2,5 milióna katolíkov. Veriaci sú poväčšine ťažko pracujúci imigranti (80 percent z Filipín), ktorí sem prišli za prácou.

Nová katedrála – ktorá má byť zasvätená Panne Márii, patrónke Arábie, a má pojať 2 600 ľudí – bude miestom bohoslužieb nielen pre veriacich v Bahrajne, ale aj pre 10 farností a viac než 100 podzemných katolíckych komunít. Pomoc Cirkvi v núdzi sponzorovala biskupovi Ballinovi cestu do Ameriky, aby predstavil svoje plány postaviť prvú katolícku katedrálu v Severnej Arábii. Ak chcete podporiť túto iniciatívu alebo iné úsilie na pomoc trpiacim kresťanom v mnohých častiach sveta, navštívte prosím webovú stránku Pomoci Cirkvi v núdzi. Naši bratia v Kristovi potrebujú vašu pomoc.

George J. Marlin
Autor je predseda správnej rady organizácie Aid to the Church in Need USA (Pomoc Cirkvi v núdzi) je redaktorom knihy The Quotable Fulton Sheen (Pamätné výroky Fultona Sheena) a autorom knihy The American Catholic Voter (Katolícky volič v Amerike). Najnovšie napísal Narcissist Nation: Reflections of a Blue-State Conservative (Narcistický národ: Úvahy konzervatívca z ľavicového štátu).

Pôvodný text: The Persecuted Church 2013, medzititulky redakcia, ilustračné foto: thecatholicthing.org, flickr.com (licencia CC).

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo