K VECI: Kauza Gosnell a výzva Snemovni, aby sa zobudila

Kým vyjde tento stĺpček, porota v prípade doktora Kermita Gosnella vo Filadelfii už možno vynesie verdikt. (Pozn. redakcie: Začiatkom tohto týždňa bol dr. Gosnell uznaný vinným z brutálnej vraždy troch čerstvo narodených bábätiek a jednej ženy. Viac o procese sa môžete dočítať napr. tu.)

Tento príbeh obsahuje odporné podrobnosti o bábätkách, ktoré sa pri neskorých potratoch narodili živé a Gosnell alebo jeho pobočníci niektorým podrezali krk, preťali miechu a zabezpečili ich smrť. Samozrejme, tento príbeh toho obsahuje ešte viac: pobočníci, ktorí sa priznávajú k vražde tretieho stupňa, či špinavé operačné sály, ktoré guvernéri Pennsylvánie orientovaní pro choice ponechali v rámci politiky vľúdnej nedbalosti bez dozoru.

Aj dieťa určené na potrat môže mať nárok na ochranu zákona

Veľa sa už popísalo o tom, ako o tomto príbehu a o súde informujú mainstreamové médiá. Ja som však minulý týždeň zavesil článok na Weekly Standard, ktorý upozorňuje na hlbokú iróniu: ako prípad sledujú konzervatívne médiá, vrátane Hannitov a Krauthammerov, a dokonca aj kongresmani, ktorí sú pro life. 

Lebo je zvláštne, že ich podanie sa vôbec nezmieňuje o tom, ako sme pred desiatimi rokmi prijali federálny zákon pokúšajúci sa chrániť dieťa, ktoré prežilo potrat, takzvaný zákon na ochranu živonarodených nemluvniat.  

"Nech už je právo na potrat akékoľvek, nemôže ísť o právo zabiť dieťa, ktoré potrat prežilo."

Zdieľať

Tento zákon vzišiel z návrhu, ktorý som napísal pre diskusný kruh Georgea H.W. Busha, a príbeh o tom, ako prechádzal Kongresom, rozpráva moja kniha Natural Rights & the Right to Choose (Prirodzené práva a právo voľby). Tento zákon som obhajoval v justičnom výbore Snemovne, a bol som pri tom, keď ho druhý prezident Bush podpísal. 

Tí, čo mali zákon na starosti, však vypustili tresty stanovené za neposkytnutie starostlivosti dieťaťu, ktoré prežilo potrat. Stalo sa tak preto, aby vtedajší prezident Clinton zákon nevetoval. Predpis bol predložený čisto ako „náukový“. Jeho cieľom bolo dostať do právneho systému veľmi dôležitý predpoklad – a síce že aj dieťa určené na potrat môže mať nárok na ochranu zákona. 

1270 nahlásených prípadov potratov živonarodených detí

Takisto by šlo o prvý zákon z Kongresu, ktorý by stanovil hranice „práva na potrat.“ Nech už je toto právo akékoľvek, nemôže ísť o právo zabiť dieťa, ktoré potrat prežilo.

Samozrejme, prišli by sme s otázkou, čím bolo to isté dieťa iné pred piatimi minútami, piatimi dňami, piatimi mesiacmi. Druhá strana vedela, že ak sa nám tento predpoklad podarí presadiť, mohli by sme celú ich pozíciu úplne rozložiť – keby sme mali skupinu pro life politických lídrov pripravených tento argument pretlačiť.

"Floridský zákonodarca Cary Pigman nedávno vyhlásil, že k roku 2010 bolo 'nahlásených' 1270 prípadov potratov živonarodených detí – a dôraz dal na slovo 'nahlásených'."

Zdieľať

Je pozoruhodné, ako konzervatívna strana v súčasnosti nevidí, že prípad Gosnell ponúka veľmi dramatickú príležitosť znovu otvoriť zákon o živonarodených a vrátiť doň vypustené tresty. Vtedy sme si mysleli, že v celej krajine je len pár takýchto prípadov. Začali sa však vynárať správy od zdravotných sestier zo všetkých kútov krajiny, že situácia je oveľa rozšírenejšia, než sme si čo i len predstavovali. 

Známejšia je prax „potratu živonarodeného“: pôrod živého dieťaťa, ktoré sa následne odloží do miestnosti s odpadom a nechá sa zomrieť. Floridský zákonodarca Cary Pigman nedávno vyhlásil, že k roku 2010 bolo „nahlásených“ 1270 takýchto prípadov smrti – a dôraz dal na slovo „nahlásených“.

Republikáni zaspali a majú strach z oponentov

Po uverejnení môjho článku som sa dopočul, že existujú návrhy, aby sa tento zákon v Snemovni otvoril. Zdá sa však, že prolife skupiny trochu zaspali a nechali si túto strategickú chvíľu tak trochu prekĺznuť pomedzi prsty. Lebo si nedali tú námahu, aby toto znovuotvorenie požadovali, zhromaždili rečníkov a vyzvali svojich členov na podporu. 

Medzitým sa tento týždeň ku mne dostala správa, ktorá vo mne vzbudila ešte väčšie znechutenie, od priateľa, ktorý pracoval v zákulisí Snemovne a nedávno odtiaľ odišiel v dosť demoralizovanom stave. Spomínal, že minulý rok boli na stole dva dôležité prolife zákony: jeden zakazujúci zabíjanie bábätiek v bruchu matky, ak sú tieto bábätká náhodou ženského pohlavia; a druhý zakazujúci potraty, keď fetus dokáže cítiť bolesť (oveľa skôr, než predpokladali dokonca aj ich predkladatelia). 

"Príbeh je aj o politických lídroch, ktorých ľahko vystrašili slogany a ohováranie zo strany ich nepriateľov. Lebo im chýbalo sebavedomie, že majú k dispozícii presvedčivé dôvody, ktorými by obhájili vlastnú pozíciu."

Zdieľať

Lídri z Republikánskej strany trvali na tom, že oba zákony musia byť prerokúvané v rámci „pozastavenia platnosti“ pravidiel, čo je postup obmedzujúci rozpravu a vyžadujúci dvojtretinovú väčšinu na schválenie príslušného predpisu. Inými slovami, šlo o plánovaný neúspech. Podľa rozprávania tohto zamestnanca sa lídri snažili vyhnúť tomu, aby dali vodu na mlyn Obamovovej kampani, ktorá tvrdila, že republikáni vedú „vojnu proti ženám“. 

Duch Romneyho kampane sa preniesol aj medzi republikánskych lídrov v Snemovni. Na ich inteligenciu – či na ich nervy už bolo zjavne priveľa spýtať sa, ako by mohlo ísť o vojnu proti ženám, keď im nariadime, aby nezabíjali svoje vlastné deti vrátane svojich vlastných dcér. 

Môj priateľ bol toho názoru, že vodcovia v Snemovni potrebujú dávku „testosterónu.” Je však jasné, že problém je oveľa hlbšie. Tento príbeh bol o politických lídroch, ktorých ľahko vystrašili slogany a ohováranie zo strany ich nepriateľov. Lebo im chýbalo sebavedomie, že majú k dispozícii presvedčivé dôvody, ktorými by vysvetlili či obhájili vlastnú pozíciu.

Hadley Arkes
Autor je profesor právnej vedy v Amherst College. Jeho posledná kniha je Constitutional Illusions & Anchoring Truths: The Touchstone of the Natural Law (Ústavné ilúzie a základné pravdy: Kritérium prirodzeného zákona). V súčasnosti je možné stiahnuť si druhý diel jeho audioprednášok First Principles and Natural Law (Prvé princípy a prirodzený zákon).

Pôvodný text: Waiting for the Gosnell Jury – and a Wakeup Call to the House, medzititulky redakcia, ilustračné foto: thecatholicthing.org, humanevents.com.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo