Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
06. august 2018

Je to Kiska, kto posúva veci dopredu

Kaliňák je buď spolupáchateľ, alebo ho Vietnamci oklamali a je nekompetentný, hovorí v rozhovore bývalý minister vnútra Vladimír Palko.
Je to Kiska, kto posúva veci dopredu

Foto: Andrej Lojan

Na svojom facebooku ste kritizovali postup policajného prezidenta Lučanského za nekonanie, vymenujte chyby, akých sa dopustila slovenská polícia.

Policajný prezident tvrdil po stretnutí u prezidenta Kisku pred niekoľkými dňami, že polícia nemá čo vyšetrovať, lebo vyšetrovanie vedie nemecká strana a slovenská strana iba napomáha získať Nemcom potrebné informácie. Ale Nemci nebudú vyšetrovať niektoré aspekty prípadu, ktoré sa týkajú správania slovenských orgánov, jednoducho z toho dôvodu, že nebudú mať niektoré operatívne informácie, ktoré by vyšetrovaním overili. Prípad únosu Vietnamca má osobitný slovenský aspekt, ktorý sa týka správania našich štátnych orgánov, a o tom som hovoril, že by sa mal na Slovensku vyšetrovať.

Dnes už bola zverejnená informácia, že, citujem „Po vzájomnej dohode s Generálnou prokuratúrou SR Sekcia kontroly a inšpekčnej služby MV SR začne vo veci vykonávať úkony trestného konania. Úkony budú vykonávané pod aktívnym dozorom prokurátorov Krajskej prokuratúry v Bratislave, ktorí sa ich osobne zúčastnia z dôvodu zabezpečenia maximálnej objektivity a zákonnosti“. Takže predsa sa vyšetrovať bude.  

O čom svedčia tieto chyby, čo hovoria o stave polície a ministerstva vnútra?

Neviem či slovo chyby je správne. Sme svedkami ustrnutia predstaviteľov štátnych inštitúcií v čase, kedy je zrejmé, že slovenský vládny špeciál bol použitý, samozrejme, so súhlasom ministerstva vnútra, na jednu fázu únosu vietnamského občana, pričom tá prvá sa uskutočnila v Nemecku, čím bol v Nemecku spáchaný ťažký zločin. Iste, netvrdím, že ministerstvo konalo pri úplnej informácii o tom, čo vietnamská strana robí. Ani to neviem vylúčiť. Obrovský škandál je to však za každých okolností.

Po zverejnených výpovediach niektorých nemenovaných policajtov v Denníku N mi bolo zrejmé, že informácie poukazujúce na únos sa museli v polícii šíriť od samotného dňa odletu špeciálu 26. júla 2017. Nikto však nič neurobil a všetci alibisticky čakajú, že vybuchne medzinárodný škandál.   

Polícia pôsobí nefunkčne a demoralizovane už dlhší čas, čo znamenajú tieto kauzy pre funkčnosť polície, resp. aká hlboká bude musieť byť obnova zboru v budúcnosti?

Je to zložitejšie. Jednak sa to nedá povedať o všetkých zložkách polície, jednak tí istí policajti za niektorých okolností vedia postupovať efektívne a za iných sa tvária, že nič nevidia. Politická moc vyžaruje svoje očakávania do polície a niektorí policajní funkcionári majú ten dar vycítiť, čo sa od nich zhora očakáva a čo nie. A náprava? Policajti nie sú iní ako zvyšok slovenskej spoločnosti. Ale to neznamená, že na nižších miestach nie sú mladí, ale už skúsení policajti, ktorí majú tejto situácie plné zuby. Ale treba sa baviť o náprave verejných vecí celkove. Marcové udalosti veľa zmenili, ale nie dostatočne. Nemyslím to ako výčitku, viac sily zrejme nebolo.    

Ako hodnotíte mediálne vystupovanie bývalého ministra Kaliňáka a súčasnej ministerky Sakovej?

Nemeckí vyšetrovatelia zverejnili, že o tom, že na únos bol použitý slovenský špeciál, nemajú žiadne pochybnosti. Čo tým hovoria o Kaliňákovi? Že je buď spolupáchateľ, alebo ho Vietnamci oklamali, a teda je nekompetentný. Tú druhú možnosť pripustil aj sám Kaliňák. To je jeho súčasné politické postavenie. Politicky skončil a mediálne chaoticky strieda čiastkové priznanie s popieraním všetkého.

