Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
24. 10. 2017, 09:25

Taliansky sever: Ide o peniaze a viac autonómie

Obyvatelia Benátska a Lombardska na severe Talianska hlasovali za viac autonómie. Čo to znamená?
Taliansky sever: Ide o peniaze a viac autonómie

Hodinová veža San Marco v Benátkach. Foto: Dimitris Kamaras/flickr.com

V Benátsku a v Lombardsku, severných regiónoch Talianska, sa v nedeľu uskutočnilo nezáväzné referendum. Na rozdiel od Katalánska Miláno a ani Benátky nežiadali nezávislosť od zvyšku krajiny, ale len viac autonómie. Napriek tomu by mohli podobné referendá oživiť v Taliansku napätie a staré spory medzi severom a juhom republiky.

Drvivá väčšina, až 95 percent zúčastnených voličov, v oboch regiónoch hlasovala za väčšiu autonómiu. Účasť v Benátsku dosiahla až 57 percent, pričom v Lombardsku len niečo vyše 40 percent. Zatiaľ čo Lombardsko nestanovilo minimálnu hranicu potrebnú na platnosť referenda, v Benátsku bola potrebná účasť najmenej 50 percent z celkového počtu voličov.

V rámci Benátska sa okrem tohto plebiscitu uskutočnilo ešte jedno hlasovanie v provincii Belluno za väčšiu nezávislosť od samotného regiónu. Aj toto mikroregionálne referendum bolo úspešné, keďže sa na ňom zúčastnilo okolo 51 percent voličov.

Cieľom referend, usporiadaných na podnet Ligy Severu, bolo zistiť, či by mali mať miestne orgány väčšie právomoci a v prípade súhlasu voličov získať dostatočný mandát na ďalšie rokovania s centrálnou vládou. Medzi požiadavkami okrem lepšej finančnej dohody s Rímom bola tiež väčšia kontrola v oblasti bezpečnosti, prisťahovalectva, vzdelávania a regulácie životného prostredia.

Talianska ústava zaručuje každému regiónu možnosť usporiadať takýto typ referenda, avšak výsledok hlasovania nie je pre centrálnu vládu záväzný. Politickí oponenti tvrdia, že plebiscit bol plytvaním času a najmä peňazí, keďže ústava umožňuje regiónom kedykoľvek rokovať s Rímom o prevzatí časti funkcií aj bez nutnosti konania referenda.

Regionálna vláda v Lombardsku, ktorú vedie jeden z hlavných predstaviteľov Ligy Severu Roberto Maroni, sa však spolieha, že referendové čísla jej zaručia pri rokovaniach s Rímom silnejšie postavenie. Maroni zároveň odmieta akékoľvek prirovnanie Lombardska ku Katalánsku. Podľa jeho slov je základným rozdielom fakt, že lombardské referendum je v súlade s talianskou ústavou.

Benátky, hlavné mesto Benátska, kedysi významná mestská republika, dnes tvrdí, že na Taliansko „dopláca“ vyše 15 miliárd eur. Foto: Hernan Pinera/flickr.com

Ide o 70 miliárd eur

Na adresu oboch referend pre agentúru Reuters tiež povedal: „Lombardsko zostáva súčasťou talianskeho národa s väčšou autonómiou, zatiaľ čo Katalánsko sa chce stať 29. štátom Európskej únie. My nie. Zatiaľ nie.“ Taliansky šéf Európskeho parlamentu Antonio Tajani sa kvôli hlasovaniu v Taliansku, ako aj situácii v španielskom Katalánsku obáva šíreniu sa malých národov naprieč Európou.

Hoci sa niektorí Taliani žijúci na severe republiky považujú sa odlišných od zvyšku krajiny, len tí najradikálnejší žiadajú nezávislosť od Talianska. Príkladom môžu byť práve Benátčania, ktorí sa vyhlasujú za menšinu s vlastným jazykom. V oboch regiónoch sa však obyvatelia skôr sťažujú, že až príliš veľa príjmov smeruje do pokladnice ústrednej vlády v Ríme, a tie sú následne použité na dotovanie chudobnejších regiónov na juhu krajiny.

Čísla dávajú voličom za pravdu. Lombardsko platí každoročne Rímu o 54 miliárd eur viac, ako dostáva späť, a v Benátsku, kde bola účasť vyššia, sa tento údaj pohybuje približne okolo 15,5 miliardy eur. Odborníci tvrdia, že väčšia finančná sebestačnosť regiónov by spôsobila problémy práve krajom na juhu Talianska. Oba regióny žiadajú zhruba polovicu z týchto peňazí naspäť do svojej pokladnice, aby ich mohli následne investovať do ďalšieho rozvoja. Taliansko je extrémne zadlžená krajina, každá podobná požiadavka preto len viac znervózňuje centrálnu vládu.

Miláno, hlavné mesto Lombardska, jednej z najbohatších oblastí na svete, Lombardsku prekáža, že dopláca vyše 50 miliárd eur ročne na Taliansko. Foto: Francesco Capacchione/flickr.com

Rovnako ako Katalánsko v Španielsku, aj Lombardsko a Benátsko patria v Taliansku medzi ekonomické ťahúne. Regióny, v ktorých spolu žije takmer 15 miliónov obyvateľov, čo je takmer štvrtina celkovej populácie Talianska (10 miliónov v Lombarsku a 4,9 milióna obyvateľov v Benátsku), tvoria až takmer tretinu celkového talianskeho HDP (20 percent tvorí Lombardsko a 10 Benátsko). Zároveň ide o dva najbohatšie regióny Talianska. Lombardsko je dokonca tretím najsilnejším regiónom celej eurozóny.

Čomu slúži referendum

Referendum v oboch krajoch zvolala Liga Severu, známa separatistickou rétorikou, ktorá oba talianske regióny spravuje. Liga Severu vznikla v 90. rokoch minulého storočia fúziou viacerých nacionalisticky orientovaných strán. Jej kampaň bola postavená na vytvorení nezávislého štátu „Padánia“, ktorý sa mal tiahnuť celou severnou časťou Talianska pozdĺž rieky Pád, od regiónu Piemont až po Umbriu. Hoci sa strana už viac neusiluje o odtrhnutie severu od juhu, stále bojuje za väčšie regionálne právomoci.

Úspech týchto referend môže odštartovať pomerne komplikovaný proces rokovania s Rímom. Hoci potrvá zrejme dlhý čas, kým rozhovory prinesú nejaké ovocie, plebiscit v Lombardsku a Benátsku môže odštartovať domino efekt neprieč celým Talianskom v snahe získať pre jednotlivé kraje väčšie regionálne právomoci. Región Emilia-Romagna už s podobnými rozhovormi začal, no hlasovanie môže podnietiť aj ďalšie, ako napríklad Južné Tirolsko, Sicíliu či Sardíniu, ktoré to zvažujú už dlhší čas.

Napriek tomu, že hlasovanie v Miláne či v Benátkach nevyvolalo takú veľkú odozvu médií a centrálnej vlády ako to katalánske, politické strany v ňom videli značnú príležitosť pred parlamentnými voľbami. Práve Liga Severu sa prostredníctvom týchto referend snaží zviditeľniť a dosiahnuť lepší výsledok v národných voľbách, ktoré Taliansko čakajú začiatkom budúceho roka. Ich dobrý volebný výsledok by mohol znamenať zmenu v politickom kurze Talianska. Vzhľadom na rastúcu prítomnosť pravicového, antiimigračného a euroskeptického aspektu v národnej politike v nedeľu vôbec nešlo o zanedbateľnú udalosť.

Odporúčame