V paradajkách OVOZELA okúsite skutočnú chuť Slovenska

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V paradajkách OVOZELA okúsite skutočnú chuť Slovenska

Aj napriek rastúcemu záujmu zo strany spotrebiteľov, majú slovenské výrobky na pultoch obchodných reťazcov stále nižšie zastúpenie v porovnaní s výrobkami dovážanými zo zahraničia. Kvalita a čerstvosť uznaná spotrebiteľmi, a nakoniec aj obchodnými reťazcami, stále nestačí na zvýšenie podielu domácich výrobkov na slovenskom trhu.

Práve na kvalite a čerstvosti je postavená filozofia produkcie paradajok družstva OVOZELA. Spojením do jedného celku, investovaním do najnovšej technológie pestovania a spoločnou stratégiou chcú pestovatelia docieliť vyššiu konkurencieschopnosť voči zahraničným výrobkom. V rámci spestrenia rozšírilo družstvo v novembri svoje portfólio o ďalšiu odrodu, a to o extra sladké cherry paradajky Bobulienka. „Naša produkcia je bohatá, zákazníkom ponúkame druhy od veľkých strapcových paradajok až po maličké sladké cherry paradajky. Stále sa snažíme prichádzať s niečím novým. Navyše, vďaka modernému pestovaniu a zachovávaniu najprirodzenejších podmienok pre rastliny dodávame na pulty čerstvé domáce paradajky aj v zime,“ povedal Peter Kelemen, spolumajiteľ Farmy Bruty, ktorá je členom družstva.

Paradajkári vďaka najmodernejším technológiám známym z Islandu pestujú paradajky pre slovenských zákazníkov počas celého roku. Disponujú modernými high-tech skleníkmi, ktoré s úplnou
presnosťou regulujú teplotu, vlhkosť vzduchu a jeho cirkuláciu. Na základe predpovede počasia sa okná otvárajú a zatvárajú. Sadenice sú zavlažované vodou s ideálnym pH. Vykurovanie skleníka
pracuje na rovnakom princípe ako skleníky na Islande, čiže sú využívané iba obnoviteľné zdroje energie.

OVOZELA zároveň víta záujem a aktivity Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktoré v poslednom období výraznejšie smerujú k podpore slovenských farmárov a lokálnych výrobcov. „Paradajky, ktorými plnia pulty potravinových reťazcov pestovatelia zo zahraničia, nemajú podľa expertov v sebe dostatok výživy. Aby prežili cestu, sú aj v zimných mesiacoch oberané nie úplne dozreté. Aj v zahraničí sa pestujú prvotriedne paradajky, bohužiaľ, tie sa už k nám nedostanú. My si však vieme dopestovať prvotriedne paradajky na Slovensku, ktoré tu dokážeme predať a nemusíme ich vyvážať do zahraničia.“ dodal P. Kelemen. To je jeden z dôvodov pre spotrebiteľov a obchodné reťazce, aby začali uprednostňovať slovenskú produkciu a meniť tak domáci trh.

OVOZELA je združenie slovenských farmárov, ktorí majú farmy v Brutoch, Kameničanoch, Veľkých Zlievcoch, Handlovej a Novákoch s cieľom vypestovať kvalitné prvotriedne ovocie a zeleninu s dôrazom na lokálnosť a s použitím kvalitných sadeníc. Farmári pestujú plodiny za pomoci biologickej ochrany, chrobáčikov, pavúčikov a ich lariev. V jednom skleníku zároveň opeľuje rastliny až 15 000 čmeliakov. Pestovatelia v združení sú držiteľmi prestížneho svetového certifikátu kvality Global G. A. P, ktorý je potvrdením, že farmy pestujú zeleninu podľa prísnych medzinárodne uznávaných predpisov pre dobré praktiky v poľnohospodárstve. Kampaň financovaná s finančnou podporu Európskej únie. 

Kampaň financovaná s finančnou podporu Európskej únie. 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo