Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
25. marec 2018

Do vienka dostali náročné spoločenské stigmy. Dajme šancu aj takýmto deťom žiť

Celý život musia prežiť s nálepkou „HIV pozitívny“. A tiež si nevyberú, či jeden alebo obaja rodičia zomrú kvôli chorobe AIDS. Práve osud týchto detí motivoval rozhodnutie Slovenskej katolíckej charity ísť pomáhať aj do subsaharskej Afriky.
Do vienka dostali náročné spoločenské stigmy. Dajme šancu aj takýmto deťom žiť

archív SKCH

V apríli 2011 začala Charita budovať Centrum Nepoškvrneného Srdca Panny Márie v Ugande, ktoré otvorilo svoje brány pre prvé deti o dva roky neskôr. Odvtedy tam dennodenne ponúka komplexnú zdravotnú a sociálnu starostlivosť HIV pozitívnym polosirotám a sirotám. Deti tam majú zabezpečené ubytovanie, stravu a čo je najdôležitejšie – pravidelné užívanie liekov, ktoré im pomáhajú viesť normálny život. Fungovanie a chod centra sú realizované výlučne z prostriedkov slovenských darcov, ktorí podporili verejnú zbierku Pôstna krabička pre Afriku.

Zamestnanci a dobrovoľníci videli urgentnú potrebu ďalšej pomoci v regióne subsaharskej Afriky a v roku 2015 sa Slovenská katolícka charita rozhodla rozšíriť podporu aj do susednej Rwandy. Tam sa totiž stretli s deťmi, ktoré sú často vylučované na okraj spoločnosti. Pretože sú Pygmejovia. Od roku 2016 tam Charita prevádzkuje Kultúrne centrum sv. Vincenta Palloti, škôlku pre 43 detí. Rodičia sa často nedokážu o deti dobre postarať a niektoré trpia podvýživou i rôznymi chorobami z nedostatočnej hygieny a zlej stravy. Takmer polovica detí z Centra sú Pygmejovia. V spolupráci s miestnou rehoľou pallotínov aktuálne buduje Slovenská katolícka charita novú budovu, ktorá už tento rok poskytne zázemie, vzdelávanie a stravu pre dvojnásobný počet detí.

Verejnosť môže zbierku Pôstna krabička pre Afriku podporiť darovaním online, prispieť vkladom či prevodom finančného daru na číslo účtu IBAN: SK74 5200 0000 0000 1635 2051 v. s. 221 alebo darcovskou sms v tvare DMS medzera AFRIKA na číslo 877 (cena DMS je 2 € v sieti operátorov O2, Orange a Telekom).

Inzercia

Odporúčame

7 kníh, ktoré nám pomôžu kvalitne sa pripraviť na sviatosť zmierenia

7 kníh, ktoré nám pomôžu kvalitne sa pripraviť na sviatosť zmierenia

Nastal čas „veľkých“ veľkonočných spovedí. Sviatosť zmierenia sa pre mnohých z nás stala mechanickou, bez potrebného uvedomenia si, čo všetko so sebou prináša. Aby sme mohli reálne zakúsiť ovocie milostí plynúce z prijatia Božieho milosrdenstva, potrebujeme sa na spoveď dobre pripraviť a čo najlepšie rozumieť jej významu.