Ministerka Saková nie je osoba na správnom mieste. Nemá politickú váhu, najprv označí správy v médiách za sci-fi, o pár hodín pozbaví výkonu služby šéfa Úradu na ochranu ústavných činiteľov. Skritizoval ju aj generálny prokurátor. 

Okrem policajnej roviny je vážna aj politická rovina. Ako mení táto kauza mocenský vzťah Pellegrini-Fico? V brífingu po stretnutí s prezidentom dnes premiér hovoril o „pravdepodobnom únose“, ale tiež nádeji, že vyšetrovanie potvrdí Kaliňákovu verziu. Pôsobia na vás doterajšie Pellegriniho kroky a vyhlásenia (spolupráca s Nemcami, verejné výzvy adresované ministerke Sakovej a polícii atď.) ako prejav jeho opatrnej emancipácie od Fica, alebo sú naopak prejavom mocenskej lojality voči Ficovi a Kaliňákovi?

Inzercia

Robert Fico dnes útočí vyslovene politicky, hovorí o podobnom scenári, aký mal byť po zavraždení novinára Kuciaka a jeho snúbenice. O únose ako takom nehovorí, mobilizuje svoju voličskú základňu. Pellegrini dnes vystupuje, naopak, vysoko konštruktívne, neprejavuje ani náznak spochybňovania postupu Nemcov, ako to politici Smeru robili donedávna. Sľubuje nekompromisné vyšetrovanie. Oproti prezidentovi Kiskovi, s ktorým sa stretol, pôsobil submisívne. Teda Fico musí robiť tie politicky nevďačné veci, a Pellegrini tie kroky, ktoré ho môžu politicky zachrániť. Nie je medzi nimi otvorený spor, ale vystupujú úplne protikladne.

Inak, už v čase marcových udalostí najnevďačnejšiu politickú prácu v Smere musel robiť Fico a jeho podpredsedovia vytupovali mäkšie. Myslím, že diferenciácia postojov v Smere je nevyhnutná. Pellegrini sa bude musieť rozhodnúť, či pôjde s Ficom do konfliktu.

Opozícia hovorí o potrebe predbežnej väzby Roberta Kaliňáka a predčasných voľbách, prezident o medzinárodnej blamáži a potrebe vyšetrovania, necítiť však žiadny väčší tlak, nekonala sa žiadna demonštrácia, žiadny nátlak. Čo to vypovedá o stave opozície?

Výrok o vzatí Kaliňáka do väzby bol trochu predčasný, s prezidentovým výrokom o medzinárodnej blamáži musí každý súdny človek súhlasiť. Opozícia je v súčasnosti naozaj trochu slabá a nie je to iba horúčavami. Nesie si so sebou problém onej pochybnosti vo verejnosti, či je alternatívou. Ale v niektorom okamihu sa to môže zmeniť. Opäť príde oprávnený tlak na pád vlády.

Potenciálne najsilnejším aktérom je opäť prezident Kiska, čo môže z tejto kauzy vyťažiť on?

Je to on, ktorý posúva veci v kauze dopredu. Generálny prokurátor síce karhal i jeho, ale ani generálna prokuratúra sa za ten rok nevyznamenala. Andrej Kiska získava i teraz nejaké politické body. Na druhej strane ich dokáže aj strácať, keď svojim priaznivcom nevie vyslať jasný signál, že na jar po odchode z funkcie založí politickú stranu.

Čo vypovedá o našom štáte to, že vo veci nijako nekonal rezort zahraničia, žiadna protestná nóta voči Vietnamu, žiadne mimoriadne opatrenia a pod.?

Nuž, keď sa s niekým tak spriatelíte - zatiaľ z neznámych dôvodov - ako Fico a Kaliňák s Vietnamcami, potom im ťažko môžete hroziť prstom. Mimochodom, nie je v čele rezortu zahraničných vecí nádejný kandidát Smeru na funkciu prezidenta? Ani on nekoná.

Inak, je tu tristná otázka, čo si o nás ten komunistický Vietnam vlastne myslí? Za čo mal Ficovu vládu, keď nás tak bezohľadne postavil proti partnerovi v NATO a EÚ? Nemal ju za nič. A nečinnosť rezortu zahraničia a vlády tomu zodpovedá.

Spomínam si na škandál z roku 2009, keď Slovensko navštívil čínsky prezident Chu Ťin-tchao. Slovenských demonštrantov pred prezidentským palácom vtedy fyzicky napadali prítomní Číňania, inak aj vtedy to bol Kaliňákov trapas. Zdá sa, že silné ázijské komunistické štáty sa vedia vo vzdialenej Európe správať agresívne a sebavedome.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.