NÁZOR JÁNA KOŠTURIAKA: Stretnutie bohatých

Koncom týždňa sa v Nemšovej stretli boháči zo Slovenska a z Českej republiky. Ich zoznam by bol väčší ako tabuľky z časopisov o miliardároch a celebritách.

Bola medzi nimi mladá žena, ktorej muž podniká. Napriek tvrdej práci im niekedy chýba čas na rodinu alebo peniaze. Jej pokladom je to, že stojí so štyrmi deťmi pri svojom manželovi. Raz splatia svoju hypotéku a z malých detí vyrastú dospelí. A budú vedieť, tak ako ich mamička a otecko, statočne prekonávať problémy v živote. Medzi boháčmi sedel aj šedivý chlap, ktorý si splnil svoj sen. Dlhé roky chodil ako historik po Slovensku a vytvoril asi najpravdivejšiu knihu o našej krajine. Je v nej každá dedinka, hrad a kostolík. Poklad. Práca ho tak pohltila, že mu exekútori zobrali dom. 

"Sedel som dva dni v kruhu bohatých ľudí. Ich bohatstvom je láska, ktorú vedia prijímať a dávať."

Zdieľať

Boli tam aj ďalší ľudia, ktorí dostali a dávajú výnimočné dary – básnik a spisovateľ, maliar a reštaurátor, bývalý vrcholový manažér, ktorý pomáha ľuďom a rodinámKňaz rozdávajúci dary Svätého Ignáca. Dcéra, ktorá podporuje otca v tom, aby podnikal podľa princípov. Hovoril manažér brániaci Boha, ktorého vyháňajú z firmy. Sedel tam veľmi bohatý muž. Každý rok rozdáva tony slnečnicových semienok a poskytuje príbytky tisícom vtáčikov. Vedľa neho sa posadil chlap – zrobený a nabitý energiou. Vymyslel kruhy, ktoré kultivujú pôdu, dávajú ľuďom čerstvú zeleninu a prácu. Bola tam Miriam s Tomášom, aj Ivka s Jožkom, krásni ľudia, ktorí pracujú v rodinných firmách. Vzadu skromne sedel človek, ktorý vytvára na Slovensku úspešné značky, vpredu chlap, ktorý vybudoval dobré obchody s užitočnými vecami, ekonómka, ktorú vyhodili, lebo chcela viesť čisté knihy v najväčšej firme na svete. Sedeli pri sebe právnik, dôchodkyňa, študent, lekár, veterinár, kňaz, podnikateľ a riaditeľ. Snažia sa rozvíjať svoje bohatstvo – spravodlivosť, statočnosť, striedmosť a múdrosť. A vedľa nich mladé aj staršie páry s pokladmi, ktoré sa volajú dôvera, láska a nádej. Tu si môžete stiahnuť podklady zo stretnutia.

V čase, keď títo ľudia diskutovali o daroch, zatýkali policajti opilca za volantom, ktorý si myslí, že za peniaze sa dá kúpiť všetko. Nedá! Tento človek má majetok, ale stráca všetky poklady tohto sveta, o ktorých tak pekne hovorili pátri Anselm a Bernard. Má lietadlo, jachtu a drahé autá, ale nemá vzťahy, o akých rozprával Marián. Cez tieňované sklá svojej limuzíny možno ani nevidí krásu prírody, o ktorej hovorili Mirko a Janko. Nevie sa tešiť z knižiek, z ktorých čítal Daniel a z obrazov, ktoré nám ukazoval Stanko. Tak načo sú mu jeho milióny?

Sedel som dva dni v kruhu bohatých ľudí. Ich bohatstvom je láska, ktorú vedia prijímať a dávať, ticho, v ktorom nachádzajú Boha a seba samého, práca, v ktorej opravujú kostoly, ľudské duše, vytvárajú knihy, obrazy a nádherné vzťahy.

Sú ľudia, ktorí investovali do pozemkov, nemovitostí, drahých kovov alebo akcií na burze. Neustále sa strachujú, že sa ich peniaze znehodnotia a pritom si nevšimli, že sa už znehodnotilo to najcennejšie, čo mali – rodina, vzťahy s priateľmi a pokoj v duši.

"V čase, keď títo ľudia diskutovali o daroch, zatýkali policajti opilca za volantom, ktorý si myslí, že za peniaze sa dá kúpiť všetko. Nedá!"

Zdieľať

Sú však aj skutočne bohatí ľudia. Investovali správne – do Kráľovstva nebeského. Som rád, že som sa nimi mohol stretnúť. Ich bohatstvo sa rozmnožuje a prenáša z človeka na človeka, bez ohľadu na výkyvy na burze. Medzi týmito bohatými ľuďmi som si uvedomil, že najväčšie bohatstvo je byť spokojný s tým, čo človek má a nenaháňať sa za tým, čo človek nepotrebuje. Bohatí majú čas, aby sa tešili z darov, ktoré dostali. Chudobným čas chýba, lebo ho venujú tomu, aby získali veci, ktoré nemajú žiadnu cenu. A opúšťajú pritom poklady, ktoré sa peniazmi ani vyjadriť nedajú.

Páter Anselm v jednej zo svojich prosieb povedal: „Ďakujem Ti, že si ma stvoril takého, aký som – jedinečného a neopakovateľného. Povolal si ma, aby som v tomto svete povedal to, čo môžem vyjadriť iba ja sám." Čo dodať? Ďakujeme, že sme. Že sme sa mohli zastaviť a vnímať skutočnú hodnotu vecí okolo nás.

Ján Košturiak
Riaditeľ spoločnosti IPA Slovakia. Robí poradcu, trénera a kauča v oblasti inovácií, strategického manažmentu, organizácie podniku a priemyselného inžinierstva.

Foto: ipaslovakia.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo