Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
31. august 2017

Neymar Brothers: Rúti sa futbal do bubliny alebo sú kluby racionálne?

Dnes sa vo futbale končí letné prestupové obdobie, ktoré sa rekordným 222-miliónovým prestupom Neymara z Barcelony do Paríža zapíše do histórie. 
Neymar Brothers: Rúti sa futbal do bubliny alebo sú kluby racionálne?

Brazílsky futbalista Neymar počas svojho oficiálneho predstavenia fanúšikom PSG pred zápasom 1. kola francúzskej futbalovej Ligue 1 PSG – Amiens 5. augusta 2017 v Paríži. (Foto: TASR/AP)

Okrem zápisu do histórie vyvolalo prestupové leto dve zásadné otázky: Prvou je, či spomínaný megaprestup ovplyvní natrvalo futbal. Druhý otáznik visí nad tým, či sú vysoké sumy za niektorých hráčov v poslednom období adekvátne, a teda či je správanie klubov udržateľné.

Najprv k Neymarovi. 

Otázka, či išlo o precedens s trvalými následkami alebo len anomáliu, vŕta v hlavách fanúšikov aj odborníkov po celom svete. 

„Čiastka za Neymara bola výnimkou. V skutočnosti nešlo o cenu za jeho prestup, ale za výkupnú klauzulu,“ vyjadril sa pre CNN futbalový agent Michael di Stefano. V Neymarovej zmluve s Barcelonou bola totiž zakotvená výkupná klauzula 222 miliónov eur. 

Pri rokovaniach o klauzule sa Barcelona nemohla brániť. Ibaže málokto čakal, že by niekto výkupné naozaj zaplatil. Navyše, výkupné klauzuly sú typické skôr pre španielsky futbal, v Británii či Taliansku súčasťou kontraktov nebývajú. „Nemyarov prípad je teda výnimočný, ale nezmení futbal,“ tvrdí di Stefano. 

Logicky sa objavuje otázka, či môže mať jeden futbalista takú hodnotu. 

„Z čisto futbalovej perspektívy Neymar nie je hodný 222 miliónov eur, ale z pohľadu značky môže mať skutočne takú cenu,“ myslí si Omar Chaudhuri, šéf konzultačnej spoločnosti, ktorá pracuje s tímami po celom svete.  

Paul Barber, výkonný riaditeľ klubu Brighton & Hove Albion, čerstvého člena Premier League, si myslí, že Neymarov prípad nebude mať výrazný vplyv na futbal, možno len na špičku trhu. Zároveň je v hre viac ako len počet strelených gólov. 

Z historického hľadiska tvorili top kontrakty vo futbale 20 až 25 percent klubových príjmov. Z tohto pohľadu je Neymarov prestup skutočne výnimkou, lebo jeho cena zodpovedá 40 percentám príjmov parížskeho klubu. Pre Saint-Germain je však Brazílčan investíciou, nielen po hernej stránke, ale aj marketingovej a biznisovej. 

„Neymar je súčasťou plánu urobiť z PSG klub na úrovni Bayernu, Barcelony alebo Manchestru United,“ vyjadril sa konzultant Chaudhuri.

Kto je tu rozumný?

Bolo by však neúprimné tváriť sa, že Neymarov prípad ide úplne mimo kontextu. Pravdou je, že za posledné obdobie prekonali viaceré európske veľkokluby prestupové rekordy.  

Navonok sa teda môže zdať, že futbal sa rúti do akejsi cenovej bubliny, tejto atmosfére nahrávajú aj vyjadrenia niektorých trénerov. 

Lodivod londýnskej Chelsea Antonio Conte označil prestupné sumy za „šialené“. Podľa trénera Arsenalu Londýn Arsène Wengera bol Neymarov prestup „nad rámec prepočtov a racionality“.

Je to ale skutočne tak? 

Kým niektorí premýšľajú nad hernou taktikou, iní berú do ruky kalkulačky. Denník Financial Times prišiel pred týždňom s analýzou, ktorej záver prekvapí: 

„Na záver letného prestupového obdobia analýza prestupného trhu naznačuje, že väčšina klubov sa správa racionálnejšie, ako by niekto veril,“ píše FT na základe údajov spoločnosti Deloitte. 

