Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
18. december 2006

Úroda kresťanských médií za rok 2006

Kresťanský mediálny trh na Slovensku (ak to tak môžeme nazvať) zažil za tento rok zaujímavé udalosti. Udialo sa veľa pozitívnych vecí a zmien,no práve v oblasti vnútrocirkevného dialógu zožali „naše“ médiá neúspech. Digitálny začiatok V máji tohto roku začala vysielať digitálna TV NOE a spolupráca s...

Kresťanský mediálny trh na Slovensku (ak to tak môžeme nazvať) zažil za tento rok zaujímavé udalosti. Udialo sa veľa pozitívnych vecí a zmien,no práve v oblasti vnútrocirkevného dialógu zožali „naše“ médiá neúspech.

Digitálny začiatok
V máji tohto roku začala vysielať digitálna TV NOE a spolupráca slovenskej strany (TV LUX) predstavuje splnenie záväzku spred dvoch rokov, podľa ktorého sa má naša strana chopiť akejkoľvek príležitosti televízneho vysielania. Odvtedy sa záujem o televíziu dobrých správ potvrdil.

Família
Od tohto roku začalo vydávať Hnutie kresťanských rodín dvojmesačník Família, ktorý vzniklo s novým vydavateľstvom namiesto rodinného magazínu Rodinné spoločenstvo. Nový časopis svojou grafikou a spracovaním môže zahanbiť viaceré naše kresťanské médiá. Škoda, že ide len o dvojmesačník, ale nádej, akú svojou prácou robí, nás môže len povzbudiť.

AHA!
Od septembra vychádza časopis pre dospievajúcich o šestnásť strán hrubší (za rovnakú cenu), pričom sa rozšírili najmä rubriky o vzťahoch, hudbe, filmoch a duchovnom živote. O úspechoch a cieľoch saleziánskeho časopisu píše na Postoy-i zástupca šéfredaktora Jano Miško v článku Ambície jediného kresťanského časopisu pre tínedžerov na Slovensku.

Menšiu diskusiu vyvolalo novembrové číslo, ktoré pobúrilo niektorých článkom o Paris Hiltonovej a Karolovi Duchoňovi. Text o mladej a bohatej hviezde so sexuálnymi škandálmi nebol veľmi kritický, pri recenzii na jej CD už bol cítiť istý tón, ktorý naznačoval, o akú kvalitu ide. V článku o legendárnom spevákovi išlo skôr o poukázanie pozitívnych vlastností Duchoňa. Podobne vysvetľuje situáciu redakcia časopisu v decembrovom vydaní, kde sa píše o tom, že nechcú skúmať súkromný život celebrít, ale vytiahnuť prínos, ktorý svojím umením prinášajú.

Články o celebritách s pohnutou morálkou (čo sú skoro všetky) môžu byť pre AHA! otázkou, ak nie dilemou. Pri približovaní sa k mladej generácii by ich určite nemali obchádzať. Otázne je, či by väčšie a silnejšie poukázanie na negatívne stránky ich životov robilo mladým problém.

Inzercia

Zrno
Ešte pred prázdninami zmenilo Zrno formát. Pri zväčšení na A4 – ku však prišlo aj k zdvojnásobeniu ceny (20 Sk). Časopis so samizdatovou minulosťou a profilom menšieho rebela akoby naberal nový dych.
V rozbehu ho zastavil 6. október, keď mu košický arcibiskup Tkáč odňal cirkevné schválenie. O prípadných dôvodoch (keďže konkrétne neboli oficiálne zverejnené) píše Imrich Gazda v .týždni (48/2006: Skosené Zrno).
Zrno, ktoré stratilo kostoly ako distribučné kanály sa začalo od decembra predávať v novinových stánkoch.

Katolícke noviny
Šéfredaktor Marián Gavenda ohlásil od nového roku zmenu grafického spracovania novín, zvýši sa aj cena (o 2 koruny) a nejaké zmeny by mali nastať aj v obsahu.

Výzva s číslom 2007
V novom roku budeme môcť sledovať, ako sa predáva v stánkoch Zrno.
Bude AHA! kritickejšie alebo sa bude sústreďovať na prilákanie k novej relácii Štúdio AHA na TV NOE? A s akou tvárou prekvapia Katolícke noviny?
Dôležité však budú aj podstatnejšie veci, a to tie, ktoré hovoria o čítanosti, obľúbenosti a najmä vplyvu našich kresťanských médií.

Pavol Rábara

Odporúčame

Srdce ženy: Krása, krása a Krása

Srdce ženy: Krása, krása a Krása

„Za umenie môžeme dokonca považovať aj spôsob, akým žena prechádza miestnosťou.“ C. S. Lewis Autori knihy o srdci ženy spomínajú, ako sa istá žena priznala, že sa cíti ako domáci spotrebič. Ženy dneskajška sú unavené, vyčerpané, lebo iba slúžia a v zápale povinností už ani neveria, že môžu byť krás...

Chanuka – sviatok svetiel

Chanuka – sviatok svetiel

Židovský sviatok Chanuka sa začal podľa židovského kalendára 25. kisleva, ktorý v tomto roku pripadol na sobotu (šabat) 16. decembra. Nie náhodou sa tento osemdňový sviatok potom končí 23. decembra (2. tevet). Na druhý deň kresťania budú sláviť Štedrú večeru, ktorou sa v rodinách začnú vianočné svia...

Kríza v KDH

Kríza v KDH

Po parlamentných voľbách a odmietnutí KDH stranou Smer dostalo hnutie prívlastok ohrdnutá nevesta. Vedenie bolo rozdelené, jedna časť (ktorá vo vedení zostala) vo vzniknutej pozícii KDH veľký problém nevidela, druhá ponúkala sebareflexiu aj odvážnejšiu víziu do budúcnosti. Bolo to už pomerne dávno,...