Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
08. august 2017

Počet moslimov v Rakúsku sa zdvojnásobil a bude ďalej rásť

Dnes žije v Rakúsku asi 700 000 moslimov. Viedenský inštitút ponúka štyri scenáre ďalšieho vývoja, jeden z nich ráta až s 21-percentným podielom moslimov v Rakúsku.
Počet moslimov v Rakúsku sa zdvojnásobil a bude ďalej rásť

Ilusračné foto: Simon Matzinger/flickr.com

Od posledného sčítania ľudu v roku 2001 došlo v 8,8-miliónovom Rakúsku k zdvojnásobeniu počtu moslimov, momentálne ich u našich juhozápadných susedov žije asi 700-tisíc, čo je 8 percent populácie.

Viac ako dvojnásobný je aj nárast počtu pravoslávnych kresťanov, dnes ide o 400-tisíc obyvateľov, čo tvorí 5 percent populácie. Tretí významný nárast predstavuje skupina obyvateľov bez vierovyznania, ide o posun z 12 percent na 17 percent populácie. Ku katolicizmu sa hlási v porovnaní s minulosťou menej ľudí, aktuálne 64 percent.

Čísla s odkazom na demografickú analýzu, ktorú predstavila Anne Goujonová z viedenského demografického inštitútu Rakúskej akadémie vied, priniesol denník Die Presse.

Autori štúdie ponúkajú štyri scenáre ďalšieho vývoja, všetky počítajú s poklesom katolíkov pod úroveň 50 percent a nárastom ľudí bez viery na 24 až 28 percent populácie. Tieto dva trendy sú prítomné vo všetkých štyroch scenároch ďalšieho vývoja.

Určujúca (a otvorená) je otázka o počte moslimov. Tá závisí od tempa či obmedzenia imigrácie a práve ona ovplyvňuje budúcu podobu rakúskej populácie.

Najopatrnejší odhad počíta s výrazným obmedzením imigrácie a nárastom počtu moslimov na 12 percent populácie v najbližších troch desaťročiach.

Ak budú do Rakúska imigrovať najmä obyvatelia z európskych krajín, počet moslimov by mohol dosiahnuť úroveň 14 percent. Scenár s názvom „Diverzita“ počíta s vyššou imigráciou vrátane krajín Blízkeho východu, predpokladaný počet moslimov je 17 percent populácie.

Inzercia

Posledný scenár počíta s vysokou mierou imigrácie z krajín Blízkeho východu, čo by mohlo viesť až k 21-percentnému podielu moslimov v Rakúsku. Keďže moslimské menšiny žijú pomerne koncentrovane, znamenalo by to, že až tretina obyvateľov Viedne by boli moslimovia.

Toľko rešerš, teraz dve poznámky.

Odhad viedenských demografov v zásade hovorí, že výsledkom imigračnej krízy je, že máme hranicu s Francúzskom. Vo Francúzsku dnes podľa odhadov žije 7 – 9 percent moslimov, islam je súčasne druhým najpočetnejším a najpraktizovanejším náboženstvom v krajine. Až doteraz to bol najvyšší podiel v západnej Európe. Rakúsko sa za pár rokov dostalo na úroveň Francúzska. Bez storočí kolonizácie, bez vojny s africkou krajinou aj bez stredomorského pobrežia. Pozoruhodné je, že trend sa má ďalej meniť v neprospech Rakúska: Opatrné odhady hovoria o niečo vyše 10 percentách moslimov vo Francúzsku v roku 2030, opatrné odhady týkajúce sa Rakúska sú vyššie, zvyšné tri scenáre predpokladajú rádovo ešte vyšší podiel moslimov.

Po druhé, do Rakúska sa pri takýchto populačných podieloch prenesie kus Byzancie, čítaj niektoré blízkovýchodné spory. Najmä napätie medzi moslimami a ortodoxnými kresťanmi, prípadne Židmi (aj keď tých je v Rakúsku málo). Obidve populácie rastú, sú demograficky mladé, sociálne znevýhodnené a politicky podreprezentované, preto prirodzene výbušné.

Zdá sa, že Rakúsko bude opäť raz hraničnou krajinou, všetci východní susedia sa budú od demografických a náboženských pomerov líšiť. A my budeme mať, obrazne povedané, hranicu s Francúzskom. Spomínam si na starší výrok viedenského kardinála Christopha Schönborna z konca roku 2015, kde na adresu kritiky proimigračnej politiky povedal: „Je strašné, že sa opiera o takzvané kresťanské argumenty, podľa ktorých nechceme byť islamizovaní. Strašné.“

Ktovie, či tie slová podpíše aj jeho budúci nástupca.
 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame