Prečo sa Poľsko postavilo k migračnej vlne tak odlišne od západnej Európy

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Prečo sa Poľsko postavilo k migračnej vlne tak odlišne od západnej Európy

Poľský premiér Mateusz Morawiecki na tlačovej konferencii 27. júna 2018. Foto: TASR/AP

Keď sa v decembri minulého roku stal Mateusz Morawiecki poľským premiérom, vyhlásil, že on a jeho vláda sa budú usilovať „transformovať Európsku úniu, pokresťančiť ju“.

Vízia takéhoto osudu Poľska ma zaujala, podobne ako takmer úplný zákaz vstupu moslimských migrantov (opäť Morawiecki: „Do Poľska neprijmeme migrantov z Blízkeho východu a severnej Afriky.“). Vybral som sa preto do Varšavy a strávil som v nej týždeň, aby som porozumel, prečo sa táto krajina tak líši od západnej Európy a k čomu to vedie.

Našiel som v nej búrlivú diskusiu o civilizacionistickej strane Právo a Spravodlivosť (PiS), ktorá sa obyčajne nesprávne označuje ako krajne pravicová. Poliaci sa sporia na otázke, či PiS protimoslimské nálady podnecuje alebo na nich reaguje.

Kritici PiS to vykresľujú ako vozenie sa na vymyslenej vlne strachu. Na rozdiel od obliehania Viedne v roku 1683 poukazujú na historicky dobré vzťahy Poliakov s moslimami, kam zarátavajú sedem storočí príkladných väzieb s malou turkicky hovoriacou moslimskou menšinou žijúcou v Poľsku – s tatárskymi Lipkami. Podobne spomínajú romantické teórie poľskej šľachty o jej iránskom („sarmatskom“) pôvode, to, že Osmanská ríša odmietla uznať delenie Poľska, a aj to, že samotná PiS pred desiatimi rokmi v Poľsku srdečne vítala čečenských migrantov.

PiS a spriaznené médiá podľa tejto interpretácie vyvolali prízrak násilia a ďalších napätí týkajúcich sa moslimov v západnej Európe a vystrašili dostatočný počet Poliakov na to, aby mohla vzniknúť prvá vláda jednej strany v postkomunistickej ére. Kritici tvrdia, že demagógia strany PiS znehodnocuje a ohrozuje poľskú demokraciu a súčasne podkopáva Európsku úniu.

Prívrženci PiS tomu odporujú. Pravidelný prísun správ zo západnej Európy o džihádistickom násilí, taharrush (skupinových sexuálnych útokoch), gangoch, o zabíjaní zo cti, zmrzačovaní ženských pohlavných orgánov, kriminálnej činnosti, podvodoch so sociálnym systémom a kultúrnej agresii v ich ponímaní vyvolali požiadavku zdola, aby si strana osvojila antiimigračnú a antiislamizačnú pozíciu. Merkelovej tsunami z rokov 2015 a 2016 s viac ako miliónom moslimov putujúcimi Európou Poliakov vystrašila. A následne približne 75 percent z nich moslimskú migráciu odmieta. Tvrdia preto, že aj ak by sa k moci dostal hlavný rival strany PiS, protimoslimský zákaz by zostal platiť.

Poľskej vládnej strane sa dá vyčítať mnohé, ale pri migrácii len reprezentuje občanov, ktorí majú obavy o svoju krajinu. Poľsko sa vďaka tomu vyhne črtajúcej sa kríze v západnej Európe. Zdieľať

Spomedzi týchto dvoch interpretácií je podľa môjho názoru omnoho presvedčivejšia tá druhá. PiS za obavy z imigrácie a islamizácie nezodpovedá viac než iné európske civilizacionistické strany ako rakúska Strana slobodných či talianska Liga. Títo všetci len reagujú na rastúce znepokojenie prichádzajúce najmä zdola spoločensko-ekonomického spektra. Reprezentujú Európanov, ktorí sa obávajú o svoju civilizáciu.

PiS je možné v mnohom kritizovať. Vyčleňuje veľa peňazí na výdavky sociálneho systému, ktoré si vláda nemôže dovoliť, a od antikapitalistického ekonomického teoretika Thomasa Pikettyho si osvojila myšlienku „závislých trhových ekonomík“. Vzhľadom na komunistickú minulosť Poľska prekvapuje, že PiS chce posilniť moc štátu, napr. prevzatím kontroly nad súdnictvom. Nie sú jej vzdialené konšpiračné teórie, hlavne tá o leteckej katastrofe v Smolensku z apríla 2010. Podporila hlúpy zákon, ktorý by uvrhol do väzenia niekoho, kto by hovoril o „poľských táboroch smrti“, potom to ešte zhoršila slovami o „židovských páchateľoch“ holokaustu. (V uplynulých týždňoch však pod medzinárodným tlakom hrozbu väzenia zrušila.)

Berúc na vedomie tieto problémy si myslím, že túto stranu treba vzdelávať a sledovať, a nie démonizovať, aby sa tak mohla poučiť zo svojich chýb a zároveň chrániť svoju krajinu pred potenciálnym existenciálnym ohrozením zo strany vnútorne zakorenenej islamskej túžby po moci.

Prečo Poliaci reagovali na moslimskú migráciu tak odlišne od Západoeurópanov? Jednak pre homogénnosť krajiny a jej prekérnu históriu (svojho času na viac ako storočie zmizla z mapy). Za rozhodujúce však považujem to, že Poliaci vstúpili na scénu neskôr, u svojich západných susedov našli obrovské chyby a rozhodli sa, že ich nebudú opakovať.

Aké sú dlhodobé dôsledky odmietnutia moslimských migrantov? Poľsko sa vyhne črtajúcej sa kríze v západnej Európe. Keď sa tieto krajiny, počnúc Talianskom, pokúsia kontrolovať svoje hranice a vyhosťovať nelegálnych migrantov, bude nasledovať napätie, vzbury a násilie. Na rozdiel od toho sa Poľsko a jeho susedia z bývalého sovietskeho bloku tejto kríze vyhnú a môžu prichýliť vysťahovalcov zo západnej Európy.

Hoci títo vysťahovalci mieria hlavne do Austrálie, Kanady a Spojených štátov, Poľsko by sa čoskoro vzhľadom na blízkosť, bezpečnosť a nízke životné náklady mohlo stať atraktívnou destináciou, predovšetkým pre dôchodcov a pre Židov. Tí sú v západnej Európe často terčami útokov, no v Poľsku je ich situácia stále bezpečnejšia.

Takže zatiaľ čo sa Európska únia v žiadnom dohľadnom čase nepokresťančí, ani Poľsko sa neislamizuje.

Daniel Pipes
Autor je blízkovýchodným analytikom a prezidentom inštitútu Middle East Forum.

Pôvodný text: Poland's Muslim ban. Uverejnené so súhlasom autora, preložil L. Obšitník.


Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo