Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
10. apríl 2018

Orbánov odkaz za hranice Maďarska

Ústavná väčšina v ekonomicky stagnujúcej krajine.
Orbánov odkaz za hranice Maďarska

Viktor Orbán so svojou stranou získal 134 kresiel zo 199, vyhral tretie voľby po sebe s ústavnou väčšinou. Niečo podobné si možno predstaviť len v Bavorsku a Rusku, ale ak hovoríme o samostatnom štáte a demokratických voľbách, Maďarsko je unikát. A pozor, nie je to len správa o Orbánovi a jeho mimoriadnom politickom talente, ale rovnako aj o maďarskej opozícii.

Čo to všetko znamená pre strednú Európu a EÚ?

Po prvé, Orbán na celej čiare vyhral politický konflikt o migračnú krízu. Vo funkcii bola potvrdená aj Merkelová, ale ona politiku menila, Orbán nie. Maďarsko, ako vám povie každý priaznivec Fideszu, je iný prípad ako zvyšok strednej Európy. Cez Maďarsko stovky tisíc nelegálnych migrantov naozaj prechádzalo, tam netreba vysvetľovať, o čo ide a čo to znamená. Poľsko, Česko a my sme na tom inak. V tomto zmysle existujú dve osi, kde migračná téma formuje politiku: Budapešť – Viedeň – Mníchov, ktoré nápor na hranice zažili a kde sa v posledných rokoch zmenilo nastavenie verejnej mienky, a Budapešť – Varšava – Bratislava – Praha, ktoré tvoria ideologickú oporu vo vymedzení voči Berlínu a Bruselu. Budapešť je prienikom, najdôležitejšou krajinou, pokiaľ ide o reálnu ochranu vonkajšej hranice aj ideologický odpor proti liberálnej politike.

Tak treba čítať aj výsledky nedeľných volieb: Orbánovo víťazstvo má veľký význam pre obidve osi.

Tento blok krajín, najmä pokiaľ ide o V4, nie je tak jednoliaty, ako to vyzerá v anglicky či nemecky písaných novinách. Babiš volí čudnú formu kombinácie osobnej popularity bez vlády s jasnou podporou v parlamente, je to v prvom rade podnikateľ, až potom politik. V Poľsku sa mení verejná mienka, Kaczynského strana po zmene premiéra preferenčne oslabuje, Tusk a Duda majú vyrovnané preferencie. PiS môže stratiť moc rýchlejšie, než sa zdá. (Mimochodom, Orbánovi boli už v Budapešti gratulovať aj Kaczynský aj premiér Morawiecki.) A na Slovensku máme novú vládu, ktorá nedokáže riešiť staré problémy. Submisívneho premiéra s ministrom vnútra, ktorý vykazuje niektoré prvky z modelu Kaliňák 2.0. To tiež neveští nič dlhodobé.

Rozdiel medzi Slovenskom a Českom na jednej a Poľskom na druhej strane je, že na Slovensku a v Česku sú lídrami opozície politici, ktorí sa v téme migrácie hlásia k Orbánovej línii, v Poľsku to tak nie je. Druhý rozdiel je, že poľská opozícia je stabilnejšia a kompaktnejšia ako česká alebo slovenská.

Inzercia

Druhý odkaz za hranice Maďarska sa týka neliberálnej demokracie.

Orbán s tým pojmom nikdy nemal problém, s vášňou sa púšťa do kritiky nedemokratického liberalizmu. Orbánov ideologický koncept však nemožno hájiť bez ekonomického úspechu a Maďarsko je ekonomicky chudobné, je to krajina novodobej chudoby, demografickej stagnácie, Orbán to dlho označoval za dedičstvo socialistov, ale už je to najmä jeho dedičstvo, to, čo vybudoval, je jeho klientelizmus a nepotizmus. V tomto zmysle je Maďarsko na tom najhoršie z celej strednej Európy, v istom zmysle je protipólom Poľska.

Po voľbách hovoril Orbán o pokore. Ak to myslel vážne, mal by riešiť problémy tohto Maďarska. Podľa toho sa raz bude merať aj jeho úspech. V čase, keď sa blíži 100. výročie Trianonu, to chce od maďarského premiéra odvahu možno rovnakú, ako keď žiadal dodržiavanie Schengenu v lete po tom, čo vypukla migračná kríza. Vlastne je to ťažšie. Pretože je to menej ideologické a doteraz na tomto poli Orbán nič významnejšie nepreukázal.

Foto: FB profil V. OrbánaKeďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Odporúčame