Do vienka dostali náročné spoločenské stigmy. Dajme šancu aj takýmto deťom žiť

Do vienka dostali náročné spoločenské stigmy. Dajme šancu aj takýmto deťom žiť

archív SKCH

Celý život musia prežiť s nálepkou „HIV pozitívny“. A tiež si nevyberú, či jeden alebo obaja rodičia zomrú kvôli chorobe AIDS. Práve osud týchto detí motivoval rozhodnutie Slovenskej katolíckej charity ísť pomáhať aj do subsaharskej Afriky.

V apríli 2011 začala Charita budovať Centrum Nepoškvrneného Srdca Panny Márie v Ugande, ktoré otvorilo svoje brány pre prvé deti o dva roky neskôr. Odvtedy tam dennodenne ponúka komplexnú zdravotnú a sociálnu starostlivosť HIV pozitívnym polosirotám a sirotám. Deti tam majú zabezpečené ubytovanie, stravu a čo je najdôležitejšie – pravidelné užívanie liekov, ktoré im pomáhajú viesť normálny život. Fungovanie a chod centra sú realizované výlučne z prostriedkov slovenských darcov, ktorí podporili verejnú zbierku Pôstna krabička pre Afriku.

Zamestnanci a dobrovoľníci videli urgentnú potrebu ďalšej pomoci v regióne subsaharskej Afriky a v roku 2015 sa Slovenská katolícka charita rozhodla rozšíriť podporu aj do susednej Rwandy. Tam sa totiž stretli s deťmi, ktoré sú často vylučované na okraj spoločnosti. Pretože sú Pygmejovia. Od roku 2016 tam Charita prevádzkuje Kultúrne centrum sv. Vincenta Palloti, škôlku pre 43 detí. Rodičia sa často nedokážu o deti dobre postarať a niektoré trpia podvýživou i rôznymi chorobami z nedostatočnej hygieny a zlej stravy. Takmer polovica detí z Centra sú Pygmejovia. V spolupráci s miestnou rehoľou pallotínov aktuálne buduje Slovenská katolícka charita novú budovu, ktorá už tento rok poskytne zázemie, vzdelávanie a stravu pre dvojnásobný počet detí.

Verejnosť môže zbierku Pôstna krabička pre Afriku podporiť darovaním online, prispieť vkladom či prevodom finančného daru na číslo účtu IBAN: SK74 5200 0000 0000 1635 2051 v. s. 221 alebo darcovskou sms v tvare DMS medzera AFRIKA na číslo 877 (cena DMS je 2 € v sieti operátorov O2, Orange a Telekom).

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo