Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
14. máj 2018

Nebezpečná ideológia „racionálnej samovraždy“

Smrť 104-ročného austrálskeho vedca vo švajčiarskej nemocnici je tragédiou, nie triumfom „sebapotvrdenia“.
Nebezpečná ideológia „racionálnej samovraždy“

Philip Nitschke, zakladateľ organizácie za eutanáziu Exit International, 104-ročný vedec David Goodall a právnik Moritz Gall počas tlačovej konferencie v Bazileji 9. mája 2018. Foto: TASR/AP

V stredu 9. mája v preplnenom auditóriu vo Švajčiarsku zorganizoval 104-ročný austrálsky vedec tlačovú konferenciu pre svetové médiá. Dr. David Goodall, sediac na invalidnom vozíku a sprevádzaný bojovníkmi za eutanáziu, vyhlásil, že „každý, kto prekročí stredný vek, by mal mať právo ukončiť svoj život tak, ako sa rozhodne“.

Nasledujúci deň bol mŕtvy.

Doktor Goodall, významný ekológ, nebol smrteľne chorý. Bol len unavený zo života. Jeho organizmus bol krehký, mal slabý sluch a zrak, ale bol zdravý a netrpel žiadnou bolesťou.

Doktor Goodall nebol smrteľne chorý, len unavený zo života. Jeho organizmus bol krehký, mal slabý sluch a zrak, ale bol zdravý a netrpel žiadnou bolesťou. Zdieľať

Ako dlhoročný člen organizácie Philipa Nitschkeho Exit International sa tak dr. Goodall stal v Austrálii aj inde symbolom legalizácie samovraždy na požiadanie (tzv. racionálnej samovraždy). Kampaň na platforme GoFundMe organizovaná dr. Nitschkem vyzbierala dostatok financií na let obchodnou triedou do Bazileja. Tam umrel za pomoci organizácie s bizarným menom Life Circle/Eternal SPIRIT Foundation (v slovenčine napr. ako Kruh života/Nadácia večného ducha), skupiny oddelenej od známejšej organizácie Dignitas.

Dr. Goodall pochádzal z Anglicka. Doktorát získal v roku 1941 na University of London a titul doktora vied v roku 1953 na University of Melbourne. V roku 1979 prestal učiť a odišiel do dôchodku, no vo výskume naďalej pokračoval. Ako dôchodca dokonca editoval 30-zväzkovú sériu Ekosystémy sveta. Keď sa mu Edith Cowan University pokúsila vo veku 102 rokov odobrať funkciu, pretože už nebol schopný dochádzať do školských priestorov, pokus po medzinárodnom pobúrení zlyhal. Bol považovaný za najstaršieho aktívneho vedca v Austrálii.

„Veľmi ľutujem, že som dosiahol tento vek,“ povedal pri príležitosti svojich 104. narodenín. „Nie som šťastný. Chcem umrieť. Nie je to nič zvlášť smutné. Smutné je, že sa v tom niekomu bráni. Cítim to tak, že starý človek ako ja by mal mať plné občianske práva vrátane práva na asistovanú samovraždu.“

Na predčasný odchod myslel Goodall dlhé roky a o samovraždu sa už raz pokúsil.

Zlomom sa pre neho zrejme stal pád v jeho jednoizbovom byte. Aj keď si nezlomil žiadnu kosť, nevedel sa postaviť zo zeme a zotrval tak dva dni. Dva dni bez akejkoľvek návštevy, ani len od príbuzných? Niečo nebolo v poriadku. Zdieľať

Keď nadišiel čas, Goodall spoločne s doktorom z Eternal SPIRIT Foundation, dr. Nitschkem a rodinnými príslušníkmi, ktorí pricestovali z USA a Veľkej Británie, odišiel na bližšie nešpecifikované miesto v Bazileji. Dr. Nitschke v úlohe „hudobného režiséra“ pustil nahrávku Beethovenovej Ódy na radosť. Keď sa skladba končila, Goodall zomrel. Dr. Nitschke oslavoval. V tlačovej správe uviedol: „David Goodall je presne ten druh člena, pre ktorého je Exit určená a na ktorého je hrdá.“

Z tohto smutného príbehu je niekoľko poučení:

1. Organizácie propagujúce eutanáziu horlia po zneužití osamelosti a nešťastia starších ľudí. Dr. Nitschke bol ústrednou postavou v organizovaní Goodallovho odchodu z Austrálie. Dôverčivé médiá neboli schopné pozrieť sa s nadhľadom na zdanlivo radostné tlačové správy. Iba plytko a bezvýhradne prijali Nitschkeho zaliečanie sa, výsledkom čoho boli titulky ako „Krásny spôsob strávenia svojho posledného dňa, aký si vybral 104-ročný doktor David Goodall“.

Inzercia

2. Osamelí a spoločensky izolovaní ľudia sú zraniteľní. Hoci bol dr. Goodall dostatočne zdravý, zdá sa, že vzhľadom na svoj vek nemal dobrú každodennú podporu. Zlomom sa pre neho zrejme stal pád v jeho jednoizbovom byte. Aj keď si nezlomil žiadnu kosť, nevedel sa postaviť zo zeme a zotrval tak dva dni. Dva dni bez akejkoľvek návštevy, ani len od príbuzných? Niečo nebolo v poriadku.

Rozsiahle novinové články o jeho rozhodnutí sa síce zameriavali na objatia s jeho vnukmi na letisku, no Goodallov rodinný život nemohol byť uspokojujúci. Mal tri manželstvá. Na ceste do Švajčiarska mu nerobili spoločnosť žiadne z jeho štyroch detí ani nikto z 12 vnúčat. Namiesto nich s ním cestoval koordinátor organizácie Exit.

3. Organizácie za eutanáziu rady robia skratky. Švajčiarska organizácia, ktorá sprostredkovala eutanáziu, tvrdí, že sa pri posudzovaní oprávnenosti svojich služieb riadi prísnymi kritériami. Napriek tomu dvaja lekári v stredu posúdili Goodallovu mentálnu spôsobilosť bez toho, aby sa s ním čo len stretli. Ak angličtina nie je ich rodný jazyk, ako môžu tvrdiť, že netrpel depresiou, hlavne vo svetle jeho chvejúceho sa prejavu?

Eutanázia sa väčšinou podporuje preto, aby nikto nemusel umierať v mukách. Goodall a jeho mentor Nitschke však obhajujú niečo úplne odlišné: štátom podporované právo umrieť v akomkoľvek veku, pre akýkoľvek dôvod. Zdieľať

4. Cieľom organizácií za eutanáziu nie je nič menšie ako univerzálne právo na samovraždu. Eutanáziu a asistovanú samovraždu verejne podporujú väčšinou takí ľudia, ktorí si myslia, že nikomu by nemalo byť umožnené umierať vlečúcim sa a mučivým spôsobom. Goodall a jeho mentor Nitschke však obhajujú niečo úplne odlišné: štátom podporované právo umrieť v akomkoľvek veku, pre akýkoľvek dôvod.

5. Racionálna samovražda je najvyšším skutkom sebectva. Goodall podľa Nitschkeho tlačovej správy trval na tom, že nechce „žiadny pohreb, žiadnu spomienkovú bohoslužbu ani obrad“. Prečo? „David neveril v žiadny posmrtný život.“ No nie z tohto dôvodu máva väčšina ľudí pohreby – ale preto, aby ostatným umožnili smútiť a nachádzať útechu. Všetkých nás viažu nespočetné väzby lásky a vďačnosti k tým okolo nás. Racionálna samovražda je vyhlásenie, že ak sa jednostranne rozhodneme, že život nemá cenu žiť, nikto iný nemá na nás nárok.

Je to nebezpečná filozofia. Deň po tom, čo Goodall zomrel, v Západnej Austrálii (v jeho štáte) došlo k vražde a samovražde siedmich ľudí vrátane štyroch autistických detí. Bola to najväčšia masová vražda v Austrálii od roku 1996. Bližšie fakty o nej ešte len vyjdú na povrch, no zjavne sa niekto rozhodol, že ani jeho (alebo jej) život a životy štyroch detí nestojí za to žiť.

Pôvodný text: The dangerous ideology of ‘rational suicide’. Uverejnené so súhlasom magazínu Mercatornet.com, preložil L. Obšitník.


Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva