Francúzky upozornili na slepú škvrnu kampane MeToo

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Francúzky upozornili na slepú škvrnu kampane MeToo

Francúzska herečka Catherine Deneuve podpísala list kritizujúci výstrelky kampane MeToo. Foto: TASR/AP

Catherine Deneuve a spol. o šedej zóne medzi flirtom a obťažovaním.

Len z krajiny galského kohúta mohla prísť taká sebavedomá, prenikavá a osviežujúco nehanebná odpoveď na kampaň MeToo.

„Znásilnenie je zločin,“ znie prvá veta otvoreného listu, zverejneného pred týždňom v denníku Le Monde. „No naliehajúce alebo nemotorné balenie nie je zločin, ani galantnosť nutne mačovskou agresiou,“ pokračuje text, ktorý podporila stovka prominentných Francúzok. Vrátane herečiek Catherine Deneuve a Catherine Robbe-Grillet či spisovateliek Catherine Millet a Abnousse Shalmani.

Nie je pritom pravda, že by autorky zľahčovali problém sexuálneho násilia. Či zapierali existenciu mužov, zneužívajúcich moc voči ženám v podriadenom postavení. V skutočnosti text obsahuje výslovne, že aféra okolo hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina viedla k legitímnej a potrebnej spoločenskej odozve.

Francúzky skôr pranierujú excesy MeToo. Píšu o „udavačskej kampani“, ktorej obeťou sú aj takí muži, ktorí sa previnili trebárs len tým, že sa neoprávnene dotkli ženského kolena alebo viedli intímne reči pri pracovnej večeri. Varujú tiež pred novodobým „puritánstvom“, ktoré sa snaží ženy uzatvárať do pozície „večných obetí“ a ohrozuje výdobytky sexuálnej revolúcie...

Dve tradície feminizmu

Spoluautorka textu, spisovateľka Catherine Millet, rozvinula v rozhovore pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung niektoré z vyššie zmienených téz. Prekáža jej hádzanie všetkých mužov do jedného vreca ako „zveri“. Prípadne, že obvinenia zo sexuálneho násilia rieši najprv virtuálny dav na sociálnych sieťach namiesto príslušných justičných orgánov.

Otvorený list narazil na množstvo kritiky vo Francúzsku i za jeho hranicami. No niektorým ženám hovoril zo srdca a dostali vďaka nemu pocit, že zaznel konečne aj ich názor, ktorý bol doteraz nevypovedaný.

Napríklad nemecká reportérka Kathrin Spoerr nadšene Francúzkam zatlieskala v komentári pre denník Die Welt:

„MeToo bolo všade. Všetci muži boli svine, všetky ženy obeťami. Muži sami seba vtieravo vyhlasovali za feministov alebo sa utiahli do úzadia. Kto chcel diferencovať, narušoval názorovú diktatúru, maskovanú za ,ženskú solidaritu´.“

Akoby tu zápas zvádzali dve tradície feminizmu. Jedna, vyrastajúca z anglosaských puritánskych koreňov, a druhá, rastúca z podhubia francúzskeho pôžitkárstva. Hoci z Deneuve netreba robiť hrdinku (v minulosti bojovala za legalizáciu potratov), prominentné Francúzky upozornili na jednu dôležitú vec: Hranica medzi flirtom a obťažovaním je niekedy nejasná a zahmlená.

Aby nedošlo k omylu, reč nie je o znásilnení či o mužoch, ktorí sa obnažujú pred ženami v električkách. To musí každý normálny človek odsúdiť. Skôr o Francúzkami už spomenutom nešikovnom či dobiedzavom balení.

Šedá zóna

Staré rituály dvorenia, ktorých pravidlá boli často neformálne a reprodukované kultúrou, z veľkej časti zbúrala sexuálna revolúcia najneskôr v 60. rokoch 20. storočia. Veľa mužov je dnes zmätených a zneistených protirečivosťou očakávaní, ktoré na nich ľúbostné vzťahy kladú. 

Na jednej strane má byť súčasný muž v prejavovaní záujmu iniciatívny, nápaditý a rozhodný. Na strane druhej, čo ak pokus zapôsobiť na ženu dopadne trápne, rozpačito a nešikovne? Alebo muž zle prečíta signály vychádzajúce od nádejnej partnerky a pokúsi sa o dotyk alebo bozk, hoci ona záujem v skutočnosti nemá? Stane sa prípadom pre MeToo?

Iste, štádium zbližovania môže byť aj hravé. Pre obe strany. Catherine Deneuve a spol. v skutočnosti neobhajovali sexuálnych predátorov, ale právo mužov i žien na určitú hravosť, čaro a spontánnosť v ich romantických vzťahoch.

Hrozí totiž, že nové puritánstvo zahubí toto všetko v prospech právne nepriestrelnej reglementácie obojstranného súhlasu s každou úrovňou fyzického zblíženia. Akási byrokratizácia spálne.

Takto sa napríklad v decembri objavila správa, že Švédsko začne zákonom vyžadovať, aby partneri pred sexom medzi sebou vyjadrili kladný explicitný súhlas, inak môže hroziť stíhanie za znásilnenie. Doteraz bolo nutné nerešpektovanie nesúhlasného prejavu partnera, aby išlo o znásilnenie.

Ako sa taký výslovný súhlas preukáže? Podľa britského denníka Daily Mail už vzniká pod názvom LegalFling aplikácia do mobilov, ktorá umožní jednoduchým dotykom na obrazovku vyjadriť partnerom výslovný súhlas s pohlavným stykom pred tým, než prebehne. Dohoda cez appku má byť právne záväzná, aj keď právnici pochybujú, ako by takéto niečo obstálo pred súdom.

Dôrazom na výslovne vyjadrený a najlepšie zmluvne ošetrený súhlas s každým pohlavným aktom dobehla sexuálna revolúcia svoj vlastný chvost. Tradične bol totiž míľnikom budovania dôvery k intimite vo vzťahu muža a ženy iný úkon: uzavretie manželstva.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo