Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
22. júl 2013

TÉMA: V Riu sa koná karneval pre dušu, pridá sa aj Ružomberok

Brazília, ktorá je známa ako krajina tanca, pláží či zábavy. V súčasnosti sem smerujú tisíce pútnikov. Dôvod? Svetové dni mládeže (SDM), ktoré sa konajú v dňoch 23. až 28. júla. Podujatie, vďaka ktorému sa môžu stretnúť mladí z rôznych krajín, sa koná už po dvadsiaty ôsmykrát. Pútnikov, ktorí prich...

Brazília, ktorá je známa ako krajina tanca, pláží či zábavy. V súčasnosti sem smerujú tisíce pútnikov. Dôvod? Svetové dni mládeže (SDM), ktoré sa konajú v dňoch 23. až 28. júla.

Podujatie, vďaka ktorému sa môžu stretnúť mladí z rôznych krajín, sa koná už po dvadsiaty ôsmykrát. Pútnikov, ktorí prichádzajú z celého sveta víta socha Ježiša Krista s otvorenou náručou. „Veľká socha Krista Vykupiteľa v Riu de Janeiro nám ukazuje, že jeho Srdce je pripravené milovať všetkých bez rozdielu a jeho náruč je pripravená objať každého,“ vyjadril sa dnes už emeritný pápež Benedikt XVI. vo svojom posolstve k XXVIII. SDM.

„Choďte a získavajte učeníkov zo všetkých národov“ 

Tak znie citát z Matúšovho evanjelia (Mt 28,19), ktorý sa stal mottom tohtoročných SDM. Zúčastnia sa na nich aj desiatky pútnikov zo Slovenska. Pripravený je pre nich bohatý sprievodný program napríklad výstavy, prehliadky či návšteva múzeí. Ako sa však vyjadril jeden z účastníkov, ktorý bol na stretnutí v Madride: „Cieľom stretnutia nie je žiaden človek, ani žiadna udalosť, či koncert, alebo prednáška... Skrze toto všetko a tiež samotnú atmosféru mladý človek môže zažiť živú Cirkev, živého Boha. A toto sa stalo aj mne.“

Následne je pre mladých pútnikov zo Slovenska pripravený tradičný program. Ranné katechézy, ktoré povedie žilinský biskup Tomáš Gális, otváracia svätá omša, privítanie pápeža, krížová cesta, vigília mladých a záverečné vyslanie do sveta.

Digitálna generácia

Facebook, Twitter, Google+, Flickr či Youtube. K nim sa v roku 2009 pripojila aj internetová stránka pope2you.net, kde je možné nájsť zoznam všetkých dostupných aplikácií, ktoré sa (nielen) pútnikom môžu zísť. Uprostred obrazovky je nápis, ktorý návštevníkov vyzýva, aby zaslali svoje fotografie pápežovi Františkovi. Zaslané fotografie či videá budú následne uverejnené ako svedectvo pre tých, ktorí nemôžu prísť na podujatie osobne. Príspevky však môžu pridávať aj tí, čo slávia SDM vo svojich farnostiach ako vyjadrenie duchovnej účasti na stretnutí. Zozbieraný materiál bude spracovaný a následne odovzdaný pápežovi Františkovi.

Pápež vo svojom príhovore vyjadril radosť z blížiaceho sa stretnutia v Brazílii. „Dobre sa pripravte, predovšetkým duchovne – vo svojich komunitách, tak sa naše stretnutie v Riu môže stať znamením viery pre celý svet.“ Zároveň vyzval mladých ľudí, aby sa nehanbili za kríž. Do Ria pápež František pricestuje už dnes a hneď v prvý deň na neho čaká uvítací ceremoniál. Počas celého týždňa má František množstvo stretnutí a vystúpení., pričom v nedeľu 28. júna sa s pútnikmi rozlúči a oznámi, v ktorom európskom meste sa budú konať SDM v roku 2016.

Inzercia

Zostrih so zábermi z SDM 2011 v Madride.

Ružomberok ako alternatíva

Pre mladých, ktorí nemohli prísť do Ria osobne existuje ďalšia možnosť. Paralelne so SDM v Riu prebieha Národné stretnutie mládeže R13 v Ružomberku. Prostredníctvom telemostu bude Ružomberok počas otváracieho ceremoniálu prepojený s plážou Copacabana v Riu. Účastníci tak majú možnosť zažiť atmosféru z Ria v kruhu svojich priateľov. Túto možnosť využilo aj vyše dvesto mladých ľudí zo zahraničia. „Vyše 95 percent je z Českej republiky, nasleduje Ukrajina a Maďarsko. Jeden človek uviedol Taliansko, Rím,vyjadril sa pre Postoy Michal Lipiak, člen Komunikačného tímu SDM 2013. Pre zahraničných pútnikov je pripravená možnosť zúčastniť sa na modlitbách vo svojom jazyku. Nie je vylúčené, že niektoré texty počas liturgických slávností budú prečítané v inom jazyku,“ dodal Lipiak.

Je za tým blahoslavený Ján Pavol II.

Svetové dni mládeže sa konajú každé dva až tri roky ako celosvetové stretnutie mladých vo vybraných krajinách. Za ich vznikom je blahoslavený pápež Ján Pavol II., keďže na jeho podnet bol v roku 1986 zorganizovaný oficiálne prvý ročník SDM v Ríme.

Stretnutie s najväčším počtom účastníkov bolo v Manile na Filipínach v roku 1995. Odhaduje sa, že ich bolo okolo päť až sedem miliónov. Tohtoročné SDM si zase držia prvenstvo v počte prihlásených novinárov, do Ria ich vycestovalo viac ako päťtisíc.

Alena Belanová
Autorka je spolupracovníčka Postoy.sk.

Ilustračné foto: flickr.com/photos/jmjrio2013

Odporúčame