Merkelovej atak na Trumpa je len póza, v hlavných veciach sa zhodujú

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Merkelovej atak na Trumpa je len póza, v hlavných veciach sa zhodujú

Nemecká kancelárka Angela Merkelová dvíha pohár piva na predvolebnom mítingu v Mníchove. Foto: TASR/AP

Nemecko napriek rozporom musí nájsť s USA spoločnú pozíciu pre Blízky východ.

Donald Trump a Angela Merkelová sa v hlavných veciach nemecko-amerických vzťahov zhodujú. „Časy, v ktorých sme sa mohli plne spoliehať na ostatných, sú preč,“ povedala Merkelová na zhromaždení svojej strany. „My Európania naozaj musíme vziať svoju budúcnosť do vlastných rúk.“ To je presne to, čo prezident Trump hovoril Európanom od začiatku minuloročnej predvolebnej kampane, keď žiadal najmä to, aby Európa dávala na svoju obranu viac peňazí. Trump aj Merkelová navyše spoločne tvrdia, že chcú, aby euro oproti americkému doláru posilnilo. Tým sa vyvracajú dva základné spory medzi Berlínom a Washingtonom. Všetko ostatné sú len politické pózy a falošné správy.

Nemecká kancelárka sa v skutočnosti vyhráža, že Trumpa hodí do príslovečnej tŕnistej húštiny, keď mu dáva, čo chce, zatiaľ čo sa zdá, že ho odsudzuje (ak by niekto nerozumel popkultúrnemu odkazu, vysvetlenie môže nájsť tu).

„My Európania naozaj musíme vziať svoju budúcnosť do vlastných rúk.“ To je presne to, čo hovoril Trump Európanom od začiatku minuloročnej predvolebnej kampane. Zdieľať

Merkelová sa v tohtoročných septembrových voľbách uchádza o štvrté zvolenie do úradu a je pre ňu výhodnejšie Trumpa odsudzovať, ako hovoriť o súlade ich politík. Nemecká verejnosť Trumpa fyzicky nenávidí. Najčítanejší spravodajský časopis v krajine Der Spiegel vyšiel minulý týždeň s úvodníkom nazvaným „Je čas zbaviť sa Donalda Trumpa“. V texte pokračoval slovami: „Donald Trump strápňuje Spojené štáty a je nebezpečný pre svet. Musí byť odstránený z Bieleho domu skôr, ako sa veci ešte zhoršia.“

V krajine, ktorá v 20. storočí neúspešne experimentovala s nacionalizmom, vyvoláva Trumpov neskrývaný nacionalizmus odpor. Nemci americký populizmus nikdy nepochopia. Populizmus pre nich predstavuje močiar nemeckej politiky, z ktorého vzišiel národný socializmus. Nemeckých samozvaných populistov z Alternatívy pre Nemecko (AfD) napádajú ako apologétov nacizmu. V skresľujúcom zrkadle nemeckých dejín vyzerá Trump ako monštrum.

Čo je horšie, Trump stúpil na nemecký bolestivý otlak veľkou čižmou, keď odsúdil rozhodnutie Nemecka z roku 2015 prijať viac ako 1,2 milióna moslimských utečencov údajne pochádzajúcich zo Sýrie, ale aj ekonomických migrantov z Afganistanu a iných krajín. Pre Nemcov to predstavovalo národnú obetu svetoobčianstvu. Pre Trumpa a americkú pravicu to bolo charakteristickým znakom civilizačného úpadku. Môže to tak byť, ale Nemci trvajú na svojom práve upadať vlastným spôsobom.

Nemecká verejnosť populistu Trumpa fyzicky nenávidí. Pre Merkelovú je v predvolebnej kampani výhodnejšie ho odsudzovať, ako hovoriť o súlade ich politík. Zdieľať

Začiatkom tohto roka sa Trump tiež sťažoval, že Nemecko udržiava európsku menu na umelo nízkej úrovni, aby zvýšilo export. S touto teóriou prišiel Trumpov poradca Peter Navarro. Nemci odpovedali, že obvinenie je neférové: Nemecko dovolilo Európskej centrálnej banke zaviesť negatívne úrokové sadzby, aby sa na úkor nemeckých sporiteľov pomohlo zaostávajúcim krajinám ako Taliansko, Španielsko a Portugalsko. Samotná nemecká kancelárka vyhlásila, že euro je „príliš slabé“. Dnes sa stavia proti politike negatívnych úrokových sadzieb ECB, čo je vzhľadom na nemecké voľby chytrý krok. A opäť platí: Merkelová s Trumpom súhlasí. O profesorovi Navarrovi niekoľko mesiacov nebolo počuť.

Berlín súhlasí s Washingtonom aj v ďalšej dôležitej strategickej veci, konkrétne vo vzťahoch s Ruskom. Ak by sa aj Nemci znepokojovali, či Trump nebude na Rusov príliš mäkký, muselo ich uspokojiť vyhlásenie prezidentského poradcu Garyho Cohna z 26. mája, že Washington nezamýšľa zrušiť sankcie uvalené na Rusko po jeho intervencii na Ukrajine. To je Merkelovej pozícia.

V akých veciach Trump a Merkelová navzájom nesúhlasia? V Nemecku, kde je environmentalizmus už takmer ustáleným náboženstvom, sa Trump pre svoje pochybnosti k Parížskej klimatickej dohode ocitá mimo hraníc civilizačného diskurzu. (Trump koncom minulého týždňa nakoniec oznámil odstúpenie USA od Parížskej klimatickej dohody, pozn. prekl.) To je však skôr ideologická ako praktická záležitosť.

Oblasťou nesúhlasu medzi Berlínom a Washingtonom zostáva, samozrejme, Blízky východ. Trump počas cesty do Saudskej Arábie predal kráľovstvu moderné zbrane za 350 miliárd dolárov a odsúdil Irán, ktorý je hlavným súperom Saudov. Nemecké ministerstvo zahraničných vecí vedené sociálnymi demokratmi, Merkelovej koaličnými partnermi, považuje Irán za „dôležitého regionálneho aktéra“. Nemecko malo na Irán vždy prívetivejší názor, čo je veľmi podstatný rozdiel. Ale napriek tomu je to sekundárna vec.

Merkelová veľmi dobre vie, že potrebuje Spojené štáty, aby jej pomohli riešiť súčasné a budúce krízy na európskych hraniciach. Zdieľať

Obaja, Merkelová aj Trump, chcú vyriešiť sýrsku občiansku vojnu, čo okrem iného zníži tok utečencov prúdiacich do Európy. Z praktického hľadiska to vyžaduje dohodu s Ruskom, ktoré sa obratne vložilo do sýrskych záležitostí a nedá sa tak ľahko obísť. Irán ako príležitostný ruský spojenec má takmer nevyčerpateľnú rezervu šíitskych bojovníkov z Pakistanu, Afganistanu a Libanonu, ktorých môže ako žoldnierov nasadiť v Sýrii. Berlín vie tak ako aj Washington, že sýrska dohoda si žiada drsné rokovania. Trumpovo úsilie o izoláciu Iránu môže zadefinovať hranice budúcej dohody s Ruskom.

Pri všetkých rečiach pri stánku s pivom o vzatí európskeho osudu do vlastných rúk kancelárka Merkelová veľmi dobre vie, že potrebuje Spojené štáty, aby jej pomohli riešiť súčasné a budúce krízy na európskych hraniciach. Nemecko zvýši výdavky na obranu, ale mladí Nemci nevstúpia do Bundeswehru, aby bojovali za budúce generácie – z jednoduchého dôvodu: budúcich generácií nebude veľa. Nemecké ženy (bez započítania prisťahovalcov) majú priemerne 1,3 dieťaťa, čo je jedna z najnižších úrovní pôrodnosti na svete. Nemecká neplodná a starnúca populácia nemá dôvod bojovať za neistú nemeckú budúcnosť.

Nemecká armáda je v havarijnom stave. Ako vo Foreign Policy napísala Elizabeth Braw: „Väčšina helikoptér námorníctva [v roku 2014] nefungovala a zo 64 armádnych helikoptér bolo použiteľných len 18. A zatiaľ čo Bundeswehr v období studenej vojny pozostával z 370-tisíc vojakov, minulé leto to bolo len 176 015 mužov a žien v zbrani.“ Berlín dáva na obranu len 1,4 percenta HDP. Zvýšenie na 2 percentá, čo je podmienkou NATO a čo žiada aj Trump, nespraví Nemecko vojenskou mocnosťou. Hovorí sa o spoločnej európskej armáde, ale sú to iba reči, aké sa vedú po niekoľkých pivách v hĺbke tŕňových húštin.

Pôvodný text: Merkel throws Trump into the Briar Patch. Uverejnené so súhlasom Asia Times, preložil L. Obšitník.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo