GLÓBUS: Moslimov a kresťanov spájajú v Káhire dominikáni

Už 60 rokov existuje v egyptskej Káhire Dominikánsky inštitút orientálnych štúdií (IDEO). Založili ho na žiadosť Vatikánu, aby sa vytvoril priestor dialógu a vzájomného spoznávania sa moslimov a kresťanov.

„V súlade s dominikánskou tradíciou mlčania a štúdia sme sa pokúsili vytvoriť ostrov pokoja, štúdia a meditácie,“ povedal o úsilí dominikánov v Káhire Jean-Jacques Perennes, riaditeľ Dominikánskeho inštitútu orientálnych štúdií (IDEO), ktorý 9. júna oslávil šesťdesiate výročie svojho vzniku.

Inštitút založili na žiadosť Vatikánu, aby sa vytvoril priestor dialógu a vzájomného spoznávania sa moslimov a kresťanov. Zakladateľom bol brat George Anawati, ktorého prvými spolupracovníkmi boli bratia Jacques Jomier a Serge de Beaurecueil. Im patrí vďaka za vybudovanie tejto „oázy“ pokoja, štúdia a meditácie, ktorá je symbolicky situovaná neďaleko Koptskej pravoslavnej katedrály a slávnej arabskej univerzity Al-Azhar. Obe tieto ustanovizne mali na oslavách svojich zástupcov – čestných hostí. Koptskú pravoslávnu cirkev zastupoval patriarcha Alexandrie - pápež Tawadros II. a al-Azhar veľký imám Ahmad el-Tayyeb. Prítomnosť oboch hostí je netradičným zjavom po tom, čo arabská jar zamrzla v islamskom fundamentalizme a marginalizovaní egyptských kresťanov.

Prítomnosť patriarchu Alexandrie a veľkého imáma je netradičným zjavom po tom, čo arabská jar zamrzla v islamskom fundamentalizme a marginalizovaní egyptských kresťanov.

Zdieľať

Ďalší predstaviteľ univerzity al-Azhar Mahmoud Azab, poradca veľkého imáma Al-Azharu Ahmeda al-Tayyeba, nazval Dominikánsky inštitút orientálnych štúdií „citadelou učenosti“. Tým potvrdil slová Jean-Jacques Perennesa, ktorý o knižnici inštitútu, ktorá v sebe skrýva 160-tisíc zväzkov, povedal, že 98 percent užívateľov knižnice sú moslimovia: „Prichádzajú sem Salafisti (ultrakonzervatívni moslimovia), ženy zahalené i nezahalené do tradičných závojov“.

„Knižné zdroje, z ktorých tu môžete čerpať, sú veľmi vzácne, a často ich ani nikde inde nenájdete,“ povedal študent Alaa Badawi. Pokojné prostredie a knižnica nie sú jedinými pozitívami Dominikánskeho inštitútu orientálnych štúdií. Ďalším pozitívom je vyvinutie softwarového programu al Kindi na vyhľadávanie v katológoch arabskej kultúry.

Patrik Vnučko, OP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo