Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tac Politika
26. jún 2018

Saudsko-emirátska aliancia je na dnešnom Blízkom východe najnebezpečnejšou silou

Najnovšie bombardujú prístav, ktorým do vyhladovaného Jemenu prúdi 80 percent potravinovej pomoci.
Saudsko-emirátska aliancia je na dnešnom Blízkom východe najnebezpečnejšou silou

Americký prezident Donald Trump si podáva ruku s korunným princom SAE Mohammedom bin Zayed Al Nahyanom, snímka z 15. mája 2017. Foto: TASR/AP

Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty (SAE) v posledných troch rokoch vedú vraždenú kampaň, ktorou chcú v zúfalo chudobnom Jemene znovu zaviesť poddajný režim. Kampaň sa zakladá na lži, ktorej cieľom je získať americkú podporu: že dve autoritatívne monarchie odpovedajú na agresiu Iránu. SAE dnes pripravujú vojenskú ofenzívu, ktorá by mohla viesť k rozdeleniu Jemenu a k jeho masovému vyhladovaniu.

Saudsko-emirátska aliancia je na dnešnom Blízkom východe najnebezpečnejšou silou. Tieto dve diktatúry niekedy samostatne, ale väčšinou vo dvojici na celom svete podporujú neznášanlivý wahhábizmus, zastali sa brutálnych tyranií v Egypte a Bahrajne a financovali radikálnych džihádistov, čím pomohli rozbiť Líbyu a Sýriu. Vyhrážajú sa, že zaútočia na Katar, zatiaľ čo sa snažia zmeniť ho na bábkový štát. Uniesli tiež libanonského premiéra v snahe zvrátiť krehkú politickú rovnováhu tohto štátu. Najhoršia zo všetkého je však pretrvávajúca invázia v Jemene.

Amerika sa na vyjadrenie podpory spojeneckým kráľovstvám pripojila k ich vojne proti jemenskému ľudu. Pôsobí ako hlavná zbrojnica pre obe autoritatívne monarchie, vďaka čomu bohatne americký zbrojársky priemysel. Bojujúcim stranám americká armáda poskytla aj zameriavaciu asistenciu a dopĺňanie paliva. Naše špeciálne jednotky podporujú Saudov aj v teréne.

Jemenský ľud neurobil nič, čím by ohrozil USA. Tak prečo s ním Washington zaobchádza ako s nepriateľom? Zdieľať

Výsledkom je bezpečnostná a humanitárna kríza. Perry Cammack z Carnegie Endowment hovorí: „V dôsledku amerického zásobovania Saudskej Arábie v Jemene posilnila AQAP (al-Káida na Arabskom polostrove), iránsky vplyv v Jemene, podkopala sa saudská bezpečnosť, Jemen je bližšie ku kolapsu, medzi jemenským obyvateľstvom rapídne narástol počet mŕtvych, deštrukcia a vysídľovanie.“

Jemenský ľud neurobil nič, čím by ohrozil USA. Tak prečo s ním Washington zaobchádza ako s nepriateľom?

Jemen, či už ako jeden, alebo dva štáty, bol v poslednom polstoročí takmer neustále vo vojnovom stave, pretože jeho mocnejší susedia sa snažili zasahovať do jeho vnútorného diania. Raz došlo k tomu, že egyptské a saudské vojská bojovali proti sebe v zastúpení oddelených jemenských štátov. Dva Jemeny sa v roku 1990 zjednotili, no neviedlo to k mieru ani k stabilite.

Posledné kolo násilia vyrástlo z arabskej jari. Dlho vládnuci prezident Ali Abdullah Saleh, ktorý spolupracoval s USA aj so Saudmi, bol zosadený. Po krátkom čase sa však spojil so svojimi starými nepriateľmi Hútijmi, ktorí sú politickou a kmeňovou milíciou, v náboženskom zmysle ide o zaydiov, čo je umiernená časť šíítskej vetvy islamu, ktorá má aj niektoré sunitské charakteristiky. Spoločne zosadili Salehovho nástupcu Abdrabbuha Mansura Hadiho. Špecialisti na túto oblasť sa zhodujú, že Irán mal s týmito manévrami len málo spoločného. Správy amerických tajných služieb dokonca hovoria o tom, že Teherán kritizoval pochod antihadiovskej koalície na hlavné mesto Saná.

Špecialisti na túto oblasť sa zhodujú, že Irán mal so vznikom jemenskej krízy len málo spoločného. Správy amerických tajných služieb dokonca hovoria o tom, že Teherán kritizoval pochod antihadiovskej koalície na hlavné mesto Saná. Zdieľať

Výsledný konflikt mal na Ameriku len malý dosah s výnimkou toho, že narušil niektoré operácie proti al-Kájde na Arabskom polostrove (AQAP). Saudi a SAE však v marci 2015 vytvorili „koalíciu“ (doplnenú o de facto žoldnierov napríklad zo Sudánu), ktorej cieľom bolo obnovenie Hadiho vlády. Hoci táto vojenská operácia mala trvať iba niekoľko týždňov, pokračuje už viac ako tri roky.

Jemenský štát už dnes viac neexistuje. OSN tento konflikt pomenovala ako „najväčšiu humanitárnu krízu na svete“, kde „Jemenčania čelia mnohonásobným krízam vrátane vojenského konfliktu, vysídľovania, nebezpečenstvu hladomoru a vypuknutiu chorôb vrátane cholery“. Odhaduje sa, že len od januára 2017 zomrelo približne 30-tisíc civilistov. Vysoký komisár OSN pre utečencov v marci vyhlásil: „V dôsledku konfliktu v Jemene je 22,2 milióna ľudí (75 percent obyvateľstva) odkázaných na humanitárnu pomoc. Konflikt vytvoril vážnu krízu, v dôsledku ktorej žijú milióny v nebezpečí života.“

Vinu za jemenské útrapy nesú aj Hútiovia. Ale koalícia svojimi leteckými útokmi, ktoré Human Rights Watch označili za „neprimerané alebo nerozlišujúce“, spôsobila zničenie najmenej dvoch tretín infraštruktúry a tri štvrtiny obetí na životoch. Jemenská Američanka Rabyaah Lthaibani napísala: „Saudská koalícia počas troch rokov bombardovala nemocnice, školy a svadobné hostiny. Systematicky cielila na cesty, farmy a blokovanie prístavov, v dôsledku čoho sa potravinová pomoc a ďalšie výrobky nemohli dostať k ľuďom, ktorí čelia hladu a najrýchlejšie sa rozvíjajúcemu výbuchu cholery na svete.“ Podľa Amnesty International koalícia zasahuje civilné ciele úmyselne, aby vytvorila krízu.

Saudi a Emiráty predminulú stredu spustili svoj plánovaný útok na prístav Hudajda, ktorý humanitárnu krízu iba zhorší. Žiadosti zo strany OSN a USA, že sa ohrozí ďalších 250-tisíc ľudských životov, zostali nevypočuté. Prečo by ich však v Abu Dhabí počúvali, keď Washington dodnes koalíciu úplne podporuje? USA umožňujú agresívnu vojnu so všetkými strašnými dôsledkami.

Odhaduje sa, že len od januára 2017 zomrelo v Jemene približne 30-tisíc civilistov. V dôsledku konfliktu je 22,2 milióna ľudí (75 percent obyvateľstva) odkázaných na humanitárnu pomoc. Zdieľať

Spoluúčasť Washingtonu na deštrukcii Jemenu nemala za následok regionálnu stabilitu. Neúspešné americké intervencie za posledné dve desaťročia rozšírili konflikt, uvoľnili islamistické besnenie, ohrozili náboženské menšiny a umožnili rozšírenie iránskeho vplyvu po celom Blízkom východe aj mimo neho. Ukazuje sa, že roznietenie jemenskej vojny bolo podobne ničivé.

Inzercia

Hadi je možno „legitímnym“ vládcom, no svoju malú podporu medzi obyvateľstvom obetoval, keď volal po náletoch na svoj vlastný ľud. Nie je ani priateľom Ameriky: novinárka Laura Kasinof si všimla, že Hadi bol pred svojím zosadením „veľmi priateľský k islamistom“, občas dokonca s AQAP spolupracoval. Saudská Arábia a SAE radikálne sily takisto vyzbrojujú. Hoci neúmyselne, ale môže sa stať, že najväčší zisk z celého konfliktu bude mať práve AQAP.

Ako som spomínal, Jemen len zriedka nie je vo vojnovom stave. Podľa Thomasa Juneaua z University of Ottawa je súčasný boj „vo svojej podstate občianskou vojnou živenou miestnymi súpermi v zápase o moc, a nie regionálnou, sektárskou či proxy vojnou“. Hútiovia sa v núdzi obrátili o pomoc na Teherán po tom, čo ich napadli bohatí susedia podporovaní Amerikou. Bruce Riedel z Brookings Institution poznamenal: „Hlavným dôsledkom vojny je ešte väčšie zblíženie Hútiov, Iránu a Hizballáhu.“ Teherán len oportunisticky prispel ku krvácaniu agresorov, podobne ako to spravili USA proti Sovietskemu zväzu v Afganistane.

Zatiaľ čo Rijád stále trvá na zachovaní jednotného Jemenu, Emiráty aktívne propagujú secesionistov na juhu. SAE zrejme dúfajú, že ovládnutím Hudajdy rozšíria svoju geopolitickú a obchodnú moc. Magazín The Economist uviedol: „Kroky SAE v Jemene sa zdajú byť súčasťou väčšej stratégie na pohltenie prístavov pozdĺž oblasti, ktorou prechádzajú jedny z najrušnejších námorných ciest na svete.“ Pre tento dôvod môže zomrieť ďalších niekoľko tisíc Jemenčanov.

Najhorším argumentom v prospech podpory USA pre Saudov a Emiráty je to, že sa tým zníži počet obetí na civilistoch. Je to smiešne tvrdenie. Američania pomáhajú koalícii zabíjať civilistov, aby zabránili ešte väčšiemu zabíjaniu? Vážne?

Americkí predstavitelia v skutočnosti pripúšťajú, že saudské útoky nesledujú, takže nemajú možnosť posúdiť dôsledky úderov. Najlepším spôsobom, ako ukončiť koaličné útoky, by bolo prestať ich podporovať. Nech si kráľovstvá platia svoju vojnu samy.

Žiadosti zo strany OSN a USA, že útok na prístav Hudajda ohrozí ďalších 250-tisíc ľudských životov, zostali nevypočuté. Prečo by ich však v Abu Dhabí počúvali, keď Washington dodnes koalíciu úplne podporuje? Zdieľať

Hlavne dnes. Cez Hudajdu prechádza približne 70 až 80 percent pomoci, potravín a paliva, ktoré prúdia do Jemenu. Pozorovatelia sa obávajú, že útok zo strany Emirátov zabije tisícky ľudí a vysídli väčšinu zo 600-tisícového obyvateľstva v tomto meste. Ešte horšie je, že takýto útok takmer určite preruší životne dôležité zásielky pre jemenské civilné obyvateľstvo. Oblastný riaditeľ Mercy Corps Abdi Mohamud varoval, že „akékoľvek narušenie tejto kritickej záchrannej línie by sa mohlo rovnať trestu smrti pre milióny Jemenčanov“. Zástupca generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Mark Lowcock sa vyjadril, že „ak Hudajda nebude môcť akýkoľvek čas efektívne fungovať, dôsledky budú katastrofálne“.

Abu Dhabí pred útokom na Hudajdu nezastavili humanitárne záujmy. Nedosiahnu to ani opatrné vyjadrenia Trumpovej vlády. Nemenovaní predstavitelia nedávno pre Wall Street Journal povedali, že vláda dáva tomuto kroku žltú farbu: „Snažíme sa, ak je to potrebné, aby sme zabezpečili, aby to spôsobilo čo najmenšie škody. Uistíme sa, že z pohľadu humanitárnych záležitostí sa deje najviac, ako sa dá.“

Predminulý víkend Červený kríž stiahol svojich zamestnancov z mesta, aby sa vyhli blížiacemu sa útoku. V pondelok pred útokom evakuovala svoj personál aj OSN. Malo by z toho byť jasné, že to, čo si Emiráty všimnú, bude len odstrihnutie americkej pomoci. Washington to však odmieta.

Jemen je ďalším bodom v línii americkej politiky. Washington intervenoval po celom Blízkom východe, podnietil radikalizmus, vytvára chaos, podporuje agresiu a dotuje tyraniu. Humanitárne straty v jemenskej vojne naďalej rastú. Je čas, aby Trumpova vláda prestala podporovať tyranské režimy podobné tým v Saudskej Arábii a v Spojených arabských emirátoch, keď útočia na naše záujmy aj na naše hodnoty.

Copyright: The American Conservative, pôvodný text: The Saudi-UAE Alliance is the Most Dangerous Force in the Middle East Today. Uverejnené so súhlasom redakcie, preložil L. Obšitník.


Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame