Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
04. marec 2018

Predčasné voľby

Zodpovednosť opozície za zmenu pomerov v krajine.
Predčasné voľby

Foto: Martin Baumann/TASR

Prezident Kiska nemal rušiť večerné vystúpenie v televízii, nič tým nedosiahol. Na ústupky voči premiérovi Ficovi nie je dôvod, šaškovaniu Danka sa nevyhol. Druhú vec, ktorú Kiskovi možno vyčítať, sú slová o „zásadnej rekonštrukcii vlády“ pre ich nekonzekventnosť.

Vysvetlenie: Ako sme napísali v redakčnom editoriáli, táto kauza je kauzou Úradu vlády, to, na čo Ján Kuciak prišiel, sa týka Roberta Fica, prepojil jeho ľudí s mafiánmi. Politickú zodpovednosť nesie Robert Fico, nie Kaliňák.

Opozícia celý minulý týždeň robila chybu, keď hovorila o odchode Kaliňáka a Gašpara. Iste, obidvaja by sa mali porúčať, ale politickú zodpovednosť za stav v krajine nesie po Kuciakových zisteniach premiér. Kiska mal preto povedať priamo, že vládna koalícia by mala vládnuť s iným premiérom (nielen iným ministrom vnútra), zároveň mal povedať, že nie zvyklosti iných demokratických krajín, ale on žiada parlament, aby sa mu vláda zodpovedala a aby hľadal cestu k predčasným voľbám. Reči o tom, že Kiska sa pridáva k opozícii, sú nepodstatné.

Iste, prezident nemá priamo možnosť vyvolať predčasné voľby, napriek tomu by o nich mal hovoriť otvorene, pretože klíma v parlamente a klíma v krajine sú spojité nádoby, dnes viac ako inokedy. Existuje priestor, kde by mal prezident tlačiť, celou svojou silou. Je to strana Most-Híd. Ešte predtým než budem písať o Bugárovi, pár slov k Ficovi.

Robert Fico, ktorý nedávno údajne hľadal exit-stratégiu cez Ústavný súd, sa drží moci ako kliešť. Z jeho prejavu vyplynuli dve silne negatívne veci.

Po prvé, že obvinil prezidenta, že jeho prejav bol napísaný v cudzine. Zahrávanie s cudzinou, plánovanou kvázi nestabilitou či destablizáciou pomerov je podlé a úbohé. Kuciak písal o Ficových ľuďoch, Vadalovci podporovali Rašiho, kamarátili sa s Madejom a iks ďalšími smerákmi. Zrada je to, čo sa stalo v Smere, čo opísal Kuciak. A pokiaľ ide o argument s cudzinou, boli to smerácki nominanti, generálny prokurátor Čižnár, policajný prezident Gašpar a minister Kaliňák, kto zapojili do vyšetrovania expertov z cudziny. A dobre vedia prečo.

Po druhé, Fico tvrdo odmietol predčasné voľby. Najčistejšie a najférovejšie riešenie. Keďže Danko nehovoril ani o Kaliňákovi, ani o Ficovi, je momentálne Ficov spojenec číslo jeden. Človek by povedal, že nepochopil príležitosť, o ktorej kedysi sníval. Fico nevylúčil rekonštrukciu vlády, len povedal, že je to vec koaličných partnerov, z kontextu je zjavné, že o svojej demisii neuvažuje.

Celá pozornosť by sa preto mala zamerať na Bélu Bugára a jeho stranu.

Smer má v parlamente 49, SNS 15 poslancov. Ak prirátame niekoľko ďalších jednotlivcov, je zrejmé, že v parlamente nie je 90 hlasov na predčasné voľby. To platí bez Mosta. Napriek tomu hrá Bugárova strana zásadnú rolu.

Inzercia

Ústava predpokladá aj inú cestu k predčasným voľbám než hlasovanie 90 poslancov. Prezident môže parlament rozpustiť, ak by nebol viac ako tri mesiace spôsobilý uznášať sa (čl. 102 ods. 1 písm. e), pričom parlament nemôže prerušiť svoje rokovanie na dlhšie ako štyri mesiace (čl.82 ods.3). Inou cestou k pádu vlády (nie nevyhnutne k predčasným voľbám) by bolo vyslovenie nedôvery, vládu bez dôvery prezident podľa ústavy odvolá. Za väčší chaos pri takomto postupe nesie zodpovednosť Robert Fico, nie parlament.

Parlament je kľúčovou inštitúciou nášho politického systému, v čase krízy je povinný hrať určujúcu rolu. Bez poslancov Most-Híd vláda nemá väčšinu, povedané rečou ústavy, nedokáže sa uznášať a dokáže vláde vysloviť nedôveru.

Bugárova strana si za svoj cieľ stanovila odchod ministra vnútra. Kaliňák to cez víkend odmietol (Fico bol tentokrát ticho), Bugár reagoval zvolaním Republikovej rady svojej strany. Bugár chce udržať túto vládu a chce odchod Kaliňáka, to bola aj reakcia strany na Kiskov prejav. Všetci nositelia západných hodnôt, všetci kandidáti na ústavných sudcov či budúcich veľvyslancov, dnes poslanci klubu Most-Híd, sú v Bugárovom  tieni.

Po týždni od vraždy je teda zrejmé, že vo vládnej koalícii sa všetko zredukovalo na Kaliňáka. A to je málo, je to politické zlyhanie.

Vieme, že sa nemožno spoliehať na kultúru a demokratický étos premiéra Fica. Dobrovoľne neodíde, moc je pre neho viac ako princípy, z ktorých je odvodená, možno ho len poraziť. Vieme, že Ficove pudy sú silné, ale morálka je mocnejšia. Ak opozícia s prezidentom nedokáže využiť široký spoločenský tlak na vládu, ak nedokáže opozícia s prezidentom presvedčiť Bugára, že spolu tvoria alternatívu, ak nedokáže Ficovu vládu dostať informačne, ale aj morálne pod tlak, bude to znamenať, že je slabá.

Voľby sú správou o stave krajiny, politická kríza je obrazom o stave politickej elity. Ak Fico unikne zodpovednosti, je to zlyhanie opozície. Aj slabá opozícia nesie svoj diel zodpovednosti za stav v krajine.

To, čo vidíme, má precedens v prvom a druhom odvolávaní Mečiara. Vtedy bola opozícia v ťažšej situácii a Mečiar bol na rozdiel od Fica na mocenskom vzostupe. Napriek tomu to vtedajšia politická elita zvládla. Bugár bol pri tom, treba mu to pripomenúť.

Odporúčame