Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
19. marec 2018

Na čo by si Marián Kuffa mal dať pozor

Výzve, o ktorej Kuffa hovorí, že kresťania by mali byť opatrní a prezieraví, čelí v tejto chvíli aj on.
Na čo by si Marián Kuffa mal dať pozor

Foto: Ján Kuruc

Začiatkom tohto roku som sa zastal kňaza Mariána Kuffu, ktorý bol kvôli svojim prednáškam v rámci akcie Zastavme zlo z Istanbulu obviňovaný zo šírenia konšpirácií. Za textom si stojím. Marián Kuffa nekonšpiroval, len sa expresívnou formou snažil upozorniť na to, ako sa progresívne elity súčasnosti snažia využiť medzinárodné zmluvy, nadnárodné inštitúcie a súdny aktivizmus na pretlačenie agendy, na ktorej presadenie by vo svojich krajinách nenašli dostatočnú politickú podporu.

Teraz som si však vypočul prednášku Mariána Kuffu z 10. marca v Prešove, v ktorej sa vyjadril aj k tomu, čo sa aktuálne na Slovensku deje. Musím povedať, že som zostal v rozpakoch. Z viacerých dôvodov.

Rozumiem tomu, že Kuffovi ako kňazovi prekážajú nenávistné a vulgárne transparenty, ktoré sa na zhromaždeniach objavujú. Aj tomu rozumiem, že odmieta, aby sa jeho pochody spojili s prebiehajúcimi protestmi. Aj keď k prekrytiu účastníkov týchto dvoch akcií určite dochádza, ciele jeho hnutia sú iné ako požiadavky protestov. Chápem tiež to, že niektorým kresťanom prekáža, ak ich dnes k verejnej aktivite a účasti na protestoch vyzývajú ľudia, ktorí ich pred referendom za rodinu nazvali „užitočnými Putinovými idiotmi“.

Prekáža mi Kuffova tendencia pozerať sa na všetky udalosti a spoločenské pohyby optikou kultúrnej vojny. Zdieľať

Prekáža mi však Kuffova tendencia pozerať sa na všetky udalosti a spoločenské pohyby optikou kultúrnej vojny. V jeho podaní sa na protestoch zúčastňujú akoby dve skupiny ľudí. Takí, ktorí sa chcú vzoprieť zlu, a potom ľudia z LGBTI komunity, aktivisti, feministky, liberáli z mimovládnych organizácií, ktorí akoby automaticky museli mať menej ušľachtilé motívy a snažili sa tieto akcie len využiť na presadenie svojej agendy. To je však falošný obraz.

Nielen to. Je to obraz, ktorý podsúva nebezpečný naratív. A to, že neexistujú žiadne hodnoty a ciele, ktoré majú kresťania a liberálni progresivisti spoločné. To však nie je pravda. Vyšetrenie vraždy, neskorumpovaná vláda, slobodná politická súťaž, fungujúca polícia, prokuratúra a súdy, to všetko sú veci, na ktorých sa zhodneme.

Inzercia

A o tie teraz ide. Pokiaľ toto nebudeme vedieť rozlišovať, tak hrozí presne to, pred čím Marián Kuffa varuje. Teda že spolu s vodou z vaničky vylejeme aj dieťa.

Ešte jedna vec je dôležitá. Výzve, o ktorej Kuffa hovorí, že kresťania by mali byť opatrní a prezieraví, čelí v tejto chvíli aj on. V ostatných dňoch si jeho osobu aj hnutie, ktoré okolo neho vzniklo, chcú prisvojiť rôzne pochybné skupiny. Od časopisov, ktoré nepokryte razia konšpiračné teórie a okultizmus, až po kotlebovcov, ktorí vyzývajú, aby mu ľudia posielali dve percentá z daní.

Tieto snahy by mal Marián Kuffa dôrazne odmietnuť. Pretože to nie sú a nikdy nebudú naši spojenci.Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.