Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
11. apríl 2017

V USA chýba materská dovolenka, rastie riziko úmrtí detí

V USA nemajú matky právo na platenú rodičovskú dovolenku. Má to vplyv na úmrtnosť detí.
V USA chýba materská dovolenka, rastie riziko úmrtí detí

Flickr/Paul J Everett

Amerika je jedinou západnou vyspelou krajinou, ktorá neuznáva právo na rodičovskú dovolenku. Podľa Center of Law and Social Policy až 87 percent amerických rodičov nemá platenú rodičovskú dovolenku.

Len veľké firmy ako Google, Amazon a Facebook lákajú svojich zamestnancov na benefity 20-týždňovej materskej dovolenky. Pre väčšinu rodičov však platí, že si môžu zobrať najviac dvanásť týždňov voľna, samozrejme, neplateného.

Keď chcú byť rodičia so svojím dieťaťom doma dlhší čas, sú nútení dať výpoveď a riskujú stratu príjmu i zdravotného poistenia pre seba i dieťa.

Novinárka Michaela Haasová žijúca v Los Angeles uverejňuje svoje pravidelné stĺpčeky o spoločenskom i politickom živote v Amerike v nemeckom denníku Süddeutsche Zeitung. Nedávno sa takisto venovala fenoménu, ako ovplyvňuje úmrtnosť bábätiek skorý nástup amerických matiek do práce po pôrode. Táto politika podľa Michaely Haasovej vedie k prípadom mnohých úmrtí detí v prvých mesiacoch života.

V jasliach im umreli deti 

Autorka opisuje príbehy dvoch konkrétnych matiek, ktorým zomreli bábätká odložené v jasliach. Z tohto dôvodu sú dnes obe aktivistkami za právo žien na rodičovskú dovolenku.

Ali Doddová a Amber Scorahová prišli o svojich synčekov v prvých mesiacoch. Dnes ľutujú, že si nemohli dovoliť dať výpoveď v práci, hoci obe by rady doma ostali so svojím dieťaťom dlhšie.

Ali Doddová s manželom Derekom roky šetrili, aby si mohli so synčekom užiť aspoň tri mesiace doma. Napokon to však nešlo, lebo zdravotné poistenie matky i dieťaťa je viazané na zamestnávateľa. Z tohto dôvodu mnohé americké matky odkladajú svoje niekoľkotýždňové a ešte dojčené deti do jasieľ alebo aupairke.

Aj Doddová tak odniesla svojho 11-týždňového syna k opatrovateľke. O niekoľko hodín neskôr jej opatrovateľka s panikou volala, že jej dieťa prestalo dýchať. Aupairka totiž nechala bábätko spať v autosedačke, kde si neudržalo hlavičku a zadusilo sa.

Amber Scorah stála pred rovnakou dilemou: dať výpoveď a stratiť poistenie alebo skorý nástup do práce. Nakoniec dala svojho 15-týždňového synčeka do jaslí. Keď ho jedného dňa prišla v obednej pauze nadojčiť, už nedýchal a personál sa ho snažil oživovať. Dodnes nevie, prečo jej zdravý syn náhle zomrel.

Inzercia

Je medzi náhlym úmrtím dojčiat a pracujúcimi matkami nejaký súvis? Oficiálne štatistiky tomu nasvedčujú, keďže riziko náhleho úmrtia dojčiat je až sedemkrát vyššie, ak sú zverené do starostlivosti opatrovateliek.

Obe nešťastné matky spustili petíciu, aby sa niečo v Amerike zmenilo. V prípade ich detí bol oficiálnym dôvodom smrti syndróm náhleho úmrtia, takzvaný SIDS.

Prečo je Amerika v tomto najhoršia

Obavy matiek potvrdzujú podľa Süddeutsche Zeitung aj štatistiky úmrtnosti detí do jedného roka. Amerika v tomto nelichotivom rebríčku vedie medzi západnými krajinami sveta. Dôvodov je, samozrejme, viacero.

Mnohé rodiny si napríklad nemôžu dovoliť kvalitné zdravotné poistenie. Existuje však aj priamy súvis s chýbajúcou materskou dovolenkou. Štúdia dvoch amerických univerzít totiž dokázala, že každý mesiac materskej dovolenky navyše znižuje riziko náhleho úmrtia dieťaťa o 13 percent.

Bábätká rodičov, ktorí sa skoro vracajú do práce, zväčša nie sú dojčené, oveľa menej navštevujú lekára, v jasliach totiž nespozorujú začínajúcu chorobu, zároveň tieto deti trpia poruchami správania zo separačnej úzkosti. Nemecký denník tiež štúdiou dokazuje aj horšie výsledky v kognitívnych testoch u jasľových detí.

Ali Doddová dnes pre nemecký denník hovorí, že „každé dieťa by bolo zdravšie a viac chránené, malo by lepší štart do života, keby mohlo byť prvé mesiace so svojimi rodičmi. Základy telesných, emocionálnych i intelektuálnych zručností sa definujú v prvých mesiacoch.“

Matky, ktoré prišli o svoje bábätká, vedú kampaň, lebo sa im zdá absurdné, „že v najbohatšej krajine sveta sa musia matky vrátiť k pracovnému stolu. Nemali by sme bábätká vytrhávať z rúk matiek, hoci ešte nevedia ani samy držať hlavičku,“ hovoria Doddová a Scorahová.

„Mali by rodičia hrať so svojimi deťmi ruletu? Majú sa spoliehať na to, že ich niekoľkotýždňové deti skončia v starostlivosti opatrovateľky? 47 percent všetkých zamestnancov sú ženy. Keby sme si to naozaj vážili, veci by vyzerali inak,“ napísala Amber Scorahová vo svojej eseji pre New York Times.

V prieskumoch sa Američania vyjadrili, že by platenú materskú dovolenku privítali. Štáty New York a Kalifornia už urobili v tomto smere prvé opatrenia. Táto téma sa skloňovala aj počas poslednej volebnej kampane, teraz sa čaká na Trumpovu administratívu, či sa v tomto smere niečo pohne k lepšiemu. 


Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.