Kluby anglickej Premier League, najbohatšej ligy sveta, minuli toto leto na hráčov viac ako 1,17 miliardy libier, pritom ich kombinované príjmy boli na úrovni 4,5 miliardy libier. 

Celkové výdavky cez toto prestupové leto tak len mierne prekonali čiastku 1,16 miliardy, ktorú vynaložili na hráčov anglické kluby v rovnakom období pred rokom. 

Aj futbalový agent di Stefano poukazuje na to, že prestupné ceny sa medziročne výrazne nezmenili. „S výnimkou prestupu Romelu Lukaku z Evertonu do Manchestru United za 85 miliónov eur sú prestupné čiastky na úrovni minulého roku,“ povedal.

Čo je však podstatné, výdavky na nákup hráčov zostávajú v priemere na úrovni 20 percent z celkových príjmov klubov. Tie majú tendenciu rásť. Napríklad kluby Premier League môžu od minulej sezóny počítať s novým balíkom 5,1 miliardy libier za televízne práva od staníc Sky a BT. 

Romelu Lukaku prestúpil do Manchestru United za 85 miliónov eur, inak boli výdavky klubov v Premier League na podobnej úrovni ako vlani. (Foto: TASR/AP)

1

Neymar

Barcelona – PSG

2017

222 mil.

=2

Ousmane Dembele

Dortmund – Barcelona

2017

105 mil.

=2

Paul Pogba

Juventus – Manchester United

2016

105 mil.

4

Gareth Bale

Tottenham – Real Madrid

Inzercia

2013

100,8 mil.

5

Cristiano Ronaldo

Manchester United – Real Madrid

2009

94 mil

6

Gonzalo Higuain

Neapol – Juventus

2016

90 mil.

7

Neymar

Santos – Barcelona

2013

86,2 mil.

8

Romelu Lukaku

Everton – Manchester United

2017

84,8 mil.

9

Luis Suarez

Liverpool – Barcelona

2014

82,3 mil.

10

James Rodriguez

Monaco – Real Madrid

2014

80 mil.


Top 10 najdrahších prestupov v dejinách futbalu. (v eurách, Zdroj: Goal.com)

Je teda možné, že vysoké sumy za hráčov sa budú objavovať. „Prestupové čiastky priťahujú pozornosť a ľudia sa pýtajú, či je to udržateľné. Ale na proporčnej báze vidíme, že situácia zostáva na podobnej úrovni,“ uviedol Tim Bridge zo športovej divízie Deloitte. 

Podľa neho je prestupový trh relatívne efektívny aj v ohodnocovaní hráčov. 

„Netrúfam si povedať, aby Arsène Wenger a Antonio Conte začali kráčať s dobou, ale kluby platia toľko, koľko sa rozhodnú podľa svojich potrieb alebo túžby vykryť danú pozíciu tým najlepším hráčom,“ dodal Bridge.

Nárast prestupových rekordov nie je jediným novým fenoménom. 

Daniel Geey je právnik, ktorý mal podiel na mnohých významných prestupoch. V rozhovore pre CNN spomína nový jav v prestupovej politike, a síce, že mnohé kluby, ktoré nepatria k úplnej špičke, si môžu dovoliť odmietnuť predaj hráča, a to napriek štedrým ponukám. Je to vďaka tomu, že sú schopné vyžiť zo svojich prostriedkov a súperiť tak s bohatými veľkoklubmi. 

Takže rekordy nie sú všetko. I keď jeden z produkcie tohto leta sa týka aj Slovenska. Obranca Milan Škriniar sa prestupom zo Sampdorie Janov do milánskeho Interu v hodnote 23 miliónov eur stal historicky najdrahším slovenským futbalistom. Blahoželáme!

Odporúčame

Odpúšťať, ale nezabúdať

Odpúšťať, ale nezabúdať

Uverejňujeme homíliu Cyrila Vasiľa, ktorú predniesol na sviatok blahoslaveného mučeníka Dominika Metoda Trčku. Je o zvrhlých ideológiách včerajška aj dneška, o spravodlivosti aj odpúšťaní.