Kotleba a Sviečková demonštrácia

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kotleba a Sviečková demonštrácia

Foto: František Neupauer.

Organizátor Sviečkovej demonštrácie z marca 1988 sa ohradil voči straníckej propagande Mariana Kotlebu.

Počas 29. výročia Sviečkovej demonštrácie sa už tradične zíde niekoľko desiatok ľudí, ktorí si spomenú na najdôležitejšiu politickú demonštráciu od pohrebu Jana Palacha po potlačenie študentského pochodu 17. novembra 1989 na Národní tříde vo vtedajšom Československu. Tento rok sa na spomienkovom podujatí vyskytlo viacero sympatizantov Kotlebovej strany vrátane samotného poslanca a predsedu tejto strany.

Organizátor Sviečkovej demonštrácie z marca 1988 František Mikloško, František Neupauer zo združenia Nenápadní hrdinovia, Alžbeta Vojtková zo združenia Máriina doba a Katarína Hulmanová s Pavlom Kosseyom z Fóra kresťanských inštitúcií vydali spoločné vyhlásenie, ktorým vyjadrujú osobný protest proti sympatizantom Kotlebovej strany, ktorých účasť so straníckymi transparentmi narušil tradičný ráz akcie.

Text vyhlásenia prinášame v pôvodnom znení:  

„25. marca 2017 sa z príležitosti 29. výročia Sviečkovej manifestácie v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí pri Trojičnom stĺpe konalo už tradičné mariánske modlitbové stretnutie. Vo chvíli, keď sa modlitbový sprievod pohol smerom k pamätníku Sviečkovej manifestácie, pridali sa k nemu prívrženci politického hnutia ĽS NS aj so svojimi straníckymi zástavami. Považujeme za povinnosť verejne vyhlásiť, že Sviečková manifestácia v marci 1988, na ktorej sa zúčastnilo niekoľko tisíc ľudí, sa niesla v náboženskej a občianskej rovine. V rovnakom duchu sa niesli všetky pamätné stretnutia, ktoré po Novembri 1989 organizovali Združenie Máriina doba, Fórum kresťanských inštitúcií a Občianske združenie Nenápadní hrdinovia. Akékoľvek prisvojenie si a zneužitie tejto pamätnej udalosti či spomienkového podujatia ktorejkoľvek nepolitickej denominácie na politické a stranícke ciele považujeme za neprípustné a arogantné.“


Pavol Kossey a Katarína Hulmanová – za Fórum kresťanských inštitúcií
František Neupauer – za Občianske združenie Nenápadní hrdinovia

Alžbeta  Vojtková – za Združenie Máriina doba
František Mikloško – zvolávateľ Sviečkovej manifestácie v marci 1988

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo