Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
07. 03. 2018, 11:34

Klan Vadalà má v Taliansku za sebou históriu plnú vrážd

Talianski vyšetrovatelia tipujú, že tunajší Vadalovci mali v talianskom karteli prebrať aj obchod s drogami.
Klan Vadalà má v Taliansku za sebou históriu plnú vrážd

Zábery z policajnej akcie Gerry. Kartel, v ktorom bol aj klan Vadalà.

Pred rokom otriasol talianskym klanom Vadalà vážny úder. V rámci policajnej operácie Gerry vydali kalábrijskí prokurátori spolu s finančnou políciou viaceré zatykače, ktoré boli dôsledkom rozsiahleho vyšetrovania. 

Operácia Gerry sa sústredila na obchod s kokaínom z Južnej Ameriky do Talianska, za ktorým mal stáť kartel zložený z piatich kalábrijských rodín. O spojení klanu Vadalà s drogovým biznisom sa hovorí napríklad aj v jednej z kníh o ‘ndranghete s názvom Fratelli di Sanque (2006). Tam sa píše, že klan už za vedenia legendárneho šéfa Domenica Vadalà spolupracoval s inými talianskymi drogovými klanmi. ‘ndrangheta sa špecializovala na dovoz kokaínu z Latinskej Ameriky a jeho distribúciu do Európy. 

Operácia Gerry ich personálne výrazne oslabila a potrebovali sa personálne preskupiť. V rámci vyšetrovania, ktoré stále prebieha, bol Antonino Vadalà označený ako potenciálne nový broker kartelu pre trh s kokaínom, a to namiesto členov, ktorí boli pozatýkaní. Ako informovali talianske médiá, ktoré pripomenuli článok Jána Kuciaka, podľa hypotézy vyšetrovateľov mal byť novým kokaínovým „brokerom“ kartelu práve „slovenský“ Antonino Vadalà. Tí zároveň potvrdzujú aj tvrdenie Vadalà z východného Slovenska, že nie je pokrvným príbuzným Domenica a jeho brata Antonina Vadalà, ktorí klan dlho viedli.

 

Zábery talianskej polície z akcie Gerry, 2017.

Krvavá história

„Zo súdnych písomností vyplýva, že rodina Vadalà je zodpovedná za najmenej 25 vrážd a kontrolu nad obchodovaním s kokaínom, pričom sa môže pochváliť priamymi kontaktmi na kolumbijské kartely,“ píše portál Euronews na základe správy Organized Crime and Corruption Reporting Project a Investigative Reporting Project Italy.

Správa zrejme naráža na sériu vrážd z deväťdesiatych rokov, do ktorej bol klan Vadalà zapletený v rámci krvnej pomsty, ktorú tamojšia mafia nazýva „faida“. V boji medzi klanom Vadalà a konkurenčným klanom Talia zahynulo vyše dvoch desiatok ľudí vrátanie niekdajšieho starostu Bova Marina, kde klan Vadalà sídli, a starostovho brata.

Od 80. rokov trval spor medzi mafiánskou rodinou ‘ndranghety Talia z mestečka Casalnuovo a rodinou Vadalà-Scriva z dedinky Bova.

Pôvodne boli rodiny spojencami, dôvod ich rozkmotrenia spočíval v nezhodách medzi inými klanmi – bossom z Reggio Calabria Domenico Tripodo a klanom De Stefano.

Začala sa tak skutočná vojna financovaná z výnosov z obchodu s kokaínom. Rodina Vadalà-Scriva sa spojila s klanom Mollica-Morabito, kým novým spojencom Taliovcov sa stala rodina Palamara-Morabito.

V júli 1997 prišla rodina Vadalà-Scriva o Placida Scrivu, syna predtým zavraždeného Salvatoreho. Ostreľovač ho zasiahol vo vlastnom dome až tridsaťdvakrát. Rok predtým bol zabitý Natale Palamara. 

Ako v článku píše Claudio Meloni, počas tejto krvavej fázy sa vďaka odposluchom verejného telefónu na železničnej stanici vo Frankfurte prvý raz objavili kontakty talianskej skupiny na obchod so zbraňami a výbušninami z bývalého Československa.

Neskôr sa Vadalovci presťahovali do alpského regiónu Valle d'Aosta, kde vďaka vzťahom s kolumbijským kartelom Cali rozvíjali obchod s kokaínom, zatiaľ čo Taliovci bohatli z heroínu dovážaného z Turecka.

Meloni pripomína, že Antonino Vadalà utiekol na Slovensko pred zatykačom talianskej prokuratúry, keďže skrýval v rodnej dedine Bova Marina zločinca a zabijaka Domenica Venturu. Toho označujú ako obchodníka s drogami a člena klanu Libri-Zindato.

Ventura sa stal známou postavou o rok neskôr, a to vďaka videu, na ktorom chladnokrvne zavraždil jedného člena klanu. Carabinierom sa nahrávka dostala v roku 2012 a Ventura bol odsúdený na doživotie.

 Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Odporúčame