Poďakovanie Jánovi Kuciakovi

Poďakovanie Jánovi Kuciakovi

Pozoruhodná bola jeho odvaha, s akou sa venoval konaniu najmocnejších. Nezľakol sa ani najdrsnejšej verzie medzinárodného organizovaného zločinu.

K úkladnej vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej prišlo v súvislosti s jeho prácou, ktorou bolo odhaľovanie protizákonného konania. Teda v prospech spoločného dobra. O to je hroznejšia.

Práca mladého reportéra portálu Aktuality.sk bola príkladom inovatívneho štýlu žurnalistiky. K novým zisteniam prichádzal nezvyčajne dôkladným prehľadávaním verejných zdrojov, registrov a databáz, v ktorých dokázal nachádzať stopy po organizovanom zločine, skladať ich do súvislostí a usvedčovať ich aktérov.

Viackrát zaskočil ostatných novinárskych kolegov, ktorí sme jeho prácu sledovali zvonka, nápaditosťou, s akou cez tieto zdroje dokázal prísť k zisteniam, ktoré by inak zostali neodkryté.

Pozoruhodná bola aj jeho odvaha, s akou sa dlhodobo venoval konaniu najvplyvnejších a najmocnejších ľudí, ku ktorým viedli jeho odhalenia. Nezľakol sa ani najdrsnejšej verzie medzinárodného organizovaného zločinu.

Jeho práca poukazovala aj na to, aké časté je prepojenie medzi organizovaným zločinom a politikmi. A akú veľkú škodu celej krajine spôsobujú politické zásahy do činnosti polície a prokuratúry, ktoré potom nechránia spoločnosť, ale tých, ktorí na nej parazitujú.

Za to všetko mu patrí veľké poďakovanie.

Jeho talent a odvaha napokon niektorých ohrozila natoľko, že to stálo jeho život aj život ďalšieho nevinného človeka.

Redakcia Postoja vyjadruje rodine reportéra Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej sústrasť.

Veríme, že jeho vražda bude mať opačný efekt, ako zamýšľali jej páchatelia a ich spojenci. Je mnoho príkladov, keď takéto násilie, po prvotnom šoku, prinieslo ešte väčšie odhodlanie vysporiadať sa s ním.

Príklad Jána Kuciaka bude veľkou inšpiráciou pre mnohých.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Prečítajte si tiež