KÁZEŇ PATRIKA VNUČKA: Milosť vidieť svoj hriech

Niekedy sa pôsobenie Ducha Svätého v ľudskom živote podobá tsunami – a toho sa neraz obávame, že nám život rozvráti na ruby, spustoší a nič nebude ako predtým. 

Tí, čo to zažili, a nebolo ich málo, spomeňme len najznámejších: Pavol, Magdaléna, Augustín, to nikdy neľutovali... Nie vždy však Duch v duši spôsobí tsunami, poväčšine vanie ako jemný vánok, ale aj tak sa ho obávame.

Jedným z dôvodov, prečo sa obávame Ducha Svätého, je, že nás usvedčuje z hriechu: „Keď príde Tešiteľ, ukáže vám, čo je hriech“ (por. Jn 16, 8). Vidieť a rozpoznať vlastný hriech je milosť, nevidieť ho, znamená žiť v ilúzii vlastnej dokonalosti, a iným byť neraz na obtiaž. Raz istý pán rozprával o tom, že nevie, čo je depresia. Nikdy ju nemal. Jeden z účastníkov to neskôr okomentoval: „On nie, ale iní kvôli nemu ju majú skoro neustále...“

Duch tohto sveta nás neustále klame. Snaží sa nás naviazať na naše „ja“, ktoré však nie je „reálnym ja“, ale „iluzórnym ja“. Spoznať svoje pravé „ja“, znamená konfrontovať sa s vlastným hriechom – spoznať ho a oľutovať – a to môžeme iba v Duchu Svätom. On je Duch pravdy, ktorý nás vovádza do plnej pravdy (por. Jn 16, 13).

"Čím viac sa spoločnosť odkresťančuje, tým je potrebnejšie, aby kresťania boli jej svedomím. Nie je to ľahké. Na dvore Henricha VIII. bol takým svedomím Tomáš Morus  – prišiel o hlavu."

Zdieľať

Vidieť svoj(e) hriech(y) je milosť a je to akt pravdy. Potrebujeme to ako jednotlivci, tak aj spoločnosť ako celok. Poslaním kresťanov je byť akýmsi svedomím spoločnosti. Čím viac sa spoločnosť odkresťančuje, tým je oveľa potrebnejšie, aby kresťania boli jej svedomím. Nie je to ľahké. Svojho času na dvore Henricha VIII. bol takým svedomím Tomáš Morus  – prišiel o hlavu.

Hoci Duch Svätý usvedčuje z hriechu, nie je to Duch, ktorý nás vnútorne deptá a oberá o chuť do života! Skôr naopak: keď nám ukáže hriech, vlieva nádej, dáva silu a odvahu, a keď dáva smútok nad hriechom, je to ľútosť a túžba po zmene. Poprípade dáva dar sĺz, ktoré sú v tomto okamihu vlahou duše.

Inou vlastnosťou Ducha Svätého je, že vnáša ľahkosť do vážnych a ťažkých chvíľ. Človek nájde radosť aj v neradostnej chvíli. Duch Svätý bol posilou Tomášovi v jeho ťažkej úlohe: dodal mu odvahu byť nielen svedomím na Henrichovom dvore, ale aj pravdu dosvedčiť životom a hrdinskou smrťou – a to všetko z neuveriteľnou ľahkosťou. Ešte aj pár sekúnd pred popravou si zachoval zmysel pre humor a dovolil si zažartovať s katom: „Mám krátky krk, tak sa snaž, aby si nezaťal krivo a nestratil tým dobrú povesť...“

Istý účastník duchovných cvičení mal problém pozvať Boha do svojho života a odovzdať mu, tak ako to odporúča sv. Ignác svoj rozum, pamäť i vôľu, lebo ho trápila otázka: „Čo ak si to Boh naozaj vezme a pomätiem sa...?“ Exercitátor mu na to povedal: „Neboj sa, nič také sa nestane! Načo by bol Bohu idiot...?“

Boh nespravil z Tomáša idiota, aj keď ľudia bez chrbtovej kosti a s maslom na hlave si to o ňom mysleli. Boh z neho spravil svojho svedka, muža plného milosti a Ducha Svätého, ktorý do tohto sveta vnášal pravdu i humor; a takých potrebuje aj dnešná doba i dnešný svet, preto sa modlime: Príď, Duchu Svätý, a zmeň naše životy. Ukáž nám náš hriech, naplň naše srdcia pravdou, pravým pokáním, odvahou i radosťou, aby sme dokázali žiť podľa tvojej pravdy a podľa svedomia a boli pre tento svet svedomím. Amen.

Patrik Vnučko, OP
Autor je dominikánskym kňazom.

Ilustračné foto: wikimedia.org (Tomáš Morus)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo