Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
22. máj 2017

Koaličné ticho pred televíznou búrkou

O mesiac by sa malo rozhodnúť, kto bude novým riaditeľom RTVS, zatiaľ to vyzerá na pat.
Koaličné ticho pred televíznou búrkou

Robert Fico odchádza v sprievode vtedajšieho generálneho riaditeľa televízie Markíza Václava Miku 25. novembra 2007 v Záhorskej Bystrici. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Vo vládnej koalícii to už začína pomaly vrieť neistotou. Keď sa v týchto dňoch opýtate na voľbu riaditeľa RTVS vládnych politikov, len bezradne krčia plecami.

Zaseknutá voľba

Súčasného riaditeľa RTVS Václava Miku odmietajú Robert Fico aj Andrej Danko. Podľa premiéra RTVS nedokáže zabezpečovať nestrannosť voči vláde, je vraj príliš kritická. A ťažko povedať, čo prekáža viac Dankovi. Či to, že RTVS je málo prokoaličná (prípadne málo „pro SNS“), alebo to, že na jej čele je nominant Marka Maďariča, s ktorým má Danko od začiatku spory.

Líder SNS by si želal na čele tejto verejnoprávnej inštitúcie Jaroslava Rezníka, dnes šéfa TASR, o tom však zasa nechce počuť Bugárov Most. Je tu ešte Zuzana Ťapáková, niekdajšia riaditeľka TV Markíza, ktorú však reputačne poškodil nedávny škandál na ministerstve zahraničia počas predsedníctva. Meno ďalšieho kandidáta, podnikateľa Michala Ruttkaya, zostáva zatiaľ v úzadí a meno Fedora Flašíka sa skloňuje jedine ako vtip.

Zatiaľ to teda vyzerá ako poriadne zaseknutá voľba.

Marek Maďarič sa predtým mohol spoľahnúť na podporu Roberta Kaliňáka, no dnes majú chladné vzťahy. Zdieľať

Pred piatimi rokmi, keď bol zvolený Václav Mika, to bolo pomerne jednoduché. Smer vládol sám, mal parlamentnú väčšinu, preto sa konflikt o víťaza odohral vo Ficovej strane.

Václava Miku, predtým úspešného riaditeľa TV Markíza, vtedy presadzovali minister kultúry Marek Maďarič aj minister vnútra Robert Kaliňák. Tí majú teraz medzi sebou dosť chladné vzťahy. Pavol Paška v tom čase ešte netušil, že jeho éra v Smere sa chýli ku koncu, dúfal, že bude prezidentským kandidátom strany a jeho východoslovenské krídlo v Smere proti Mikovi stavalo Jaroslava Rezníka, riaditeľa TASR.

Maďarič s Kaliňákom sa napokon presadili, riaditeľom sa stal Václav Mika. Ten riadil RTVS v zásade tak, ako sa očakávalo – manažérsky zručne, ponúkol stráviteľný mix verejnoprávnosti aj komercie, s mocou sa snažil vychádzať, ale tiež si zachoval istý cit pre nezávislosť. Mikovi sa podarilo televíziu finančne stabilizovať a zvýšiť sledovanosť, a to najmä spravodajstva, ktorého sledovanosť oproti roku 2012 vzrástla takmer o sto percent.

Koho blokuje SNS a koho Most

Líder SNS Andrej Danko však Mikovi nevedel odpustiť, že RTVS na rozdiel od TA3 jeho strane pred voľbami nerobila kampaň, Danko si to vyhodnotil tak, že išlo o Maďaričovu objednávku. Už krátko po voľbách ukázal, že sa do  kompetencií ministra kultúry hodlá miešať. Zablokoval zvýšenie koncesionárskych poplatkov, hoci to bolo súčasťou programového vyhlásenia vlády, a vyhlásil, že Maďarič pre neho nie je partner na dialóg.

Maďarič si, prirodzene, želá Miku aj na ďalšie funkčné obdobie, no do cesty sa mu postavil ešte významnejší a najmä nečakaný súper, premiér Robert Fico. Ten sa v pravidelných výstupoch zlostil na spravodajstvo televízie a rozhlasu. Dlhšie však nebolo zrejmé, či je to zo strany Fica len mediálne cvičenie, aby sa potom mohol tváriť, že ani jemu ten Mika nesedí, alebo či mu terajší riaditeľ naozaj tak zásadne prekážal. Čítať to nevedeli ani viacerí ľudia v Smere.

V apríli už prešiel Fico do priamej ofenzívy proti Mikovi – vedenie RTVS podľa premiéra „absolútne zlyhalo“, už predtým Mikovi odkázal, že sa stará viac o vlastné PR než o verejnoprávnosť.

Inzercia

Maďarič si, prirodzene, želá Miku aj na ďalšie funkčné obdobie, no do cesty sa mu postavil ešte významnejší a najmä nečakaný súper, premiér Robert Fico. Zdieľať

Maďarič, ktorý naďalej drží líniu v prospech Miku, je teda osamotený – mocensky paralyzovaný Kaliňák určite nebude v strane čeliť Ficovi, smerácka V4 (Pellegrini, Kažimír, Žiga, Glváč) zatiaľ nepôsobí, že by sa hotovala nejako zásadnejšie vstúpiť do sporu. Na Maďaričovi vidno, že situáciu chápe a berie ju realisticky, voľbu zrejme dramatizovať nebude.

Jaroslav Rezník, súčasný riaditeľ TASR, by bol prijateľný nielen pre SNS, ale aj pre časť Smeru. Rezník je vcelku pozoruhodná postava – na post riaditeľa Slovenského rozhlasu nastúpil ešte za Mečiara v roku 1997, na rozdiel od Igora Kubiša z STV si však udržal istú nezávislosť. Aj vďaka tomu sa na čele rozhlasu udržal aj za Dzurindovej éry. No a za prvej Ficovej vlády zasa presedlal do čela TASR.  

Podľa našich informácií sa však Bugárov Most ešte nechce zmieriť s jeho podporou, preto v tejto chvíli nevyzerá priechodný ani Rezník. 

Ak neprejdú favoriti

Ak by sa mal šéf RTVS vyberať z týchto možností, mohlo by to znamenať veľké napätie v koalícii, a prípadne aj v samotnom Smere. Inou možnosťou je, že sa riaditeľ nakoniec vyberie z okruhu mimo hlavných kandidátov jednotlivých strán.

V tom prípade by sa dvere otvorili napríklad pre Michala Ruttkaya, jedného z najvplyvnejších mužov v slovenskej reklamnej brandži. Je v nej už 25 rokov a jeho agentúra Creo/Young & Rubicam veľmi často robí aj pre politikov.

Za vlády Roberta Fica získala napríklad zákazku na kampaň pri zavádzaní eura, darí sa mu aj pri zákazkách spojených s eurofondmi. Pre Parlamentné listy spočítal, že za posledných osem rokov uzavrel so štátom kontratky za osem miliónov eur. Priamo pre Smer robil napríklad kampaň počas posledných eurovolieb.

Ak by sa voľba riaditeľa RTVS naozaj skončila na mŕtvom bode, v ktorom by neboli prijateľní ani Mika, ani Rezník, mohol by byť Ruttkay kompromisom, ktorý by prešiel koaličnými partnermi a zároveň by to bol človek Smeru.

Pred nami sú teda zaujímavé koaličné týždne, ktoré rozhodne nebudú medové.

Odporúčame