Čomu veria českí exoti

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čomu veria českí exoti

Ivan Bartoš, predseda Pirátskej strany. Foto: Pirátska strana/flickr.com

Rozhovor s Matyášom Zrnom o dvoch unikátnych exotických javoch českej politiky: Okamurovi a strane Piráti.

Matyáš Zrno je český publicista a novinár, písal pre Respekt, bol šéfredaktorom sobotnej prílohy Orientace v Lidových novinách, momentálne pôsobí ako šéfredaktor Psychologie dnes a dlhodobo spolupracuje s Občianskym inštitútom. Rozprávali sme sa o profile, programe a osobnostiach dvoch podivných českých strán: Okamurovej SPD a Pirátov, ktoré môžu byť prekvapivými skokanmi českých volieb.

V Česku budú v piatok a sobotu voľby do parlamentu, asi štvrtina voličov stále nevie, koho bude voliť, čo môže priniesť niektoré prekvapenia. Babiš voľby vyhrá, ale je možné, že z dezilúzie z Babiša a jeho káuz budú tento piatok a sobotu najviac ťažiť dve strany: Okamurova SPD a Piráti. Čo sú to za strany?

Obidve strany je strašne zložité programovo rozšifrovať. SPD je stranou jedného muža, napokon strana používa skratku SPD a volá sa Sloboda a priama demokracia – Tomio Okamura. Sám Okamura nie je ani tak politik ako egomaniak a šoumen. A tiež biznismen, ktorý túto stranu jednoducho vlastní a dobre na tom zarába.

Takmer by som povedal, že je to len jeho ďalší biznis-projekt. Piráti sú úplne niečím iným: kultivovaní, vzdelaní, inteligentní.

V čom presne sa líšia?

Keď si človek číta profily ľudí vo vedení Okamurovcov a Pirátov, je to zreteľný rozdiel. Vezmime si predsedníctvo SPD. Niežeby tých ľudí niekto poznal, ale predsa: „Začínal v pekárstve na benzínovej pumpe.“ „Pracoval od roku 1984 v polícii.“ Na druhej strane Piráti: „Vyštudoval Gymnázium Christiana Dopplera a Biofyziku na Matematicko-fyzikálnej fakulte Karlovej univerzity.“  „V súčasnosti si robí doktorát na práve a vyštudoval teoretickú fyziku na Matematicko-fyzikálnej fakulte Karlovej univerzity.“

K tomu treba pripočítať takmer u všetkých štúdium v zahraničí, často už na strednej škole. Je to proste strana úspešných rozumných detí z dobrých rodín. Mám len strach, že sú niekedy trochu ako postavy v seriáli Veľký tresk.

Napríklad?

Nie nadarmo sa o ľuďoch z MatFyzu a IT-čkároch vždy hovorili vtipy. Nechajme ich prehovoriť ich slovami: „Som dlhoročný 'fantazák, draračákista' a organizátor a príležitostný účastník LARPov.“ „Medzi moje záujmy patrí LARP a RPG.“ „Na staré kolená sa vrátil ku kartovej hre Magic The Gathering. Je ženatý s Lýdiou Frankovou – členkou Pirátskej strany a kňažkou chaosu.“ To posledné je o predsedovi Bartošovi.

Neviem, ako to pôsobí na vás, možno sme už príliš starí, ale na mňa pôsobia, ako keby boli z inej planéty. 

Treba však dodať, že dokážu pôsobiť sympaticky a vzbudiť dôveru. A to aj v ľuďoch, ktorí do ich sveta nepatria, také Rýchle šípy v dobe internetu. Ako väčšina IT-čkárov sú dosť „postihnutí“ svojím zameraním, ale napriek tomu dokážu zapôsobiť tak, že by ich pokojne volila aj moja sedemdesiatročná matka. Veď sú predsa mladí, slušní, neskorumpovaní, noví ľudia.

Tomio Okamura: To, čo som robil pred štyrmi, rokmi neplatí. Hviezda spodných prúdov českej politiky. Foto: TASR/AP

Čo ste jej na to povedali?

Už som jej to, našťastie, vyhovoril. Problém s Pirátmi sa týka dvoch vecí. Jednak majú naozaj miestami dosť uletený program a jednak začína vyplavovať na povrch, že je to fakt partička exotov.

Tým, ako sa postupne plnili kandidátky, sa ukázalo, že za nich kandiduje napríklad človek, ktorého poslaním je „odhaľovať pravdu o 11. septembri“. Alebo že podpredseda Ivo Vašíček, ktorého medzitým promptne odvolali, ale stále je v predsedníctve, rozbiehal na facebooku konšpiračné teórie a chce vystúpiť z NATO. 

Garantom pre obranu bol – opäť prednedávnom stiahnutý – istý Giuseppe Maiello, človek, ktorý sa priväzoval k základniam NATO v Taliansku v 80. rokoch, aby potom v roku 1985 – tu dávam výkričník – emigroval do ČSSR.

V poslednej dobe navštevoval akcie na podporu Doneckých separatistov, je jednotkou kandidátky na Zlínsku. Predseda Bartoš zase podpísal petíciu proti Jeruzalemským dňom v Plzni s tým, že Jeruzalem predsa patrí Palestíncom. A chodí na demonštrácie Antify do Berlína.

Podpredseda juhomoravskej organizácie sa zase priznal k láske k Stalinovi a Putinovi. Je to teda taký veselý mix milovníkov bitcoinov, bohatých detí z prostredia novej ľavice a najrôznejších exotov.

Čo sú témy ich kampane?

Piráti stále idú na vlne boja proti korupcii. Jedným z ich hitov je takzvaný väzenský autobus, kde predseda Bartoš ako bachar stráži ostatných údajne všetko skorumpovaných politikov.

Zároveň sú však proti reguláciám a obmedzovaniu slobody. Tvrdia, že na rozdiel od Zelených nechcú ľuďom vnucovať konkrétny životný štýl, čo majú ľudia hovoriť, čo si majú myslieť. 

Pokiaľ ide napríklad o rodinu, predseda Bartoš má pomerne konzervatívne názory, hovorí, že „pozícia žien nikdy nebude rovnaká, pretože ich potreby budú kvôli rodine vždy iné. Žiadnymi kvótami rovnosť šancí rozhodne nezlepšíte.“

Prečítajte si rozhovor s Lenkou Zlámalovou o podivuhodnej kampani pred českými voľbami. Zdieľať

Na druhej strane v programe strany nájdeme také perly, ako že demokracia vyžaduje priamu voľbu a možnosť odvolania vedúcich predstaviteľov, zákonodarnú iniciatívu, referendum a zapojenie občanov do všetkých fáz prípravy a schvaľovania legislatívy. Alebo návrh na akúsi komisiu z ľudu, ktorá bude trestať sudcov.

Alebo ich posadnutosť transparentnosťou. Do určitej miery chvályhodná, iste, ale naozaj treba rokovať o medzinárodných zmluvách pred kamerami? Človek sa pýta, vedia vôbec Piráti, že v každom štáte existuje niečo ako utajované skutočnosti?

Okamurovi stačí jedna karta: imigrácia a islam. V Česku sú proste ľudia, ktorí sa islamu a imigrácie boja, neveria vláde ani tradičným stranám. K tomu zahrá na konšpiračnú kartu alebo vytiahne úplne nereálnu požiadavku na vystúpenie z EÚ.

Jan Bartoš, predseda Českej pirátskej strany: Chceme komisie, ktoré budú trestať sudcov a IT-bezpečnosť. Foto: Pirátska strana/flickr.com

Ale to nie je to hlavné, kľúčoví sú imigranti. To chcú jeho voliči počúvať. Ide často o ľudí, ktorí sa politicky zobudia raz za štyri roky, a keďže ich zaujíma len jedna téma, zastrihajú ušami a zacítia, že najdôraznejšie o nej hovorí práve Okamura.

Samozrejme, má aj ďalšie body programu, predovšetkým Pirátom podobnú požiadavku na zavedenie priamej demokracie, čo je pole, kde ich už pred pár rokmi predbehol ďalší známy cvok českej politiky, Petr Cibulka, ktorý priamu demokraciu dokázal spojiť s bojom proti komunistom, ruským agentom a nakoniec aj s okultizmom.

Ďalšou vedľajšou témou pre Okamuru je napríklad obmedzenie exekútorov, čo asi trochu napovedá, kto sú Tomiovi voliči.

Malou útechou je aspoň ten podivuhodný fakt, že protiimigračnú stranu vedie Japonec. Je to zrejme dôkaz, že ani anti-imigračný Čech nie je v zásade presvedčený rasista.   

Čomu veria Okamura a Bartoš? Akú majú minulosť, čo od nich možno čakať?

Okamura, to bol svojho času sympatický príbeh česko-japonského mládenca, niekedy v 90. rokoch o ňom dokonca vznikol televízny dokument, kde pôsobil skrz-naskrz sympaticky.

Stal sa úspešným podnikateľom v cestovnom ruchu a nebyť politiky, asi by zostal všeobecne pozitívne prijímanou postavou českého verejného života.

Prečítajte si rozhovor s Tomášom Němečkom o kauzách Andreja Babiša a tajomnom twitterovom konte Július Šuman, ktorý po ňom ide. Zdieľať

To, čo predvádza posledné roky, je však absolútny „bizár“. Tento šampión boja s imigráciou pred šiestimi rokmi organizoval súťaž o najkrajšiu cudzinku v Česku.

V roku 2008 sa stal ambasádorom Európskeho roku medzikultúrneho dialógu. O dva roky neskôr loboval za práva cudzincov, ktorí podľa jeho slov pracujú lepšie než Česi.

Ešte v roku 2013 ukazoval facebookovú fotku, ako je na návšteve londýnskej mešity so svojou priateľkou, ktorá bola oblečená do hidžábu. Hoci teraz navrhuje vystúpenie z EÚ, v roku 2013 podpísal senátnu žalobu na prezidenta Klausa za velezradu s odôvodnením, že odďaľoval podpis Lisabonskej zmluvy.  

Dokázali by sa tieto strany podieľať na vláde? Čo by to znamenalo pre Česko?

Začnem s tým jednoduchším, otázkou, koho by vôbec mohli poslať do vlády. Myslím, že Piráti by našli viacero šikovných a asi aj inšpiratívnych ľudí, ktorých by mohli delegovať do najrôznejších pozícií, ale stavím sa o svoje topánky, že z reality štátnej správy by im rýchlo spadla čeľusť.

Bol by to veľký kultúrny šok, ktorý by bývalí zamestnanci korporácií, start-upov a IT firiem nemuseli vedieť prehryznúť. Pri Okamurovi mi nie je jasné, kde by vôbec nejakých ľudí schopných vykonávať vládne postavy vzal. A potom sú tu ich názory, s ktorými by asi ako menší koaličný partner skôr neuspeli.

Napríklad vystúpenie z EÚ alebo referendum o NATO, s čím Piráti koketovali. Navyše, štátna správa je veľmi nepružná. To je niekedy na zabitie, ale na druhú stranu to brzdí rôznych exotov, ak by sa náhodou dostali k moci. Aspoň dúfam.    

Matyáš Zrno: Piráti sú deti z bohatých rodín a prostredia novej ľavice, Okamuru volia ľudia, na ktorých ostatní zabudli. Foto: archív

Komu sú tieto strany politicky najbližšie?

Okamura by bol asi ochotný vládnuť s Babišom, aj keď Babiš ho najnovšie napáda, Piráti s Babišom koketovali, ale teraz tvrdia, že spoločnú koalíciu vylučujú.

Okamura nemá problém ani s komunistami, dokonca raz komunizmus chválil ako najhumanistickejší režim. Asi snaha nakloniť si istý typ nostalgických voličov.

Komu tieto strany odoberajú hlasy?

Piráti berú hlavne TOP 09, Okamura ostatným extrémistickým stranám, ale aj Babišovi.

Kto Okamuru a Bartoša kritizuje najviac?

Pirátov si vzala na mušku ODS, asi aj preto, že tu cíti istú obavu, že k nim môže odplávať časť voličov, aj keď určite nie toľko ako z TOPky. Okamuru kritizujú všetky demokratické strany, z jeho úspechu sú dosť vydesení.

Aby to nestačilo, v snemovni je dlhodobo strana, s ktorou sa v žiadnej kombinácii nedá počítať – komunisti, teraz k tomu pribudne ešte posilnený Okamura. Počet možností, ako môže vyzerať stabilná vláda, sa tým dosť znižuje. 

Kto môže za to, že Pirátom a Okamurovi sa tak darí?

Okamura sa obracia na ľudí, na ktorých ostatní zabudli. Nedávno bol tri hodiny hosťom na TV Šlágr, čo je televízia, ktorá vysiela predovšetkým dychovky. Kto z iných politikov tam išiel? Nikto.

V ére sociálnych sietí vydáva klasické papierové volebné noviny, veľká časť jeho voličov internet nepoužíva, pre tých ostatných má na facebooku vlastné večerné správy. Naopak, Piráti sa zameriavajú na klasických mestských liberálnych voličov, na ich večnú nespokojnosť so zabehnutými stranami.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo